در مورد مته بتن کن بیشتر بدانید

بتن کن برای سوراخ کردن موادی مانند بتن و آجر طراحی شده‌است. در این دستگاه با حرکت رفت و برگشتی مته در راستای عمودی، یک نیروی چکشی ایجاد می‌شود که امکان سوراخ کردن موادی مانند بتن و آجر را برای کاربر فراهم می‌کند. بتن کن در صورتی که با مته مناسب تلفیق شود، می‌تواند در موارد مختلفی مفید واقع شود. این دستگاه با مته‌های مختلفی کار می‌کند که هریک برای کاربرد خاصی طراحی شده اند. این مقاله به معرفی انواع مته‌های بتن کن اختصاص دارد.

ساختار مته

پیش از آشنایی با انواع مته ها بهتر است کمی با ساختار کلی مته آشنا شویم. یک مته از بخشهای مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:

 • ساق: ساق یا شنک قسمت پایینی مته است که داخل دریل قرار می گیرد و آن را نگه می دارد. طراحی ساق ممکن است از نوع SDS، spline، SDS max و… باشد تا با نوع مته همخوانی داشته باشد. ساق ممکن است صاف باشد یا برآمدگی هایی روی آن وجود داشته باشد.
 • شیار: در میان برآمدگی های روی مته شیار هایی وجود دارند که وظیفه آنها خارج کردن گرد و خاک از داخل سوراخ (و از روی مته) است، این کار از گیر کردن مته داخل قطعه جلوگیری می‌کند.
 • سری مته: سری مته قسمتی است که نوک کاربیدی مته در آن قرار گرفته است؛ این بخش ضربه مورد نیاز برای شکستن بتن را فراهم می‌کند.
 • نوک مته: نوک مته قسمتی است که مستقیما با قطعه در تماس است. این قسمت از جنس کاربید انتخاب می شود تا از استحکام کافی برای شکستن بتن برخوردار باشد. ممکن است گرمای زیادی که حین استفاده از دریل ایجاد می شود باعث ذوب شدن کاربید شده و به نوک مته آسیب برساند که این اتفاق توانایی مته برای شکستن بتن را کاهش می دهد.

انواع مته بتن کن

انواع مته ها

مته ها و اکسسوری های بتن کن در انواع و کیفیتهای مختلفی در بازار موجود هستند. کاری که باید انجام دهید، بررسی انواع مته‌های موجود و انتخاب مناسبترین آنها از نظر کیفیت و قیمت است. برخی از مهمترین اکسسوری های موجود برای بتن کن عبارتند از:

 • مته مخصوص مصالح و بتن (با ساق SDS): مته های مخصوص بتن و مصالح برای سوراخ کردن بتن، آجر و غیره به کار می‌ روند.
 • مته مخصوص چوب (با ساق SDS): مته‌های مخصوص چوب برای سوراخ کردن چوب و مقاصد نجاری به کار می روند.
 • قلم های نوک تیز: قلم هایی هستند که انتهای آنها تیز است و برای مقاصد مختلفی از جمله ایجاد مادگی، تخریب و … مورد استفاده قرار می گیرند.
 • قلم های تخت: قلم های تخت با پهنا و طول های متنوعی تولید می‌شوند و برای کارهای مختلف – از جمله خرد کردن و صاف کردن مصالح ساختمانی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • اسکنه: اسکنه ها برای تمیز کردن شیارها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نگهداری از مته ها

در بتن کن مته ها تحت فشار زیادی قرار دارند و اگر به درستی از آنها نگهداری نکنید، به سرعت خراب می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود برای جلوگیری از فرسودگی مته‌ها و افزایش عمر آنها حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • از تماس مته با آرماتور جلوگیری کنید. اگر ممکن است در حین کار به آرماتور برخورد کنید، یا جای سوراخ را تغییر دهید یا از یک مته مخصوص برش آرماتور استفاده کنید.
 • مرتبا مته را از سوراخ دربیاورید و گرد و خاک داخل سوراخ و روی مته را تمیز کنید تا از گیر کردن آن در قطعه جلوگیری کنید.
 • هنگام کار با دریل از ریختن آب داخل سوراخ خودداری کنید، زیرا این کار ممکن است به نوک کاربیدی مته آسیب برساند.

بتن کن یکی از ابزار پرکاربرد و محبوب برای دریل کردن بلوک، آجر و بتن است. در سایت آچاریست می‌توانید انواع بتن کن و مته‌های آنها را مشاهده و خریداری کنید. این مجموعه را بررسی کنید و اگر سوالی دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

انواع مته بتن کن
بتن کن چیست؟
چند نکته برای کار با سنباده لرزان
فهرست