راهنمای خرید متر لیزری و معیار های اصلی!

ممکن است تابحال با یادداشت‌هایی که عنوان آن‌ها راهنما خرید است اما قصد تبلیغ یک محصول خاص را دارند، بارهای بار مواجه شده باشید؛ اما یادداشت پیش رو از این جنس نیست. قصد داریم تا در ادامه معیارهایی را که برای خرید متر لیزری، دانستن آن‌ها الزامی است، در کنار هم مرور و بررسی کنیم.

بدیهی است که در طول یادداشت یک محصول با مشخصات خاص مدنظر ما نیست و تمام تلاش ما بررسی همه‌جانبه یک راهنمای خرید متر لیزری است. نیاز به ذکر است که برای آشنایی با ماهیت و عملکرد این وسیله می‌توانید به یادداشت دیگری که قبل‌تر به سمع و نظر همراهان همیشگی سایت آچاریست رسیده، مراجعه کنید. البته به منظور سهولت بیشتر در ابتدا متن مرور بسیار کوتاه و مختصری داریم بر ماهیت و عملکرد این وسیله بسیار کاربردی.

کار با متر لیزری

متر لیزری چیست؟

این یک وسیله برقی(شارژی) است که در آن به کمک اطلاع از سرعت سیر باریکه لیزر، ضمن محاسبه زمان رفتن باریکه لیزر از یک نقطه به نقطه دیگر و برگشت آن، امکان اندازه‌گیری فاصله فراهم می‌شود. با در اختیار داشتن یک متر لیزری شما عملاً در کمتر از یک ثانیه و صرفاً با فشردن یک کلید و هدف گرفتن نقطه‌ای که قصد سنجش فاصله آن را دارید، نتایج مدنظر را بدست می‌آورید. در یادداشتی که در ابتدا متن نیز به آن اشاره شد، این پروسه به تفصیل بررسی شده است.

مزایای استفاده از متر لیزری چیست؟

بسیاری از افرادی که مایل به خرید متر لیزری هستند، ممکن است از اساس با این تردید مواجه شوند که آیا به یک متر لیزری نیاز دارند یا خیر. با در نظر داشتن تفاوت قیمت معنادار و بسیار زیاد بین متر لیزری و یک متر عادی، قطعاً بسیاری از خریداران با چنین ذهنیتی مواجه می‌شوند.

با این وجود به شما پیشنهاد می‌کنیم به منظور یقین در مورد تصمیمی که دارید، مزایای استفاده از آن را مطالعه کنید.هرچند ممکن است تحت موقعیت و در محیط های مختلف این ابزار ده‌ها مزیت مختلف داشته باشد اما آنچه مطالعه می‌کنید مواردی کلیدی و چکیده مجموعه مزایای مختلف هستند. اما پرسش اصلی؛ مزایای استفاده از متر لیزری چیست؟

متر لیزری دقیق‌ترین ابزار اندازه‌گیری طول است!

در حالی که بسیاری از صنعت‌کاران، پیمانکاران و کارگران سنتی، اعتماد به مترهای عادی و اندازه‌گیری با دست را ترجیح می‌دهند، تکنولوژی نشان داد که شیوه‌های قدیمی اندازه‌گیری چندان قابل قبول نیستند. صرف‌نظر از خطاها رایج در ساخت متر یا اندازه‌گیری با سایر ابزار رایج، در اغلب این ابزارها سهم دقت کاربر در حفظ دقت اندازه‌گیری بسیار بالاست.

به بیانی دیگر حتی با وجود یک متر دقیق، بازهم خطاهای انسانی که اتفاقاً در اغلب موارد غیرقابل حذف هستند، نتیجه منفی روی دقت اندازه‌گیری دارند. اما در استفاده از متر لیزری عملاً دخالت مهارت کاربر و خطاهای انسانی به حداقل رسیده و به همین خاطر شاهد دقیق‌ترین شیوه اندازه‌گیری هستیم. جالب است بدانید که یک متر لیزری کالیبره و حرفه‌ای، در هر 100 متر شاید کمتر از 4 میلی‌متر خطا داشته باشد. البته در مدل‌های رایج و معمولی بازار هم این میزان به بیش از 1.5 الی 2 میلی‌متر در هر ده متر نمی‌رسد.

استفاده از متر لیزری

یک متر لیزری حرفه‌ای، در محاسبات همراه شماست

متر لیزری، بسته به قیمت و کیفیتی که دارد، طیف متفاوتی از تابع‌ها، فرمول‌ها و اصول محاسباتی را به صورت پیش‌فرض رو در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این بدان معنی است که در صورت استفاده از یک متر لیزری حرفه‌ای و متناسب با نیازهای خود، عملاً از انجام بسیاری از محاسبات سخت مثلثاتی رهایی پیدا می‌کنید.

این تابع‌ها و فرمول‌های ریاضی که اغلب در دفترچه راهنمای محصول شرح داده می‌شوند، به شما شیوه هماهنگی با وسیله و محاسبه هر کمیت را نشان می‌دهند. حتی در مدل‌های ساده‌تر و معمولی متر لیزری، قابلیت محاسبه مساحت و حجم به صورت پیش‌فرض وجود دارد و شما را از تکرار مکرر ضرب و تقسیم‌ها رها می‌کنند که شاید ساده باشند اما بسیار دست‌وپاگیر هستند.

این مزیت وسیله، در کنار اینکه کار شما را برای محاسبات راحت‌تر می‌کند، شانس وقوع خطا در محاسبات و همچنین زمان مورد نیاز برای اندازه‌گیری را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهند. تصور کنید بدون استفاده از این توابع هوشمند و یاری متر لیزری، تمام این محاسبات باید پس از گردآوری داده‌ها و روی کاغذ پیاده می‌شدند.

با متر لیزری حافظه خود را تقویت کنید

متر لیزری یک حافظه برای گردآوری داده‌ها دارد که در مدل‌های ساده و ارزان، طبیعتاً حجم کمتری داشته و در مدل‌های حرفه‌ای و با قیمت بیشتر، حجم بیشتری دارد. این حافظه بیش از آنکه حتی فکرش را بکنید در کارهای مختلف به شما کمک می‌کند.

باید فراموش کرد که در اغلب موارد اساساً هدف ما از اندازه‌گیری، با متر لیزری یا هر وسیله دیگری، استفاده از اندازه‌های برای تصمیمات آتی است؛ در ساخت یک پنجره، کابینت یا در مقیاس وسیع‌تر، ایجاد پی یک سازه پیچیده. هرچند در این مورد قاعده و اصول ثابتی در مدل‌های مختلف وجود ندارد اما در اغلب مدل‌ها متر لیزری به صورت خودکار، مثلاً 10 اندازه آخری که با وسیله اندازه‌گیری شده است را نگهداری کرده و از طرف دیگر بسته به فرمان کاربر، ابعاد و اندازه‌ها را با نام‌گذاری یا کدگذاری، ذخیره می‌کند. این مزیت نیز در کنار صرفه‌جویی در وقت و انرژی به شما در دسترسی سریع و بدون دردسر به اطلاعات قدیمی، کمک شایانی می‌کند.

کیف مخصوص متر لیزری

سایر قابلیت‌های مدرن و کاربردی

بدون تردید یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌هایی که متر لیزری به همگان معرفی کرد، قابلیت گردآوری و ارسال داده‌های کلیدی و کاربردی است؛ به طور مثال در برخی از مدل‌ها شما می‌توانید از اطلاعات و اندازه های گردآوری شده به صورت آنی خروجی بگیرید. برای این منظور متر لیزری با یک اپلیکیشن یا نرم‌افزار کامپیوتری خاص عرضه شده و شما با اتصال متر به گوشی تلفن همراه یا لپ‌تاپ خود، به طور زنده اطلاعات را دریافت می‌کنید.

این برای افرادی که وظیفه کنترل پروژه داشته و یا ملزم به مدل‌سازی رایانه‌ای هستند، یک امتیاز بسیار عالی است. البته حتی اگر کنترل پروژه و مدل‌سازی را هم در دستور کار نداشته باشید، باز هم این قابلیت مزایای خاصی برای شیوه کار شما دارد؛ ولو در کابینت‌سازی یا سایر بخش‌های صنعتی. البته دقت داشته باشید که این قسم قابلیت‌های میدانی، به صورت دلخواه، بسته به هزینه‌ای که برای خرید متر لیزری می‌کنید، در اختیار شما قرار می‌گیرد.

استفاده از متر لیزری مقرون به صرفه است

در هنگام خرید متر لیزری موضوعی که ممکن است باعث تردید یا سردرگمی شما شود، قیمت بالای این محصول نسبت به متر یا سایر ابزار نرمال اندازه‌گیری است؛ هر کسی با هر سطح از بودجه‌ای، ممکن است از خود بپرسد که اساساً چرا باید چنین هزینه‌ای را پرداخت کرد. همین تصور ممکن است باعث اشاعه این دیدگاه شود که اساساً خرید متر لیزری مقرون به صرفه نیست اما تجربه چیز دیگری را نشان می‌دهد! با استفاده از این محصول، شما می‌توانید به یک تیم یک‌نفره تبدیل شوید.

بدون نیاز به شخص یا اشخاص دیگری، می‌توانید به تمام اندازه‌های مورد نیاز دسترسی پیدا کرده و محاسبات را انجام دهید. این در حالی است که در مترهای قدیمی حتی برای گرفتن دقیق انتهای متر شما به یک شخص دیگر نیاز دارید. این یعنی شما بدون پرداخت هزینه برای نفرات بیشتر، صرفاً با یک متر لیزری تمام امور خود را به تنهایی مدیریت می‌کنید.

متر لیزری سبک

وزن کم و ابعاد مناسب نیز موضوعی است که نباید از آن غافل شوید

فاکتورهایی که در هنگام خرید متر لیزری، اهمیت دارند

پس از اینکه الزام و اهمیت خرید متر لیزری را متوجه شدید، در مورد معیارهای خرید این وسیله، احتمالاً با پرسش‌ها و ابهاماتی مواجه می‌شوید. طبیعتاً در هنگام خرید، ممکن است با ده‌ها محصول متفاوت مواجه شوید که هر یک مشخصات، ویژگی‌ها و مختصات خاصی دارد. با این وجود. اگر به شکل آگاهانه مراحل نهایی کردن تهیه این ابزار را پیش نبرید، بدون تردید با سردرگمی مواجه شده و نمی‌توانید یک خرید موفق را تجربه کنید. با در نظر داشتن این موضوع، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا فاکتورهای کلیدی در خرید متر لیزری را از پیش‌تر شناخته و ضمن آشنایی با آن‌ها وارد پروسه خرید شوید. اما چه فاکتورهایی در خرید متر لیزری، اهمیت دارند؟

  • قیمت
  • استفاده در داخل یا خارج خانه
  • سقف دامنه اندازه‌گیری
  • کف دامنه اندازه‌گیری
  • پروتکل‌های محافظتی متر لیزری
  • میزان دقت و خطا در اندازه‌گیری

قیمت متر لیزری

بدون تردید همیشه و برای هر خریداری، قیمت یک فاکتور تعیین‌کننده بوده است؛ منطق بازار و مارکت حکم می‌کند که در هنگام خرید، این فاکتور به هیچ عنوان فراموش نشود. اما در مورد قیمت متر لیزری واقعیت این است که برای کنترل این معیار، اولین اصل شناخت نیازهایی است که دارید.

اگر شکل و سطح نیازهای به شکلی است که خرید متر لیزری حرفه‌ای و سطح بالا اجتناب‌ناپذیر است، پس در فاکتور قیمت برای تن دادن به سطوح بالا، نوعی اجبار وجود دارد. اما اگر قرار است از آن صرفاً برای اندازه زدن‌های ساده استفاده کنید، حتماً مدل‌های ساده‌تر با قیمت پایین‌تر در دسترس هستند. برای مشاهده قیمت انواع متر لیزری و خرید این ابزار می توانید به دسته بندی این محصول در فروشگاه آچاریست مراجعه کنید.

استفاده در داخل یا خارج از خانه

پیش از هر چیز تعیین کنید که قرار است این ابزار را در محیط های بسته خانگی استفاده کنید یا در محیط‌های وسیع و سرباز؛ این یک گام مهم برای درک نیازهای موجود است. بدیهی است که در محیط‌های سرباز، به پوشش وسعت بیشتری نیاز دارید و به تبع آن باید فاصله‌های طولانی‌تر را اندازه‌گیری کنید. البته این معیار یک معیار کمکی بوده و خود به طور مستقیم بر برخی معیارها و فاکتورهای دیگر تأثیر می‌گذارد. این معیار در خرید متر لیزری بر چه معیارهایی اثر مستقیم می‌گذارد؟

سقف دامنه اندازه‌گیری

اولین موضوعی که استفاده متر لیزری در داخل یا خارج از خانه بر آن اثر دارد، سقف متراژ قابل اندازه‌گیری است. وقتی که یک متر لیزری در فضای باز به کار گرفته می‌شود، قطعاً بالا بودن سقف متراژ، الزامی خواهد بود. البته میزان و معیار مطلقی در این مورد وجود نداشته و باید به تناسب نیاز و محیط کار تصمیم گرفت. برای فضاهای باز پیشنهاد می‌کنیم دست‌کم مترهایی با دامنه اندازه‌گیری حداکثر 60 تا 80 متر را انتخاب کنید؛ اساساً کمتر از این میزان ممکن است در فضای باز کاربردی تلقی نشود. اما به طور مثال چنانچه اندازه‌گیری در فضاهای بسته و درون ساختمان را مدنظر دارید، می‌توانید به سراغ محصولاتی با حداکثر دامنه اندازه‌گیری 40 متر هم بروید؛ نیازی به توضیح نیست که معمولاً در فضاهای بسته به متراژی بیش از این بر نمی‌خورید. البته نیاز به تأکید مجدد است که باید بسته به ماهیت کار خود، حداکثر دامنه اندازه‌گیری مناسب را انتخاب کنید.

اندازه گیری با متر لیزری

کف دامنه اندازه گیری

شاید برخی از فروشندگان، سقف و کف دامنه اندازه‌گیری را در قالب یک معیار معرفی کنند و این اصلاً کار غلطی نیست اما بخاطر تأکید بیشتر بر این معیار ترجیح دادیم به تأکید مجزایی بر آن داشته باشیم. بسیاری از افراد چنین برداشتی دارند که متر لیزری صرفاً در حداکثر دامنه اندازه‌گیری محدودیت داشته و این تنها معیار مهم در خرید متر لیزری است. این در حالی است که دست بر قضا، حداقل دامنه اندازه‌گیری هم یک معیار مهم است. حداقل دامنه اندازه‌گیری، شما را برای اندازه‌گیری ابعاد کوچک‌تر محدود می‌کند و این بدان معنی است که برای کار با اندازه‌های کوچک، اگر انتخاب درستی نداشته باشید، ممکن است با مانع جدی مواجه شوید.

هم امکان اتصال بی‌سیم وجود دارد و هم در برخی از مدل‌ها اتصال با سیم تعبیه شده است

به طور مثال اگر شکل نیازها و فعالیت شما به طریقی است که باید اندازه‌گیری‌های کمتر از 40 سانتی متر را نیز بزنید، اما کف دامنه اندازه‌گیری شما 50 سانتی‌متر باشد، در آن صورت کاربرد متر لیزری محدود خواهد شد. البته در مدل‌های جدید تا حدی کم شده که نگرانی در این مورد به مراتب کمتر است. اغلب مدل‌ها حتی اندازه‌گیری تا 30 سانتی‌متر را هم پشتیبانی می‌کنند.

پروتکل‌های محافظتی متر لیزری

یکی دیگر از معیارهایی که استفاده در فضای باز یا بسته به طور مستقیم روی آن اثر دارد، همین سطح پروتکل‌های محافظتی است. شاید بسیاری از برندها این پروتکل را به طور صریح اعلام نکرده یا حتی از اساس محصولات خود را مطابق آن تولید نکرده باشند اما به هر حال بحث پروتکل محافظتی غیرقابل چشم‌پوشی است.

پروتکل‌های محافظتی معمولاً در سه بعد خود را نشان می‌دهند؛ محافظت در برابر ضربه، محافظت در برابر خیسی، محافظت در برابر گرد و خاک. هرچند ورودی به معیارهای تعیین سطح پروتکل محافظتی در حوصله بحث نیست و می‌توانید با یک سرچ ساده از آن‌ها اطلاع پیدا کنید اما آنچه اهمیت دارد، الزام آن‌ها در رابطه با متر لیزری است. اگر قرار است از این ابزار در فضای باز استفاده کنید، بهتر است یک مدل ضد آب، ضد شوک، ضد گردوغبار و مقاوم در برابر ضربه را انتخاب کنید. این مستلزم پرداخت هزینه بیشتر است اما در اغلب موارد طول عمر وسیله شما را افزایش می‌دهد.

انواع متر لیزری

از بین ده‌ها مدل با مشخصات گوناگون، باید مدلی که متناسب با نیازهای خودتان است را پیدا کنید

میزان دقت و خطا در اندازه‌گیری

یکی دیگر از معیارهایی که در هنگام خرید متر لیزری پیش روی شما قرار می‌گیرد، میزان خطا در متراژهای مختلف است. عدد اعلام‌شده در این بخش معمولاً به تناسب دامنه اندازه‌گیری تعیین می‌شود و همچنین شرایط محیطی در آن تأثیر دارند. به طور مثال ممکن است یک مدل خاص در میزان خاصی از نور، دچار افزایش میزان خطا در اندازه‌گیری شود.

در حالت نرمال اغلب مدل‌های موجود در سبد خرید متر لیزری، بین 1.5 الی 2.5 میلی‌متر خطا دارند اما به هر حال باید با داشتن اطلاعاتی دقیقی در این رابطه، خرید را نهایی کرد. شایان ذکر است که میزان نیاز به دقت در اندازه‌گیری، در گرو کاربردی است که از وسیله انتظار دارید؛ قطعاً خطای اندازه‌گیری در اموری مانند طراحی و اجرای کابینت، از امور صنعتی یا معماری پیچیده، اهمیت کمتری دارد.

متر لیزری
بررسی خرید بهترین کارواش خانگی؛ چرا رونیکس را پیشنهاد می‌کنیم؟
لیستی برای شناخت بهترین برند دستگاه جوش اینورتر
فهرست