آموزش برش های بلند با اره گرد بر

برش بلند با اره گرد بر

در این مقاله نحوه استفاده از اره گرد بر برای انجام برش های بلند را آموزش می دهیم. علاوه بر این، روش ساخت یک الگوی کمکی برای برش دقیق تخته های چوبی را نیز به شما می آموزیم.

زمان لازم: کمتر از یک ساعت

میزان دشواری: در حد مبتدی

فیکس کردن تخته با میخ

تصویر 1: تخته را با میخ به میز کار چسبانده و محکم کنید.

برای برش طولی بهتر است تخته را با میخ به میز متصل کنید. برای انجام این کار یک میخ بی سر را در دو انتهای تخته و نزدیک به لبه (دور از مسیر تیغه) قرار دهید. میخ ها را بکوبید تا حدی که کاملا با سطح چوب همتراز شوند.

قبل از انجام برش بهتر است مقاله 23 نکته آموزش کار با اره گرد بر را مطالعه کنید.

کشیدن خط راهنما بر روی تخته چوب

تصویر 2: خط راهنمای برش را روی تخته بکشید.

به کمک یک گونیای ترازدار و مداد خط راهنما را موازی لبه تخته رسم کنید. در حین کشیدن خط، گونیا را کاملا به تخته فشار دهید.

هدایت اره گرد بر با دست

تصویر 3 :با دست اره را در مسیر برش هدایت کنید.

انگشت اشاره را زیر پایه اره و نزدیک به لبه تخته قرار دهید و با انگشت شست و اشاره پایه اره را بگیرید. حالا تیغه را 2.5 سانتیمتر عقبتر از چوب بریده نشده قرار دهید و اره را روشن کنید. دستگاه اره گرد بر را با حرکت دادن انگشت اشاره در طول خط برش هدایت کنید.

برش نوار های باریک با اره گرد بر

برش نوار های باریک گاهی اوقات لازم می شود نوار باریکی را از یک تخته بلند بریده و جدا کنید. معمولا توصیه می شود برای انجام این کار از اره میزی استفاده کنید، ولی می توانید با یک اره گرد بر نیز این کار را انجام دهید.

در حقیقت برش نوار های باریک با خط کش و اره گرد بر ساده تر از کار با اره میزی است. البته بدیهی است نتیجه کار با اره گرد بر به همواری و تمیزی اره میزی نیست ولی با کمی ظرافت و تمرین می توانید به همان میزان دقت دست یابید.

 انجام برش های بلند با کمک اره گرد بر کمی سخت به نظر می آید، ولی بهتر است بدانید کاربران حرفه ای همواره این کار را انجام می دهند.

در ادامه به شما آموزش می دهیم چگونه از اره گرد بر برای برش سریع و دقیق تخته های چند لا و صفحات چوبی استفاده کنید تا بتوانید به بهترین نحو این کار را انجام دهید.

نحوه برش نوار های باریک

تخته را با میخ به خرک بچسبانید و از انگشتتان به عنوان راهنما استفاده کنید. در اینجا یک روش سریع برای برش نوار های 5 تا 10 سانتیمتری را به شما آموزش می دهیم.

برای انجام این کار باید مشابه تصویر 1 تخته را با میخ بی سر به خرک متصل کنید. سپس مشابه تصویر 2 و 3 تخته را علامتگذاری کرده و آن را ببرید. در این حالت حتی اگر تخته کج باشد، می توانید نوار های صافی را از آن جدا کنید.

اگر میخواهید یک تخته کج را صاف کنید، آن را با گچ یا خط کش علامتگذاری کنید. دستتان را روی قسمت پهن پایه و نه قسمت باریک نزدیک به تیغه بگذارید؛ پایه را با انگشت شست و اشاره بگیرید و از انگشت اشاره به عنوان راهنما استفاده کنید.

در حین برش اره را رو به جلو فشار داده و روی مسیر برش تمرکز کنید. اگر اره از مسیر منحرف شد، حدود 15 سانتیمتر به عقب برگردید و دوباره کار را شروع کنید.

قبل از روشن کردن مجدد اره اطمینان حاصل کنید که تیغه کاملا همتراز با خط برش قرار گرفته باشد. دستگاه را محکم بگیرید تا اگر تیغه به قطعه گیر کرد، مشکلی ایجاد نشود.

برای اینکه قسمت پایانی کار با کیفیت خوبی انجام شود، باید پس از ناپدید شدن خط راهنما اره را طوری هدایت کنید که انگار خط برش همچنان ادامه دارد. این کار را تا زمانی که برش کاملا پایان یابد، ادامه بدهید.

احتیاط: اگر تخته ریز ریز میشود یا اندازه آن به گونه ای است که فاصله دستتان با تیغه کمتر از 7.5 سانتیمتر است، از این روش استفاده نکنید.

توجه: اگر لازم است مرتبا نوار های باریکی را ببرید، بهتر است از الگوی نشان داده شده در انتهای این مقاله استفاده کنید.

تخته چند لا را با استفاده از یک تخته صاف ببرید

برش تخته سه لا با اره گرد بر

تصویر 1: یک تخته با لبه صاف را با گیره به قطعه متصل کنید. یک تخته صاف را به عنوان راهنمای اره گرد بر با گیره به الوار متصل کنید. فاصله دقیق بین لبه تخته صاف و لبه تیغه را اندازه گیری و یادداشت کنید.

اندازه گیری و نشانه گذاری چوب

تصویر 2: اندازه گیری و نشانه گذاری محل مطلوب برش را نشانه گذاری کنید. سپس با استفاده از اندازه به دست آمده در مرحله قبل (تصویر 1) نشانه های جدید را روی قطعه مشخص کنید. قطعه صاف را با نشانه های جدید تراز کرده و آن را با گیره محکم کنید.

برش چوب با اره گرد بر

تصویر 3: برش را آغاز کنید. هنگام برش الوار، پایه اره را کنار قطعه صاف نگه دارید. اره را در طول خط برش حرکت بدهید تا تخته را ببرید؛ برای اطمینان از صاف بودن برش، اره را محکم به تخته صاف فشار بدهید.

برای برش های خیلی صاف، یک تخته با لبه صاف را با گیره به الوار بچسبانید. یک فلز یا تخته کاملا صاف را به قطعه بچسبانید تا بتوانید تخته را صاف ببرید. کلید انجام این کار تراز کردن قطعه صاف با خط برش در فاصله مناسب (مطابق تصویر 2) و محکم نگه داشتن پایه اره در کنار آن در حین برش است.

در تصویر 1 نحوه اندازه گیری فاصله بین لبه قطعه صاف و لبه تیغه را مشاهده می کنید. این فاصله را به دقت اندازه گرفته و یادداشت کنید. سپس مطابق تصویر 2 قطعه صاف را به همان اندازه از خط برش فاصله بدهید.

هنگام شروع برش اطمینان حاصل کنید که تیغه لبه بیرونی خط برش را ببرد. در صورت لزوم دو انتهای قطعه صاف را کمی جابجا کنید تا محل برش را تنظیم کنید و سپس مجددا تخته را با گیره به قطعه لبه صاف متصل کنید.

هنگام شروع برش قسمت جلویی پایه را به قطعه لبه صاف فشار دهید و در پایان برش قسمت عقبی پایه را محکم نگه دارید تا کار تکمیل شود.

توصیه: بهتر است تخته صاف را به قسمتی از تخته که مایلید آن را نگه دارید و نه دور ریز محکم کنید. در اینصورت اگر اره به طور تصادفی از مسیر درست منحرف شود، قطعه موردنظر آسیبی نمی بیند.

ساخت یک الگوی برش برای اره گرد بر

استفاده از الگو در استفاده از اره گرد بر

تصویر 1 :استفاده از الگو

طراحی یک الگو برای برش نوارهای باریک

اگر اره میزی ندارید، میتوانید مطابق تصویر A یک الگو برای برش نوار های باریک بسازید و آن را به اره گرد بر متصل کنید. این راهنما به شما کمک می کند نوار های باریک بین 1.27 تا 15 سانتیمتر را با دقتی مشابه یک اره میزی (تصویر 1) ببرید.

ساخت این الگو تنها یک ساعت زمان می برد. لازم به ذکر است ممکن است لازم باشد کمی نقشه ارائه شده را تغییر دهید تا با اره شما همخوانی داشته باشد. پایه و قطعات مختلف این راهنما را به دقت ببرید تا دو طرف آن کاملا موازی بوده و زاویه گوشه ها دقیقا 90 درجه باشد.

برای ساخت شیار ها و سوراخ تیغه و گارد آن، ابتدا گوشه ها را با دریل 0.95 سانتیمتر سوراخ کنید، سپس با اره عمود بر فاصله بین سوراخ ها را ببرید.

پایه را بالای فنس قرار داده و یکی از لبه های بلند را با آن تراز کنید. در مرحله بعد ریل ها را با پیچ های 2.22 سانتیمتری پیچ کنید. (پس از انجام این کار مجموعه فنس باید به راحتی در هم فیت شده و حرکت کند.) حالا فنس را با پیچ عدسی به پایه متصل کنید و با پیچ های کوچک این دو را به هم بچسبانید.

برای انجام این کار پایه را با دریل 3.97 میلیمتر سوراخ کرده و الگو را با پیچ های 1.6 سانتیمتری به آن متصل کنید. فاصله بین تیغه و فنس را اندازه بگیرید تا بتوانید پهنای برش را تنظیم کنید.

اندازه گیری را از هر دو طرف پشت و رو انجام دهید تا تیغه کاملا با فنس موازی شود. مهره های خروسکی را محکم کنید. حالا تخته را با گیره به خرک متصل کنید و کار با مجموعه اره و الگو را آغاز کنید.

برش الگو برای اره گرد بر

تصویر A :طراحی یک الگو برای برش نوارهای باریک: این الگو به شما کمک میکند تخته های نازک را ببرید.

اولویت اول: ایمنی

 کار با اره گرد بر به خصوص هنگام انجام برش های طولانی ممکن است خطرناک باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع کار توصیه های ایمنی زیر را با دقت بخوانید.

 • عینک ایمنی و محافظ گوش بپوشید و از پوشیدن لباس های گشاد خودداری کنید. اگر مو های شما بلند است، آن را پشت سرتان جمع کنید.
 • تیغه را طوری تنظیم کنید که عمق برش آن حدودا 6.35 میلیمتر بیشتر از ضخامت چوب باشد.
 • تخته هایی با عرض کمتر از 15 سانتیمتر را با میخ و تخته های پهن تر را با گیره محکم کنید.
 • همواره هنگام برش کنار تیغه و نه پشت آن بایستید. به اطرافیان نیز اجازه ندهید به ناحیه پشت اره نزدیک شوند.
 • اگر تیغه در تخته گیر کرد، محل برش را با یک گُوِه باز کنید و آن را آزاد کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که گارد تیغه آزادانه حرکت و کار کند. مراقب باشید که هرگز آن را در وضعیت بالا رفته مسدود و یا باز نکنید.

ابزار مورد نیاز ابزار لازم را از قبل آماده کنید تا در زمان صرفه جویی کنید. مواد و ابزار مورد نیاز برای انجام این پروژه عبارتند از:

 • اره گرد بر
 • دریل
 • مجموعه مته دریل
 • چکش
 • اره عمود بر
 • عینک ایمنی
 • خرک
 • متر نواری
 • گیره نجاری
 • تخته 1.27 سانتیمتری
 • 2 گیره خروسکی
 • 4 پیچ 1.58 سانتیمتری
 • 4 پیچ 2.22 سانتیمتری
 • 2 پیچ 0.653 سانتیمتر و واشر
برش بلند با اره گرد بر
راهنمای انتخاب مته مارپیچ
نکات و تکنیک های مهم کار با اره گرد بر
فهرست