چگونه با اره عمودبر یک چهارپایه بسازیم؟

می‌توانید به سادگی و تنها به کمک چسب و پیچ مبلمان زیبایی برای خودتان بسازید. در اینجا به شما آموزش می‌دهیم چگونه با یک اره عمودبر یک ست گل‌میز و چهارپایه بسازید.

با استفاده از یک اره عمودبر یک چهارپایه ساده بسازید و سپس آن را به کمک تیغه ناودانی تزیین کنید. این تیغه‌ها به برشهای عمودبر زینت می‌بخشند؛ آنها کاری می‌کنند که برش هموارتر و زیباتر نشان داده شود و چوب باکیفیت‌تر به نظر بیاید. پرداخت با تیغه ناودانی همچنین موجب می‌شود مبلمان چوبی راحتی بیشتری داشته و نشستن روی آنها دلپذیرتر شود.

طراحی در دو سایز مختلف

آیا به دنبال سادگی و صرفه اقتصادی هستید؟ این چهارپایه‌ها طوری طراحی شده‌اند که بتوانید تنها با یک ورقه تخته هشت چهارپایه کوتاه و یا 4 چهارپایه بلند بسازید. در اینجا ما به شما نحوه ساخت چهارپایه (یا گل‌میز) کوتاه را آموزش می‌دهیم. سایز مدل بلند کمی بزرگتر است ولی روش ساخت آن مشابه چهارپایه کوتاه است.

نمودار طراحی و ساخت تخته

از این نمودارها برای ساخت و سرهم کردن چهارپایه استفاده کنید

گام اول: طرح پایه‌ها و گل‌میز را روی تخته پیاده کنید.

طرح‌بندی تخته

ابتدا تخته را به دو نوار 45.7 و 15.2 سانتیمتری تقسیم کرده و ببرید. سپس مطابق شکل خطوط راهنما (خطوط تقارن) را روی قطعه بزرگتر رسم کنید، مرکز شکل را پیدا کرده و متر را به مرکز پیچ کنید. سپس با یک مداد که در نقطه 17.78 سانتیمتری متر قرار گرفته است، دایره را رسم کنید. از قطعه کوچکتر چهار بلوک مثلثی لازم برای اتصال پایه به گل‌میز را جدا کنید.

یک تخته 61 سانتی را را به شکل نوارهای 45.7 و 15.2 سانتیمتری ببرید. سپس مطابق شکل 1 خطوط راهنما را روی قطعه بزرگتر رسم کنید تا مرکز شکل را پیدا کنید. یک پیچ دیوارکاذب را در مرکز قرار داده و از آن برای رسم یک دایره با شعاع 17.78 سانتیمتر استفاده کنید. برای مشخص کردن محل اتصال و نصب پایه (با ضخامت 1.9 سانتیمتر) کافی است خطوطی با فاصله 0.95 سانتیمتر از طرفین خط تقارن اصلی(خط بلندتر) رسم کنید (تصویر A).

گام دوم: برش اجزا و پرداخت لبه‌ها

از یک اره برای برش قطعات (تصویر A) استفاده کنید و سپس به کمک یک رنده نجاری با مته ناودانی 0.635 سانتیمتری لبه‌ها را پرداخت کنید.

مشابه تصویر A یک سوراخ کمکی 1.27 سانتیمتری در شکاف پایینی ایجاد کنید. سپس یک تیغه باکیفیت را روی اره سوار کرده و قسمت گرد گل‌میز را بریده و جدا کنید. سپس پایه ها و شکافهای 1.9X6.35 سانتیمتری محل اتصال را به کمک اره عمودبر ببرید. حالا از یک رنده با مته ناودانی 0.635 سانتیمتری برای پرداخت لبه‌ها – به جز قسمت صاف بالای پایه ها – استفاده کنید. (تصویر 2) اگر رنده نجاری ندارید، می‌توانید برای انجام این کار از سمباده استفاده کنید. بلوکهای مثلثی را از قطعات 15.2 سانتیمتری جدا کرده (تصویر 1) و دو تا از آنها را با چسب و پیچهای همه کاره 3.175 سانتیمتری  به قسمت زیرین گل‌میز متصل کنید.

گام سوم: چهارپایه را سرهم کنید.

همه قطعات را به هم متصل کنید.

دو تا از بلوکهای مثلثی را مطابق شکل به صورت ضربدری به گل‌میز پیچ کنید. سپس پایه ها را به کمک پیچهای 5 سانتیمتری محکم کنید، حالا دو بلوک دیگر را نصب کرده و کار را تمام کنید.

مطابق شکل 3 پایه‌ها را در محل قرار دهید، سپس آنها را به کمک پیچهای 5 سانتیمتری به بلوکهای مثلثی محکم کنید. سپس از ماده مناسب برای پرداخت سطح استفاده کنید. ما در اینجا از سیلر سمباده، رنگ تیره و یک لایه پلی‌اورتان استفاده کردیم.

ابزار لازم برای انجام این پروژه

بهتر است قبل از شروع کار ابزار لازم را آماده کنید تا در مصرف زمان صرفه‌جویی کنید.

ابزار لازم برای انجام این پروژه عبارتند از:

  • دریل شارژی
  • اره عمودبر
  • تیغه ناودانی
  • رنده نجاری

مواد لازم برای انجام این پروژه

با آماده کردن مواد لازم، از خریدهای لحظه آخری بپرهیزید.

  • پیچ 3.175 سانتیمتری
  • پیچ 5 سانتیمتری
  • تخته چوب 1.9 x61  x61 برای گل‌میز کوتاه
  • تخته چوب 1.9 x61 x 122 برای گل‌میز بلند
  • چسب چوب
چگونه با اره عمودبر یک چهارپایه بسازیم؟
سرویس و تعمیر اره زنجیری
مسائل ایمنی هنگام کار با اره برقی
[vc_empty_space]
فهرست