راهنمای انتخاب مته مارپیچ

در این مقاله عملکرد انواع مته‌های مارپیچ را بررسی می‌کنیم تا مناسبترین نوع آن را به شما معرفی کنیم.

انواع مته مارپیچ

در این مطلب کارکرد مته‌هایی از جنس فولاد با سرعت بالا، کبالت، تیتانیوم و اکسید سیاه هنگام کار با چوب و فلز آزمایش و بررسی شده است. با ما همراه باشید تا از نتایج این آزمایش آگاه شوید.

انواع مته‌ها

مته‌هایی که در این مقاله مورد آزمایش قرار گرفتند عبارتند از:

  • یک تیغه 0.95 سانتیمتری از جنس فولاد با سرعت بالا
  • یک تیغه 0.95 سانتیمتری از جنس اکسید سیاه
  • یک تیغه 0.95 سانتیمتری از جنس کبالت
  • یک تیغه 0.95 سانتیمتری از جنس تیتانیوم

برای انجام این آزمایش با استفاده از هر تیغه 75 سوراخ در چوب بلوط، 40 سوراخ در چوب کاج، 20 سوراخ در لوله آلومینیومی، 20 سوراخ در ورقه فیبر با دانسیته متوسط و در نهایت 5 سوراخ در فولاد نرم با ضخامت 0.476 سانتیمتر ایجاد کردیم.

در مرحله نهایی آزمایش (و پس از انجام 160 سوراخ قبلی) عملکرد مته‌ها را با فولاد امتحان کردیم؛ برای انجام این کار پس از مرحله اولیه آزمایش‌ به سوراخ کردن فولاد پرداختیم تا ببینیم هر مته چه مقاومتی در برابر فولاد دارد.

نتایج آزمایش متهها

هیچکدام از تیغه‌های تحت آزمایش پس از دریل کردن 160 سوراخ در چوب کاج، بلوط، فیبر، آلومینیوم و فولاد نرم به شکل محسوسی کند نشدند.

تفاوت عملکرد مته‌ها در دقت و صحت سوراخ کردن آلومینیوم و مدت زمان دوام آوردن آنها در آزمون نهایی به چشم می‌خورد.

مته فولاد سرعت بالا هنگام انجام 20 سوراخ نهایی در چوب درخت کاج کمی آشفته و بی‌دقت عمل می‌کرد؛ همچنین به جز مته تیتانیومی بقیه مته‌ها هنگام سوراخ کردن آلومینیوم دچار مشکل شدند به طوری که سایز سوراخهای ایجادشده توسط آنها با مقدار موردنظر تفاوت چشمگیری دارد.

مرحله نهایی: نتیجه مرحله نهایی آزمایش به شرح زیر است:

مته فولاد با سرعت بالا بعد از 20 سوراخ از کار افتاد. کبالت و اکسید سیاه تا 5 سوراخ دیگر( مجموعا 25 سوراخ) و با صرف نیروی فیزیکی زیاد به کار ادامه دادند، در حالی که مته تیتانیومی همچنان با کیفیت بالایی به کار ادامه داد تا جایی که کاربر خسته شده و کار را رها کرد.

با اینکه مته تیتانیومی بهترین عملکرد را در میان این تیغه‌ها نشان می‌دهد، ولی اگر به طور معمول با چوب کار می‌کنید و حجم کارتان خیلی زیاد نیست (کمتر از 160 سوراخ) می‌توانید از هریک از این مته‌ها استفاده کنید. بهتر است بار دیگر نتایج این آزمایش را مرور کرده و مته مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکته: هنگام کار با فلزات، ساختار مته تنها عامل تعیین‌کننده کیفیت به شمار نمی‌رود. به طور کلی هرچه سرمته صافتر باشد، (نسبت به مدل های نوک تیز) گام کمتری دارد، سرعت آن بیشتر است و از عمر بالاتری برخوردار است.

ابزار مورد نیاز برای انجام این پروژه

ابزار لازم برای انجام این پروژه را از قبل آماده کنید تا در مصرف زمان صرفه‌جویی کنید. ابزار مورد نیاز برای انجام این پروژه عبارتند از:

  • انواع مته دریل از جمله مته مارپیچ فولادی، مته مارپیچ اکسید سیاه، مته مارپیچ کبالت و تیتانیوم
  • چوب بلوط، چوب کاج، لوله آلومینیوم، ورق فیبر

با توجه به اینکه ما این آزمایش را انجام داده ایم دیگر نیاز نیست که شما هم مجددا همین آزمایش را تکرار کنید. بنابر این بهتر است وابسته به شغل خود مته های مختلف را بر روی سطوحی که معمولا با آن کار می کنید آزمایش کنید.

مته های مارپیچ
9 نکته برای داشتن برش های بهتر و ایمن با اره فارسی بر
آموزش برش های بلند با اره گرد بر
فهرست