چگونه از یک اره عمود بر استفاده کنیم؟

از یک اره عمود بر همه‌کاره برای بریدن چوب، تخته چندلایه، فلز و کاشی استفاده کنید.

یک اره عمود بر یک ابزار فوق‌العاده برای شکل دادن مواد مختلف است. تنها چیزی که احتیاج دارید تیغه مناسب است. در ادامه به شما نشان می‌دهیم چگونه از این ابزار همه‌کاره برای بریدن شکل های پیچیده و ایجاد برش های اریب و پیچیده در تخته و سایر مواد استفاده کنید.

بریدن انواع مواد با اره عمود بر

استفاده از تیغه صحیح و مناسب، کلید برش مواد مختلف است.

اره عمود بر من اغلب برای ماه‌ها بدون استفاده می‌ماند و خاک می‌گیرد. ولی ناگهان لازم می‌شود یک الگوی پیچیده را برای یک پروژه سرگرمی ببرم یا کانتر را برای نصب سینک آشپزخانه اره کنم یا کاشی نازک یا فلزی را ببرم که اره‌های دیگر از پس آن بر نمی‌آیند. در این مواقع به یاد می‌آورم که چرا عاشق اره عمود بر هستم.

این یک ابزار همه‌کاره است که یک تازه کار به طور ایمن می‌تواند آن را استفاده و کنترل کند و با کمی آموزش چند دقیقه پس از شروع استفاده از نتایج حاصل لذت ببرد. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه در برش چوب، لمینت پلاستیکی، کاشی سرامیکی و فلز نتایج فوق‌العاده‌ای (از آن) بگیرید.

اگر شما یک تازه کار هستید حتما مقاله کار با اره عمود بر را مطالعه کنید.

بریدن چوب با اره عمود بر

منحنی های هموار و صیقلی در چوب ببرید. ابتدا تیغه را از لبه دور کنید و پایه اره را محکم روی قطعه فشار دهید. موتور را روشن کرده و تیغه را در مسیر بیرونی خط برش هدایت کنید (این کار امکان سمباده زنی بهتر را فراهم میکند) و از منحنی به گوشه های داخلی حرکت کنید. همواره اره را رو به جلو و به سرعتی حرکت بدهید که تیغه بدون منحرف شدن و شکستن و ایجاد فشار اضافه به موتور بتواند برش را انجام دهد. با استفاده از برش های کمکی برای حذف اضافات، از گیر کردن تیغه اره در منحنی های تند جلوگیری کنید.

یک اره عمود بر برای ایجاد برشهای صاف، اریب و پیچیده در اجسام مسطح به قدر کافی تطبیق‌پذیر است. قطعه را محکم نگاه دارید و اره را به طور یکنواخت در یک فنس هدایت کنید. به جای جابجا کردن تیغه‌ها که ممکن است موجب خم‌شدن یا شکستن آن ها شود، قطعه را با استفاده از فنس جابجا کنید.

یک اره عمود بر به خوبی می‌تواند برش های ایجادشده با یک اره گرد بر در دستگیره پله، کفپوش چوبی و مواد ورقه‌ای را کامل کند. برای جلوگیری از ایجاد برآمدگی در دستگیره پله نهاییتان، تیغه اره عمود بر را نزدیک قسمت داخلی خط برش دستگیره نگه دارید.

اره‌های عمود بر برای بریدن منحنی و اشکال پیچیده در چوب ایده‌آل هستند(شکل 1). آنها همچنین برای ایجاد برش های کوتاه در یک صفحه (شکل 2) و پرداخت گوشه‌های داخلی که با یک اره گردبر انجام شده است(شکل3 ) خوب عمل می‌کنند. این اره ها برای برش‌های سریع و خطوط طولانی و صاف مناسب نیستند. (برای این اهداف) به جای آن از یک اره گرد بر استفاده کنید. هنگام بریدن چوب به راهنمایی‌های زیر توجه کنید:

 • اره عمود بر بهترین کارکرد را در بریدن چوب های نرم با ضخامت 1.27 تا 2.54 سانتی‌متر و چوب سخت با ضخامت 1.905 سانتی‌متر را دارند. هنگام بریدن تخته‌های ضخیمتر، احتمال دارد تیغه‌ها خم شوند که نتیجه آن لبه اریب به جای مربعی شکل است. برای اینکه برش مربعی باقی بماند، از یک تیغه تیز استفاده کنید و از به زور جلو بردن اره در مسیر برش خودداری کنید.
 • برای “برش شیرجه‌ای” یعنی شروع برشی وسط چوب، اره را طوری کج کنید که تیغه موازی قطعه قرار بگیرد و وزن اره روی لبه جلویی پایه قرار گیرد. اره را با حداکثر سرعت روشن کنید، پایه را کج کنید و تیغه متحرک را به طور یکنواخت تا داخل چوب پایین بیاورید. من معمولاً این نوع برش را برای کارهای ناهموارتر نگه‌می‌دارم تا تیغه کج شده به چوب های گران آسیب نرساند. در مورد مواد شکننده، ابتدا یک سوراخ 1.27 سانتی‌متری با دریل ایجاد کنید تا تیغه را با اطمینان در جای مناسب قرار دهید.
 • برای برش سریع از یک تیغه محکمتر استفاده کنید. ولی توجه داشته‌باشید که هرچه تیغه محکمتر و زبرتر باشد، سنباده‌زنی بیشتری لازم خواهد بود.
 • بیشتر تیغه‌های برش چوب مخصوص اره عمود بر طوری طراحی شده‌اند که دندانه‌ها برش را رو به بالا انجام می‌دهند. برای کارهای باکیفیت‌تر که نیاز به حداقل لب‌پر شدن دارند – مثلاً برای جلای چوب- تیغه‌های “برش رو به پایین” را انتخاب کنید (عکس4). راه دیگر این است که قبل از شروع برش مسیر برش را با چسب کاغذی بپوشانید.

بریدن کانتر آشپزخانه با اره عمودبر

با دریل کردن یک نقطه شروع با عمق 1.27 سانتی‌متر برای تیغه در لمینت، برش های دقیق و بدون تراشه ایجاد کنید. از تیغه لمینتی که برش رو به پایین ایجاد می‌کند استفاده کنید و خط برش که روی چسب کاعذی کشیده شده‌است را دنبال کنید. قسمت پایین پایه اره را با نوار ببندید تا از آسیب رساندن به کانتر خودداری کنید.

اره عمودبر برای ایجاد برش های منحنی شکل یا اریب در گوشه های کانتر و برش طولانی موازی دیوار بسیار مناسب است. وقتی یک سینک را نصب می‌کنید، برش رویه و طرفین را با یک اره گردبر انجام دهید. این روش سریعتر است و مشکل کج شدن تیغه ایجاد نمی‌شود.

فاصله کم بین خط برش سینک و دیوار جای کافی برای پایه پهن اره گرد بر ندارد ولی به خوبی امکان قرارگیری و کار پایه نازکتر اره عمودبر را فراهم می‌کند.(عکس 4)

اگر با استفاده از اره گرد بر برای بریدن کانتر راحت نیستید، برای کل کار از اره عمود بر استفاده کنید. بریدن کانتر با اره عمود بر کار زمانبری است . از یک تیغه مخصوص لمینت برش رو به پایین استفاده کنید که یک تیغه با پهنای 0.8 سانتی‌متر است که با 3 دندانه در هر سانتی‌متر ایجاد تراشه لمینت را به حداقل می‌رساند. از برش های کوتاه کمکی داخل منحنی ها برای راحت کردن حرکت تیغه در گوشه‌ها استفاده کنید.

بریدن کاشی سرامیکی با اره عمود بر

از یک تیغه ساینده گرانول کاربید با ضخامت حداکثر 0.635 سانتی‌متر برای ایجاد برش های منحنی شکل در کاشی سرامیکی دیواری استفاده کنید. کاشی را با گیره نگه دارید و از یک لایه نازک آب برای روان کردن برش اره استفاده کنید تا سرعت کار افزایش و شکست کاشی کمتر شود. اره‌هایی که سری قابل حرکت رو به بالا و پایین دارند برای حرکت تیغه در انحناهای تیز بهترین کارکرد را دارند. ایجاد انحناهای تیز کار زمان‌بری است که به صبر، تغییر تیغه و برش‌های کمکی نیاز دارد.

بریدن منحنی و اشکال مختلف در کاشی با گارانبر کاشی و اره مویی سرامیک سرعت کمی دارد و شکست کاشی در آن زیاد است. اگر کاشی با ضخامت حداکثر 0.635 سانتی‌متر را می‌برید، از اره عمود برتان برای این کار استفاده کنید.

برای بریدن کاشی از تیغه کاربید-گرانول بدون دندانه استفاده کنید. برای کاشی‌های نازک مرتباً از آب برای روان کردن محل برش اره استفاده کنید. کاشی‌های ضخیمتر برای روان‌سازی به روغن برش نیاز دارند.

برای به حداقل رساندن شکسن کاشی، ضروری است که کاشی را با گیره کاملاً کیپ نگه دارید و اره را محکم روی کاشی نگه دارید تا لرزش تیغه و اره را کنترل کنید. با استفاده از چسب کاغذی در پایه اره از صدمه زدن به کاشی پرهیز کنید. آرام جلو بروید، از برش های کمکی برای حذف زوائد و راحت کردن حرکت تیغه در چرخش استفاده کنید.

بریدن فلزات با اره عمود بر

قطعه را با گیره بین دو تخته چوب محکم کنید و ورقه فلزی را بدون خرد شدن ببرید. ابتدا نقاطی را برای شروع حرکت تیغه داخل همه دایره‌های الگو دریل کنید. بریدن ازمیان ساندویچ تخته‌ای آرام پیش می رود. برای برش های هموارتر تیغه‌های فلزبری را انتخاب کنید که 8 تا 10 دندانه در هر سانتی‌متر داشته باشند.

با تیغه مناسب، اره‌های عمود بر می توانند چوب میخکاری شده، فولاد نرم 0.3175 سانتی‌متری، لوله‌های غیرآهنی و ورقه فلزی تا ضخامت 0.4 میلی‌متر را ببرند.

برای بریدن ورقه فلزی، یک تیغه نازکتر با 8 تا 10 دندانه در هر سانتی‌متر پیدا کنید. برای پرهیز از خرد کردن ورقه فلزی یا زیادشدن دندانه درلبه‌ها ورقه را محکم بین دو لایه نازک چوب قرار دهید . صفحه فلزی و لوله‌ها را با سرعتِ پایین ببُرید. برای برش طبق الگوی خاص، به جای ایجاد برش های شیرجه‌ای، ابتدا نقاط شروع کار تیغه را با دریل سوراخ کنید. برش از میان این ساندویچ زمان‌بر است. وقتی درحال بریدن روی میزکار یا خرک هستید، ساندویچ را روی ریل هایی قرار دهید تا تیغه بدون مانع کار کند.

خصوصیاتی مانند توان بالاتر اره، گام طولانی تیغه، سرعت های متغیر و امکان برش مداری همگی مزایایی برای برش فلزات هستند که در اره‌های عمود بر گرانتر دیده می‌شوند. مجهز بودن به اتصالات شلنگی خلاء برای دور نگه داشتن الگوی برش از آلودگی و گرد و خاک نیز یک امتیاز به حساب می‌آید. بریدن لوله و صفحات فولاد نرم تیغه ‌ها را به سرعت فرسوده می‌کند.(برای این کار) تعدادی تیغه در دسترس نگه دارید، یک تیغه درشتتر(مثلا 6 دندانه در هر سانتی‌متر) انتخاب کنید و محل برش را با روغن برش روانسازی کنید.

اصول تیغه و اره

یک اره عمود بر (که به آن اره برقی هم گفته می‌شود) با یک حرکت سریع بالا و پایین برش را انجام می‌دهد. رمز رسیدن به نتایج عالی در استفاده از آن استفاده از یک تیغه مخصوص به ماده مورد نظر است: چوب، فلزات، پلاستیک، کاشی و … جعبه تیغه نشان می‌دهد برای بریدن چه ماده‌ای بهترین کارکرد را دارد.

بیشتر تیغه‌ها از جنس فولاد کربنی هستند، که بین 5.1 تا8.9 سانتی‌متر طول دارند . پهنای آنها یا 0.635 سانتی‌متر است که برای برشهای دایره‌ای تیز مناسب است یا 0.9525 سانتی‌متر است که مناسب برش های معمولی است. تیغه‌هایی با 2 دندانه در هر سانتی‌متر سرعت بیشتری در بریدن دارند ولی ناهموار می‌برند، تیغه‌های بهتر با 4 یا تعدادی بیشتری دندانه در هر سانتی‌متر برش های هموارتری ایجاد می‌کنند. تیغه های ویژه بدون دندانه همه چیز از چرم تا کاشی را می‌برند. هنگام خریدن تیغه، خرید تیغه‌های دوفلزی را در نظر بگیرید. آنها 10 برابر طولانی‌تر عمر می‌کنند و احتمال کمتری دارد که بشکنند.

هنگام خرید اره عمود بر، توجه کنید که از چه نوع تیغه‌ای استفاده می‌کند. بیشتر اره‌های عمود بر تیغه با زبانه جهانی 0.635سانتی‌متری که با تعدادی پیچ داخل گیره تیغه قفل می‌شود را پذیرا هستند. برخی ار‌ه‌ها فقط برخی تیغه‌ها با طراحی خاص(مثلاً چفت بایونت) از همان تولیدکننده را می‌پذیرند. وقتی متوجه شدید چه تیغه‌ای را بیشتر از همه لازم دارید، تعدادی را انبار کنید تا وسط کار تیغه کم نیاورید.

اگر از اره فقط گاه به گاه استفاده می‌کنید، بهتر است یک مدل ساده را خریداری کنید. وقتی خواستید نوع بهتری تهیه کنید، می توانید بیشتر از 200 دلار برای یک اره بادوام و مناسب کارهای سخت هزینه کنید که بهتر کار می‌کند و ویژگی‌های بیشتری دارد از جمله:

 • عمل بریدن مداری: اگر تابه حال هنگام بریدن تخته یا هیزم اره دستی را به طور نوسانی بالا و پایین کرده‌باشید، دیده‌اید که سرعت برش با این کار افزایش می‌یابد. اره‌ عمودبر با این ویژگی صفحه مدرجی دارد که زاویه تیغه را از حالت مستقیم(بالا و پایین) برای برش فلزات به حالت زاویه‌دار رو به جلو برای برش تهاجمی چوب تغییر می‌دهد.
 • گام طولانی‌تر تیغه : استفاده از یک اره عمود بر که گام 2.54 سانتی متری را فراهم می‌کند سریعتر از یک تیغه 1.27 سانتی متری کار شما را تمام می کند.
 • راهنمای تیغه: اره‌های مجهز به راهنما یک جفت رولر یا انواع دیگر راهنما زیر گیره تیغه دارند تا تیغه را برای دقت بیشتر و کمتر خم شدن ساکن نگه دارد.(عکس 4)
 • سرعت های مختلف: اره‌ای با تنظیم سرعت از پیش تعیین‌شده یا پیچ تنظیم سرعت این امکان را فراهم می‌کند که هر برش را به دلخواه تنظیم کنید و در نقاط سخت‌تر در الگو سرعت را کاهش دهید. همچنین به شما کمک می‌کند با انواع مختلف مواد و چگالی ها کار کنید.

ابزار لازم برای این پروژه

قبل از این که شروع به کار کنید ابزار لازم برای این پروژه خود-انجام را آماده کنید تا در وقت و انرژی صرفه‌جویی کنید.

 • گیره
 • سیم سیار
 • محافظ گوش
 • اره عمود بر
 • عینک ایمنی
 • خرک

همچنین به یک تیغه اره عمود بر مناسب ماده ای که می برید نیاز دارید.

اگر می‌خواهید کانتر آشپزخانه را ببرید، به یک دریل و سرمته 1.27 سانتی‌متری نیاز دارید تا یک سوراخ برای شروع ایجاد کنید.

نحوه استفاده از اره عمود بر
راهنمای خرید پیچ گوشتی شارژی
اصول اولیه برش پلاسما
فهرست