ردیاب لیزری چیست؟

ردیاب لیزری یک ابزار اندازه گیری است که می‌تواند وجود کابل برق، انواع فلزات و… را در دیوارها و نقاطی که دسترسی کافی به آنها وجود ندارد، تشخیص دهد.

این دستگاه توسط افراد مبتدی و حرفه‌ای برای انجام پروژه‌های خانگی، بازسازی منزل، نوسازی آپارتمانها و انجام پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با این دستگاه پرکاربرد، در این مقاله به معرفی آن می‌پردازیم.

کاربرد

گاهی اوقات لازم است دیوار را به وسیله دریل سوراخ کنید. در این صورت لازم است اول اطمینان حاصل کنید که در حین انجام این کار با یک لوله یا سیم برق برخورد نمی‌کنید. برای انجام این کار به یک ردیاب لیزری نیاز دارید.

این دستگاه با استفاده از اشعه لیزر قادر است وجود هرگونه مانعی را در دیوارها، سقف و … تشخیص داده و به سرعت به کاربر اطلاع دهد و به همین دلیل در پروژه‌های مختلفی مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد. برخی موانعی که این دستگاه می‌تواند تشخیص دهد عبارتند از:

  • لوله‌ها: چنانچه در هنگام بازسازی، سوراخکاری، تعمیرات و … از وجود لوله‌ها در مسیر دریل مطلع نباشید، ممکن است به شبکه لوله‌کشی ساختمان آسیب بزنید. به همین دلیل لازم است پیش از شروع کار به کمک ردیاب لیزری از وجود لوله‌ها آگاه شوید.
  • کابل برق: مشابه لوله‌ها، وجود کابل برق در مسیر دریل می‌تواند موجب آسیب زدن به شبکه برق ساختمان شود. علاوه بر این، برخورد با کابل برق ممکن است باعث صدمات جبران‌ناپذیر جانی شود؛ به همین دلیل لازم است پیش از شروع کار به کمک ردیاب لیزری از وجود کابلهای برق مطلع شوید.
  • فلزات: وجود فلزات مختلف ممکن است کار دریل را متوقف کند. همچنین برخورد دستگاه با فلزات می‌تواند موجب آسیب دیدن دستگاه، کج شدن مته و مشکلات دیگر شود. به همین دلیل بهتر است با استفاده از ردیاب لیزری اطمینان حاصل کنید که هیچ مانع فلزی پشت دیوار وجود ندارد.

ردیاب لیزری چگونه کار می‌کند؟

همانطور که پیش از این اشاره شد، ردیاب لیزری یک دستگاه کوچک و دستی قابل حمل است که می‌تواند برای تشخیص موانع مختلف در جایی که دید کافی وجود ندارد (داخل دیوار، سقف و …) مورد استفاده قرار بگیرد. این دستگاه با باتری کار می‌کند و نیازی به اتصال به کابل برق ندارد.

ردیاب لیزری با ارسال اشعه لیزر از میان دیوار و برخورد آن با مانع می‌تواند وجود مواد، کابل و… را تشخیص دهد. به همین دلیل این دستگاه از سرعت بالایی برخوردار است و امکان دریل کردن ایمن را برای کاربر به ارمغان می‌آورد.

نکات قابل توجه هنگام خرید یک ردیاب لیزری

هنگام خرید یک ردیاب لیزری لازم است به نکات مختلفی توجه کنید که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

  • قابلیت ردیابی مواد مختلف: ردیابها ممکن است برای ردیابی مواد مختلفی از جمله فلزات- شامل مس، آهن و…- کابل برق و یا لوله‌ها به کار بروند. بدیهی است بهتر است دستگاهی که خریداری می‌کنید، قابلیت ردیابی انواع مختلف مواد را دارا باشد تا قابلیت اطمینان بیشتری داشته و بهتر بتواند از بروز خطر جلوگیری کند.
  • حداکثر عمق ردیابی: هر دستگاهی تنها قادر است تا عمق مشخصی عمل ردیابی را انجام دهد. بدیهی است هرچه حداکثر عمق ردیابی بیشتر باشد، دستگاه از قابلیت اطمینان بیشتری برخوردار است.

حداکثر عمق ردیابی مواد مختلف ممکن است در یک دستگاه متفاوت باشد، مثلا حداکثر عمق ردیابی کابل برق با آهن متفاوت است؛ به همین دلیل لازم است ببینید معمولا با چه ماده‌ای و در چه عمقی کار می‌کنید و با توجه به آن دستگاه موردنظر را خریداری کنید.

  • باتری: همانطور که پیش از این اشاره شد، ردیاب لیزری با باتری کار می‌کند. انواع مختلف این دستگاه با باتریهای 9 ولتی، 10.8 ولتی، 12 ولتی و … کار می‌کنند؛ لازم است نوع باتری باکیفیت و با دوام باشد و از توان لازم برای ساپورت کار دستگاه برخوردار باشد.
  • جنس دیوار: ممکن است دستگاه تنها بتواند با دیوار گچی یا بتنی یا… کار کند. بدیهی است هرچه دستگاه قابلیت کار با دیوارهای مختلفی را داشته باشد، کاربرد بیشتر و مطلوبتری دارد.
  • قابلیت کالیبراسیون خودکار: بدیهی است چنانچه دستگاه به این ویژگی مجهز باشد، علاوه بر کاربرد ساده‌تر از دقت بالاتری نیز برخوردار است؛ به همین دلیل توصیه می‌شود ردیابی خریداری کنید که قابلیت کالیبراسیون خودکار را دارا باشد.
  • وزن: با اینکه ردیابها عمدتا وزن کمی دارند، ولی باز هم در میان آنها مدلهای سبک و سنگین مختلفی وجود دارد. لازم به ذکر است هرچه باتری دستگاه قویتر باشد، وزن آن بیشتر می‌شود. بنابراین لازم است با توجه به شرایط، ردیابی با وزن بهینه انتخاب کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی ردیاب لیزری پرداختیم، نحوه کار آن را شرح دادیم و در مورد انواع مختلف آن توضیحاتی را ارائه کردیم.

امروزه شرکتهای بزرگی از جمله آینهل، دیوالت، بوش و… در سراسر جهان به تولید این دستگاه می‌پردازند. در سایت آچاریست انواع مختلف ردیاب لیزری با قیمت مناسب برای خرید فراهم شده‌اند، توصیه می‌کنیم آنها را بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه ابهام یا سوالی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ردیاب لیزری
نکات مهم هنگام خرید دریل شارژی
همه چیز در مورد سنباده نواری
فهرست