فوت و فن کار با اره عمود بر

اره عمود بر از جمله پرکاربردترین و محبوبترین ابزار آلات به خصوص در میان نجاران به شمار می رود. با این حال کار با این دستگاه فوت و فن مخصوص به خود را دارد. در این مقاله به این نکات اشاره کرده و به شما می آموزیم چگونه برش های هموار تر، تمیزتر و دقیقتری را با اره عمود بر انجام دهید.

خرید اره عمود بر مناسب

اره عمود بر

هر فرد باید با توجه به نیازی که دارد مناسب ترین نوع اره عمود بر را برای خود انتخاب کند. به طور کلی می توان اره ها را به سه دسته ارزان قیمت، متوسط و گران طبقه بندی کرد:

مدل های ارزان قیمت از پس انجام کار های معمولی که از یک اره عمود بر انتظار می رود بر می آیند ولی عموما از قدرت و آپشن های کمتری برخوردار هستند. اره های عمود بر معمولا به دیمر سرعت مجهز هستند بیشتر علاقمندان به انجام پروژه های خودگردان از اره های متوسط استفاده می کنند که از قدرت کافی و برخی آپشن های مهم برخوردارند.

اره های گران موتور های بزرگ و قدرتمندی دارند و معمولا به گیربکس ممکن مجهز هستند. آپشن های مطلوب در خرید اره عود بر شامل تعویض آسان تیغه بدون نیاز به ابزار جانبی، کنترل نوسان و تغییر زاویه پایه بدون نیاز به ابزار جانبی است.

علاوه بر این موارد مجهز بودن به چراغ LED پایه بزرگتر و قابلیت کنترل سرعت از دیگر ویژگی های مطلوب یک اره عمود بر به شمار می روند. اگر به طور معمول با موادی با ضخامت بیش از 5.2 سانتیمتر کار می کنید، بهتر است به دنبال اره ای با قدرت بالاتر بگردید. برای کار های مداوم و صنعتی بهتر است از اره عمود بر گیربکسی استفاده شود.

خرید تیغه مناسب

برای انجام هر کاری تیغه اره عمود بر مخصوص آن را تهیه کنید.

تیغه های اره عمود بر

تیغه ها انواع مختلفی دارند که از نظر کاربرد با هم متفاوتند؛ مثلا هرچه دندانه تیغه بزرگتر باشد، برای برش چوب مناسب است، تیغه های باریک با دندانه ظریف برای برش آهن مناسب هستند.

تیغه هایی با دندانه چپ و راست هم برای برش mdf مناسب هستند. در میان انواع تیغه های باریک نیز تیغه های دو لبه بهترین گزینه برای برش زوایای تند به شمار می روند، زیرا این تیغه ها قادرند با استفاده از لبه پشتی شیار برش پهن تری ایجاد کنند و لذا زاویه های تند را بهتر برش می دهند.

نوع تیغه باید با نوع ماده مورد استفاده همخوانی داشته باشد. معمولا توضیحات مربوط به تیغه روی جعبه آن نوشته می شود. به جای خرید تیغه های مختلف می توانید یک بسته کامل شامل انواع تیغه را خریداری کنید تا هم در صرف هزینه صرفه جویی کنید و هم در هر بار استفاده نیازی به خرید مجدد تیغه نداشته باشید.

برخی تیغه ها نیز به طور ویژه برای انجام کار خاصی طراحی شده اند، برخی تیغه ها نیز امکان انجام نوع خاصی از برش را برای کاربر فراهم می کنند. این نوع تیغه ها معمولا باید به طور جداگانه خریداری شوند و قیمت بالایی دارند.

اره عمود بر برای برش چه چیزی مناسب است؟

برش فلز با اره عمود بر

از اره عمود بر برای برش هر چیزی می توانید استفاده کنید. با اینکه یکی از مهمترین کاربرد های اره عمود بر استفاده از آن برای برش چوب به شکل منحنی است، ولی این ویژگی نباید موجب شود که از دیگر کاربرد های مهم این دستگاه غافل شوید.

شما می توانید از اره عمود بر چوب،mdf، آهن و حتی برای برش فولاد، مس یا هر فلز دیگری استفاده کنید. علاوه بر این موارد، می توانید آن را برای برش پلاستیک و مواد سخت تر نیز به کار ببرید. برای انجام این کار کافی است از تیغه مناسب برای برش ماده مورد نظر استفاده کنید.

برای برش ورق های فلزی، آنها را میان دو تخته چوب قرار دهید.

برش ورق فلزی با اره عمود بر

عمود بر ها به خوبی قادر به برش ورق های فلزی هستند، ولی برای انجام این کار باید ورق را به خوبی محکم کنید تا هنگام کار حرکت نکند.

در غیر اینصورت تیغه به جای برش ورق روی آن لق می زند و نمی تواند کار را به خوبی انجام دهد. برای حل این مشکل تنها کافی است ورق را بین دو تخته چوبی 6 میلیمتری قرار داده و تخته ها را با گیره محکم کنید.

وقتی تخته ها کاملا محکم شوند، ورق فلزی دیگر نمی تواند حرکت کند و امکان یک برش سریع، آسان و تمیز برای شما فراهم می شود. این کار هزینه زیادی ندارد و تنها با استفاده از یک تخته ارزان 6 میلیمتری به راحتی انجام می شود.

کار با اره عمود بر

قبل از شروع کار قطعه را با دریل سوراخ کنید.

برش صاف با اره عمود بر

اگر لازم است وسط قطعه را ببرید، ابتدا آن را با دریل کمی سوراخ کنید. مثلا اگر می خواهید یک مستطیل از وسط قطعه در بیاورید، ابتدا دو گوشه آن را مطابق شکل با دریل (با مته ای که کمی از تیغه اره بزرگتر باشد) سوراخ کنید و سپس کار را آغاز کنید. سوراخ کردن قطعه قبل از آغاز کار موجب می شود دقت برش افزایش یابد و نتیجه کار تمیزتر از آب دربیاید.

از سطح قطعه در برابر آسیب محافظت کنید.

نوار محافظ اره عمود بر

هنگام برش قطعه باید اره را محکم نگه دارید تا جلوی نوسان آن را بگیرید. از حسن های بزرگ اره عمود بر می توان به این نکته اشاره کرد که با آن می توانید برش های شکل دار بزنید، زیرا قدرت مانور این نوع اره ها بسیار بالاست و فشار بیش از حد به روی دستگاه ممکن است به قطعه آسیب برسد.

قطعه را طوری قرار دهید که طرف بهتر آن رو به زمین قرار بگیرد.

برش چوب با اره عمود بر

در بیشتر اره های عمود بر برش در حین حرکت تیغه به سمت بالا انجام می گیرد که این مسئله موجب می شود قسمت رویی قطعه کمی آسیب ببیند.

به همین دلیل اگر یک طرف قطعه زیباتر است یا از کیفیت بهتری برخوردار است بهتر است آن را رو به پایین قرار دهید تا کمتر آسیب ببیند. برخی تیغه ها برش را در جهت رو به پایین انجام می دهند؛ این تیغه ها برای مواردی که مایلید روی قطعه تا حد ممکن آسیب نبیند، مناسب هستند.

مثلا وقتی بخواهید سکوی لمینتی آشپزخانه را برای نصب سینک ببرید، می توانید از این تیغه ها استفاده کنید.

تنظیم تیغه اره عمود بر

زاویه تیغه را به کمک گونیا تنظیم کنید.

تنظیم تیغه اره عمود بر

برای این که یک برش کاملا صاف داشته باشید، تیغه باید کاملا عمود بر پایه قرار بگیرد. پس قبل از اینکه کار را آغاز کنید تیغه را بررسی کنید و اگر کج شده است آن را دور بیندازید یا از آن برای کار هایی که به دقت کمتری نیاز دارند، استفاده کنید.

حالا یک تیغه کاملا نو و صاف را روی اره بیاندازید و آن را با گونیا تنظیم کنید. از آنجایی که پایه سطح کمی دارد، بهتر است برای انجام این کار از یک گونیا کوچک استفاده کنید.

تنظیم نوسان اره

تنظیم نوسان اره

تیغه علاوه بر حرکت عمودی یک حرکت رو به جلو هم دارد تا بتواند در قطعه پیشروی کرده و آن را ببرد. معمولا می توان این حرکت را کاملا غیرفعال کرد یا مقدار سرعت آن را از بین سه حالت مشخص انتخاب کرد.

هرچه سرعت حرکت رو به جلوی قطعه بیشتر شود، برش زمخت تر است و از دقت کمتری برخوردار است. پس اگر مایلید یک برش خیلی دقیق و تمیز داشته باشید یا با مواد خیلی ظریف و شکننده مانند روکش چوب کار کنید، این حرکت را غیرفعال کنید یا سرعت آن را تا حد امکان کاهش دهید.

هنگام کار با فلزات حتما این ویژگی را خاموش کنید. قبل از شروع کار با قطعه اصلی کار با عمود بر را روی یک قطعه بلا استفاده تمرین کنید تا به بهترین تنظیمات سرعت برای آن ماده دست پیدا کنید.

برش صاف و برش زاویه دار

هنگام برش زوایای تند از برش های کمکی استفاده کنید.

برش زاویه دار با اره عمود بر

حتی یک اره عمود بر هم در برش زوایای تند محدودیت هایی دارد. میزان این محدودیت به نوع تیغه بستگی دارد؛ به طوری که هرچه تیغه باریکتر باشد، زاویه تندتری را می تواند ببرد.

استفاده از اره عمود بر برای برش زاویه ای که نمی تواند آن را ببرد، ممکن است موجب انحراف تیغه از خط راهنما یا شکستن آن شود.

اگر شیب منحنی خیلی تند است، از برش های کمکی استفاده کنید. هرچه شیب بیشتر باشد، به برش های کمکی بیشتری نیاز دارید. برای انجام برش های کمکی حتما اره را به اندازه پهنای تیغه به داخل خط راهنما برده و سپس کار را آغاز کنید.

مراقب باشید از خط راهنما بیرون نزنید. اگر راجع به نحوه برش یک شکل خاص چندان مطمئن نیستید، بهتر است اول الگوی آن را روی یک قطعه بلا استفاده رسم کنید و برش منحنی را تمرین کنید، سپس به بریدن قطعه اصلی بپردازید.

برای انجام برش های کاملا صاف از یک فنس کمکی استفاده کنید.

برش نرم با اره عمود بر

اره عمود بر یک ابزار همه کاره است که قادر است برش های مستقیم، زاویه دار و ترکیبی هستند.

با استفاده اره عمود بر برش های انجام شده توسط اره گرد بر را پرداخت کنید.

دستگاه اره عمود بر

اره عمود بر بهترین وسیله برای اتمام و پرداخت برش های انجام شده توسط اره گرد بر هستند.

برش کاشی با اره عمود بر

هنگام برش کاشی صبر و حوصله کافی به خرج بدهید.

برش کاشی سرامیکی با اره عمود بر

برای برش سرامیک دیوار (با حداکثر ضخامت 6 میلیمتر) به شکل منحنی از تیغه ساینده کاربیدی استفاده کنید.

برای سرامیک های سختتر و سنگ طبیعی از تیغه الماسه با دندانه ریز استفاده کنید. جهت کاهش احتمال شکستن سرامیک کاشی را با گیره محکم کنید و برای روان کردن برش و افزایش سرعت کار از یک لایه نازک آب استفاده کنید.

هنگام برش منحنی های تند با صبر و حوصله کار کنید، تیغه را مرتبا عوض کنید و از برش های کمکی استفاده کنید. شما می توانید انواع اره عمود بر در مدل های گیربکسی و ساده و انواع تیغه های اره عمود بر را در سایت آچاریست تهیه کنید.

کار با اره عمود بر
6 پروژه نجاری با اره عمود بر
فوت و فن جوشکاری
فهرست