فوت و فن کار با اره عمودبر

اره عمودبر از جمله پرکاربردترین و محبوبترین ابزارآلات به خصوص در میان نجاران به شمار می رود. با این حال کار با این دستگاه فوت و فن مخصوص به خود را دارد. در این مقاله به این نکات اشاره کرده و به شما می آموزیم چگونه برش های هموارتر، تمیزتر و دقیقتری را با اره عمودبر انجام دهید.

خرید اره عمودبر

خرید اره عمودبر مناسب

Jigsaw

هر فرد باید با توجه به نیازی که دارد مناسب ترین نوع اره عمودبر را برای خود انتخاب کند. به طور کلی می توان اره ها را به سه دسته ارزان قیمت، متوسط و گران طبقه بندی کرد:

مدلهای ارزان قیمت از پس انجام کارهای معمولی که از یک اره عمودبر انتظار می رود بر می آیند ولی عموما از قدرت و آپشن های کمتری برخوردار هستند. اره های عمودبر معمولا به دیمر سرعت مجهز هستند بیشتر علاقمندان به انجام پروژه های خودگردان از اره های متوسط استفاده می کنند که از قدرت کافی و برخی آپشن های مهم برخوردارند.

اره های گران موتورهای بزرگ و قدرتمندی دارند و معمولا به گیربکس ممکن مجهز هستند. آپشن های مطلوب در خرید اره عودبر شامل تعویض آسان تیغه بدون نیاز به ابزار جانبی، کنترل نوسان و تغییر زاویه پایه بدون نیاز به ابزار جانبی است.

علاوه بر این موارد مجهز بودن به چراغ LED پایه بزرگتر و قابلیت کنترل سرعت از دیگر ویژگی های مطلوب یک اره عمودبر به شمار می روند. اگر به طور معمول با موادی با ضخامت بیش از 5.2 سانتیمتر کار می کنید، بهتر است به دنبال اره ای با قدرت بالاتر بگردید. برای کارهای مداوم و صنعتی بهتر است از اره عمود بر گیر بکسی استفاده شود.

خرید تیغه مناسب

برای انجام هر کاری تیغه اره عمودبر مخصوص آن را تهیه کنید.

Jigsaw blade

تیغه ها انواع مختلفی دارند که از نظر کاربرد با هم متفاوتند؛ مثلا هرچه دندانه تیغه بزرگتر باشد، برای برش چوب مناسب است، تیغه های باریک با دندانه ظریف برای برش آهن مناسب هستند.

تیغه هایی با دندانه چپ و راست هم برای برش mdf مناسب هستند. در میان انواع تیغه های باریک نیز تیغه های دو لبه بهترین گزینه برای برش زوایای تند به شمار می روند، زیرا این تیغه ها قادرند با استفاده از لبه پشتی شیار برش پهنتری ایجاد کنند و لذا زاویه های تند را بهتر برش می دهند.

نوع تیغه باید با نوع ماده مورد استفاده همخوانی داشته باشد. معمولا توضیحات مربوط به تیغه روی جعبه آن نوشته می شود. به جای خرید تیغه های مختلف می توانید یک بسته کامل شامل انواع تیغه را خریداری کنید تا هم در صرف هزینه صرفه جویی کنید و هم در هر بار استفاده نیازی به خرید مجدد تیغه نداشته باشید.

برخی تیغه ها نیز به طور ویژه برای انجام کار خاصی طراحی شده اند، برخی تیغه ها نیز امکان انجام نوع خاصی از برش را برای کاربر فراهم می کنند. این نوع تیغه ها معمولا باید به طور جداگانه خریداری شوند و قیمت بالایی دارند.

اره عمودبر برای برش چه چیزی مناسب است؟

Metal-cutting blade for jigsaw

از اره عمودبر برای برش هر چیزی می توانید استفاده کنید. با اینکه یکی از مهمترین کاربردهای اره عمودبر استفاده از آن برای برش چوب به شکل منحنی است، ولی این ویژگی نباید موجب شود که از دیگر کاربردهای مهم این دستگاه غافل شوید.

شما می توانید از اره عمودبر چوب،mdf، آهن و حتی برای برش فولاد، مس یا هر فلز دیگری استفاده کنید. علاوه بر این موارد، می توانید آن را برای برش پلاستیک و مواد سخت تر نیز به کار ببرید. برای انجام این کار کافی است از تیغه مناسب برای برش ماده مورد نظر استفاده کنید.

برای برش ورق های فلزی، آنها را میان دو تخته چوب قرار دهید.

Metal cutting with jigsaw

عمودبرها به خوبی قادر به برش ورق های فلزی هستند، ولی برای انجام این کار باید ورق را به خوبی محکم کنید تا هنگام کار حرکت نکند.

در غیر اینصورت تیغه به جای برش ورق روی آن لق می زند و نمی تواند کار را به خوبی انجام دهد. برای حل این مشکل تنها کافی است ورق را بین دو تخته چوبی 6 میلیمتری قرار داده و تخته ها را با گیره محکم کنید.

وقتی تخته ها کاملا محکم شوند، ورق فلزی دیگر نمی تواند حرکت کند و امکان یک برش سریع، آسان و تمیز برای شما فراهم می شود. این کار هزینه زیادی ندارد و تنها با استفاده از یک تخته ارزان 6 میلیمتری به راحتی انجام می شود.

کار با اره عمودبر

قبل از شروع کار قطعه را با دریل سوراخ کنید.

Cutting with jigsaw

اگر لازم است وسط قطعه را ببرید، ابتدا آن را با دریل کمی سوراخ کنید. مثلا اگر می خواهید یک مستطیل از وسط قطعه در بیاورید، ابتدا دو گوشه آن را مطابق شکل با دریل (با مته ای که کمی از تیغه اره بزرگتر باشد) سوراخ کنید و سپس کار را آغاز کنید. سوراخ کردن قطعه قبل از آغاز کار موجب می شود دقت برش افزایش یابد و نتیجه کار تمیزتر از آب دربیاید.

از سطح قطعه در برابر آسیب محافظت کنید.

Masking tape for jigsaw

هنگام برش قطعه باید اره را محکم نگه دارید تا جلوی نوسان آن را بگیرید. از حسن های بزرگ اره عمود بر می توان به این نکته اشاره کرد که با آن می توانید برش های شکل دار بزنید، زیرا قدرت مانور این نوع اره ها بسیار بالاست و فشار بیش از حد به روی دستگاه ممکن است به قطعه آسیب برسد.

قطعه را طوری قرار دهید که طرف بهتر آن رو به زمین قرار بگیرد.

Cutting wood with jigsaw

در بیشتر اره های عمودبر برش در حین حرکت تیغه به سمت بالا انجام می گیرد که این مسئله موجب می شود قسمت رویی قطعه کمی آسیب ببیند.

به همین دلیل اگر یک طرف قطعه زیباتر است یا از کیفیت بهتری برخوردار است بهتر است آن را رو به پایین قرار دهید تا کمتر آسیب ببیند. برخی تیغه ها برش را در جهت رو به پایین انجام می دهند؛ این تیغه ها برای مواردی که مایلید روی قطعه تا حد ممکن آسیب نبیند، مناسب هستند.

مثلا وقتی بخواهید سکوی لمینتی آشپزخانه را برای نصب سینک ببرید، می توانید از این تیغه ها استفاده کنید.

تنظیم تیغه اره عمودبر

زاویه تیغه را به کمک گونیا تنظیم کنید.

Adjust the razor angle with a goniometer

برای این که یک برش کاملا صاف داشته باشید، تیغه باید کاملا عمود بر پایه قرار بگیرد. پس قبل از اینکه کار را آغاز کنید تیغه را بررسی کنید و اگر کج شده است آن را دور بیندازید یا از آن برای کارهایی که به دقت کمتری نیاز دارند، استفاده کنید.

حالا یک تیغه کاملا نو و صاف را روی اره بی اندازید و آن را با گونیا تنظیم کنید. از آنجایی که پایه سطح کمی دارد، بهتر است برای انجام این کار از یک گونیای کوچک استفاده کنید.

تنظیم نوسان اره

Adjust the saw swing

تیغه علاوه بر حرکت عمودی یک حرکت رو به جلو هم دارد تا بتواند در قطعه پیشروی کرده و آن را ببرد. معمولا می توان این حرکت را کاملا غیرفعال کرد یا مقدار سرعت آن را از بین سه حالت مشخص انتخاب کرد.

هرچه سرعت حرکت رو به جلوی قطعه بیشتر شود، برش زمخت تر است و از دقت کمتری برخوردار است. پس اگر مایلید یک برش خیلی دقیق و تمیز داشته باشید یا با مواد خیلی ظریف و شکننده مانند روکش چوب کار کنید، این حرکت را غیرفعال کنید یا سرعت آن را تا حد امکان کاهش دهید.

هنگام کار با فلزات حتما این ویژگی را خاموش کنید. قبل از شروع کار با قطعه اصلی کار با عمودبر را روی یک قطعه بلااستفاده تمرین کنید تا به بهترین تنظیمات سرعت برای آن ماده دست پیدا کنید.

برش صاف و برش زاویه دار

هنگام برش زوایای تند از برشهای کمکی استفاده کنید.

Angled cut with jigsaw

حتی یک اره عمودبر هم در برش زوایای تند محدودیت هایی دارد. میزان این محدودیت به نوع تیغه بستگی دارد؛ به طوری که هرچه تیغه باریکتر باشد، زاویه تندتری را می تواند ببرد.

استفاده از اره عمودبر برای برش زاویه ای که نمی تواند آن را ببرد، ممکن است موجب انحراف تیغه از خط راهنما یا شکستن آن شود.

اگر شیب منحنی خیلی تند است، از برش های کمکی استفاده کنید. هرچه شیب بیشتر باشد، به برش های کمکی بیشتری نیاز دارید. برای انجام برش های کمکی حتما اره را به اندازه پهنای تیغه به داخل خط راهنما برده و سپس کار را آغاز کنید.

مراقب باشید از خط راهنما بیرون نزنید. اگر راجع به نحوه برش یک شکل خاص چندان مطمئن نیستید، بهتر است اول الگوی آن را روی یک قطعه بلااستفاده رسم کنید و برش منحنی را تمرین کنید، سپس به بریدن قطعه اصلی بپردازید.

برای انجام برش های کاملا صاف از یک فنس کمکی استفاده کنید.

Smooth cut with jigsaw

اره عمودبر یک ابزار همه کاره است که قادر است برش های مستقیم، زاویه دار و ترکیبی هستند.

با استفاده اره عمودبر برش های انجام شده توسط اره گردبر را پرداخت کنید.

Jigsaw machine

اره عمودبر بهترین وسیله برای اتمام و پرداخت برش های انجام شده توسط اره گردبر هستند.

برش کاشی با اره عمودبر

هنگام برش کاشی صبر و حوصله کافی به خرج بدهید.

Cut ceramic tile with jigsaw

برای برش سرامیک دیوار (با حداکثر ضخامت 6 میلیمتر) به شکل منحنی از تیغه ساینده کاربیدی استفاده کنید.

برای سرامیک های سختتر و سنگ طبیعی از تیغه الماسه با دندانه ریز استفاده کنید. جهت کاهش احتمال شکستن سرامیک کاشی را با گیره محکم کنید و برای روان کردن برش و افزایش سرعت کار از یک لایه نازک آب استفاده کنید.

هنگام برش منحنی های تند با صبر و حوصله کار کنید، تیغه را مرتبا عوض کنید و از برش های کمکی استفاده کنید. شما می توانید انواع اره عمود بر در مدل های گیربکسی و ساده و انواع تیغه های اره عمود بر را در سایت آچاریست تهیه کنید.

Jigsaw Tips and Essentials
6 پروژه نجاری با اره عمودبر
فوت و فن جوشکاری
[vc_empty_space]
فهرست