آموزش برشهای بلند با اره گردبر

how to make long cuts with circular saw

در این مقاله نحوه استفاده از اره گردبر برای انجام برشهای بلند را آموزش می دهیم.  علاوه بر این، روش ساخت یک الگوی کمکی برای برش دقیق تخته های چوبی را نیز به شما می آموزیم.

زمان لازم: کمتر از یک ساعت

میزان دشواری: در حد مبتدی

Fix with nails and hammers

تصویر 1: تخته را با میخ به میز کار چسبانده و محکم کنید.

برای برش طولی بهتر است تخته را با میخ به میز متصل کنید. برای انجام این کار یک میخ بی سر را در دو انتهای تخته و نزدیک به لبه (دور از مسیر تیغه) قرار دهید. میخها را بکوبید تا حدی که کاملا با سطح چوب همتراز شوند.

Drow ripping line

تصویر 2: خط راهنمای برش را روی تخته بکشید.

به کمک یک گونیای ترازدار و مداد خط راهنما را موازی لبه تخته رسم کنید. در حین کشیدن خط، گونیا را کاملا به تخته فشار دهید.

Guide the circular saw by hand

تصویر 3 :با دست اره را در مسیر برش هدایت کنید.

انگشت اشاره را زیر پایه اره و نزدیک به لبه تخته قرار دهید و با انگشت شست و اشاره پایه اره را بگیرید. حالا تیغه را 2.5 سانتیمتر عقبتر از چوب بریده نشده قرار دهید و اره را روشن کنید. دستگاه اره گردبر را با حرکت دادن انگشت اشاره در طول خط برش هدایت کنید.

برش نوارهای باریک با اره گردبر

برش نوارهای باریک گاهی اوقات لازم می شود نوار باریکی را از یک تخته بلند بریده و جدا کنید. معمولا توصیه می شود برای انجام این کار از اره میزی استفاده کنید، ولی می توانید با یک اره گردبر نیز این کار را انجام دهید.

در حقیقت برش نوارهای باریک با خط کش و اره گردبر ساده تر از کار با اره میزی است. البته بدیهی است نتیجه کار با اره گردبر به همواری و تمیزی اره میزی نیست ولی با کمی ظرافت و تمرین می توانید به همان میزان دقت دست یابید.

 انجام برشهای بلند با کمک اره گردبر کمی سخت به نظر می آید، ولی بهتر است بدانید کاربران حرفه ای همواره این کار را انجام می دهند.

در ادامه به شما آموزش می دهیم چگونه از اره گردبر برای برش سریع و دقیق تخته های چندلا و صفحات چوبی استفاده کنید تا بتوانید به بهترین نحو این کار را انجام دهید.

نحوه برش نوارهای باریک

تخته را با میخ به خرک بچسبانید و از انگشتتان به عنوان راهنما استفاده کنید. در اینجا یک روش سریع برای برش نوارهای 5 تا 10 سانتیمتری را به شما آموزش می دهیم.

برای انجام این کار باید مشابه تصویر 1 تخته را با میخ بی سر به خرک متصل کنید. سپس مشابه تصویر 2 و 3 تخته را علامتگذاری کرده و آن را ببرید. در این حالت حتی اگر تخته کج باشد، می توانید نوارهای صافی را از آن جدا کنید.

اگر میخواهید یک تخته کج را صاف کنید، آن را با گچ یا خطکش علامتگذاری کنید. دستتان را روی قسمت پهن پایه و نه قسمت باریک نزدیک به تیغه بگذارید؛ پایه را با انگشت شست و اشاره بگیرید و از انگشت اشاره به عنوان راهنما استفاده کنید.

در حین برش اره را رو به جلو فشار داده و روی مسیر برش تمرکز کنید. اگر اره از مسیر منحرف شد، حدود 15 سانتیمتر به عقب برگردید و دوباره کار را شروع کنید.

قبل از روشن کردن مجدد اره اطمینان حاصل کنید که تیغه کاملا همتراز با خط برش قرار گرفته باشد. دستگاه را محکم بگیرید تا اگر تیغه به قطعه گیر کرد، مشکلی ایجاد نشود.

برای اینکه قسمت پایانی کار با کیفیت خوبی انجام شود، باید پس از ناپدید شدن خط راهنما اره را طوری هدایت کنید که انگار خط برش همچنان ادامه دارد. این کار را تا زمانی که برش کاملا پایان یابد، ادامه بدهید.

احتیاط: اگر تخته ریزریز میشود یا اندازه آن به گونه ای است که فاصله دستتان با تیغه کمتر از 7.5 سانتیمتر است، از این روش استفاده نکنید.

توجه: اگر لازم است مرتبا نوارهای باریکی را ببرید، بهتر است از الگوی نشان داده شده در انتهای این مقاله استفاده کنید.

تخته چندلا را با استفاده از یک تخته صاف ببرید

Cut the plywood with circular saw

تصویر 1: یک تخته با لبه صاف را با گیره به قطعه متصل کنید. یک تخته صاف را به عنوان راهنمای اره گردبر با گیره به الوار متصل کنید. فاصله دقیق بین لبه تخته صاف و لبه تیغه را اندازه گیری و یادداشت کنید.

Measurement and marking

تصویر 2: اندازه گیری و نشانه گذاری محل مطلوب برش را نشانه گذاری کنید. سپس با استفاده از اندازه به دست آمده در مرحله قبل (تصویر 1) نشانه های جدید را روی قطعه مشخص کنید. قطعه صاف را با نشانه های جدید تراز کرده و آن را با گیره محکم کنید.

Marked cut with circular saw

تصویر 3: برش را آغاز کنید. هنگام برش الوار، پایه اره را کنار قطعه صاف نگه دارید. اره را در طول خط برش حرکت بدهید تا تخته را ببرید؛ برای اطمینان از صاف بودن برش، اره را محکم به تخته صاف فشار بدهید.

برای برشهای خیلی صاف، یک تخته با لبه صاف را با گیره به الوار بچسبانید. یک فلز یا تخته کاملا صاف را به قطعه بچسبانید تا بتوانید تخته را صاف ببرید. کلید انجام این کار تراز کردن قطعه صاف با خط برش در فاصله مناسب (مطابق تصویر 2) و محکم نگه داشتن پایه اره در کنار آن در حین برش است.

در تصویر 1 نحوه اندازه گیری فاصله بین لبه قطعه صاف و لبه تیغه را مشاهده می کنید. این فاصله را به دقت اندازه گرفته و یادداشت کنید. سپس مطابق تصویر 2 قطعه صاف را به همان اندازه از خط برش فاصله بدهید.

هنگام شروع برش اطمینان حاصل کنید که تیغه لبه بیرونی خط برش را ببرد. در صورت لزوم دو انتهای قطعه صاف را کمی جابجا کنید تا محل برش را تنظیم کنید و سپس مجددا تخته را با گیره به قطعه لبه صاف متصل کنید.

هنگام شروع برش قسمت جلویی پایه را به قطعه لبه صاف فشار دهید و در پایان برش قسمت عقبی پایه را محکم نگه دارید تا کار تکمیل شود.

توصیه: بهتر است تخته صاف را به قسمتی از تخته که مایلید آن را نگه دارید –و نه دورریز- محکم کنید. در اینصورت اگر اره به طور تصادفی از مسیر درست منحرف شود، قطعه موردنظر آسیبی نمی بیند.

ساخت یک الگوی برش برای اره گردبر

make cutting pattern for circular saw

تصویر 1 :استفاده از الگو

طراحی یک الگو برای برش نوارهای باریک

اگر اره میزی ندارید، میتوانید مطابق تصویر A یک الگو برای برش نوارهای باریک بسازید و آن را به اره گردبر متصل کنید. این راهنما به شما کمک می کند نوارهای باریک بین 1.27 تا 15 سانتیمتر را با دقتی مشابه یک اره میزی (تصویر 1) ببرید.

ساخت این الگو تنها یک ساعت زمان می برد. لازم به ذکر است ممکن است لازم باشد کمی نقشه ارائه شده را تغییر دهید تا با اره شما همخوانی داشته باشد. پایه و قطعات مختلف این راهنما را به دقت ببرید تا دو طرف آن کاملا موازی بوده و زاویه گوشه ها دقیقا 90 درجه باشد.

برای ساخت شیارها و سوراخ تیغه و گارد آن، ابتدا گوشه ها را با دریل 0.95 سانتیمتر سوراخ کنید، سپس با اره عمودبر فاصله بین سوراخها را ببرید.

پایه را بالای فنس قرار داده و یکی از لبه های بلند را با آن تراز کنید. در مرحله بعد ریلها را با پیچهای 2.22 سانتیمتری پیچ کنید. (پس از انجام این کار مجموعه فنس باید به راحتی در هم فیت شده و حرکت کند.) حالا فنس را با پیچ عدسی به پایه متصل کنید و با پیچ های کوچک این دو را به هم بچسبانید.

برای انجام این کار پایه را با دریل 3.97 میلیمتر سوراخ کرده و الگو را با پیچهای 1.6 سانتیمتری به آن متصل کنید. فاصله بین تیغه و فنس را اندازه بگیرید تا بتوانید پهنای برش را تنظیم کنید.

اندازه گیری را از هر دو طرف پشت و رو انجام دهید تا تیغه کاملا با فنس موازی شود. مهره های خروسکی را محکم کنید. حالا تخته را با گیره به خرک متصل کنید و کار با مجموعه اره و الگو را آغاز کنید.

cutting pattern for circular saw

تصویر A :طراحی یک الگو برای برش نوارهای باریک: این الگو به شما کمک میکند تختههای نازک را ببرید.

اولویت اول: ایمنی

 کار با اره گردبر به خصوص هنگام انجام برش های طولانی ممکن است خطرناک باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع کار توصیه های ایمنی زیر را با دقت بخوانید.

 • عینک ایمنی و محافظ گوش بپوشید و از پوشیدن لباسهای گشاد خودداری کنید. اگر مویتان بلند است، آن را پشت سرتان جمع کنید.
 • تیغه را طوری تنظیم کنید که عمق برش آن حدودا 6.35 میلیمتر بیشتر از ضخامت چوب باشد.
 • تخته هایی با عرض کمتر از 15 سانتیمتر را با میخ و تخته های پهن تر را با گیره محکم کنید.
 • همواره هنگام برش کنار تیغه و نه پشت آن بایستید. به اطرافیان نیز اجازه ندهید به ناحیه پشت اره نزدیک شوند.
 • اگر تیغه در تخته گیر کرد، محل برش را با یک گُوِه باز کنید و آن را آزاد کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که گارد تیغه آزادانه حرکت و کار کند. مراقب باشید که هرگز آن را در وضعیت بالا رفته مسدود و یا باز نکنید.

ابزار مورد نیاز ابزار لازم را از قبل آماده کنید تا در زمان صرفه جویی کنید. مواد و ابزار مورد نیاز برای انجام این پروژه عبارتند از:

 • اره گردبر
 • دریل
 • مجموعه مته دریل
 • چکش
 • اره عمودبر
 • عینک ایمنی
 • خرک
 • متر نواری
 • گیره نجاری
 • تخته 1.27 سانتیمتری
 • 2 گیره خروسکی
 • 4 پیچ 1.58 سانتیمتری
 • 4 پیچ 2.22 سانتیمتری
 • 2 پیچ 0.653 سانتیمتر و واشر
Long cuts with circular saw
راهنمای انتخاب مته مارپیچ
نکات و تکنیکهای مهم کار با اره گردبر
[vc_empty_space]
فهرست