راهنمای خرید دستگاه فرز

دستگاه های فرز، ابزار برقی قابل حمل هستند که به طور خاص برای سنگ زنی و پولیش کشیدن طراحی شده اند. آنها در انواع محل کار ها و صنایع از جمله فلز کاری، ساخت و ساز و نجات اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع برق کار با دستگاه فرز ممکن است از طریق یک موتور برقی، موتور بنزینی یا هوای فشرده تولید شود. دستگاه فرز دستی متداول ترین و شناخته شده ترین مدل برای کاربرد های عملی است.

اندازه دیسک ارتباط مستقیمی با دستگاه فرز دارد. دو اندازه رایج دیسک 115 میلیمتری و 230 میلیمتری است. فرز های با دیسک های بزرگتر به ویژه برای کاربرد های سنگین مناسب است، در حالیکه آنها با دیسک کوچکتر برای کار دقیق تر ایده آل هستند. علاوه بر این، لازم به یادآوری است که فرز های کوچکتر گشتاور (RPM) نسبتاً بالایی دارند و دیسک های کوچکتر نیز مستعد فرسودگی سریع هستند.

در هنگام خرید دستگاه فرز باید عوامل زیر را در نظر گرفت:

 • قدرت موتور
 • منبع برق
 • گشتاور (RPM)
 • اندازه محور

دستگاه فرز چگونه کار می کند؟

دستگاه های فرز در مدل های سیمی، شارژی و بادی هستند. دستگاه فرز با استفاده از یک دیسک یا چرخ کوچک و چرخش آن با سرعت بسیار بالا، به طور معمول بین 8000 تا 11000 دور در دقیقه کار می کند، و آن را قادر به برش، تیز کردن و پولیش کردن میسازد. دیسک ها همچنین می توانند در اندازه های مختلف و متنوعی ارائه شوند.

سر دستگاه فرز را می توان هنگام فرسودگی تعویض کرد و به طور معمول دارای یک محافظ قابل تنظیم با دسته کناری است تا امکان کار با دو دست را فراهم کند. دستگاه های فرز خاص، بسته به دامنه سرعت آنها، می توانند به عنوان سنباده نیز استفاده شوند

با دستگاه فرز چه کاری می توانید انجام دهید؟

دستگاه های فرز را می توان در تعداد بسیار متنوعی از پروژه ها استفاده کرد. رایج ترین کاربرد دستگاه فرز حذف مواد اضافی از یک قطعه است، با این وجود انواع مختلفی از دیسک صفحه وجود دارد که می تواند برای کار های مختلف استفاده شود، مانند دیسک صفحه های برش، دیسک های صفحه های سایش، سنگ های سمباده، دیسک پرداخت، چرخ های برس سیمی و پد های پولیش کردن. با دیسک صفحه مناسب، قابلیت انعطاف پذیری آن بی پایان است.

به عنوان مثال، یک سمباده برای برش و سنگ زنی موارد زیر مفید است:

 • آهن، فولاد و سایر فلزات
 • روکش فلزی سقف، آهن موج دار و سایر ورق های فولادی
 • آجر، سنگ و بتن
 • تخته سنگ و کاشی ساختمانی
 • لوله پی وی سی
 • پیچ و مهره های زنگ زده که قابل استفاده مجدد نیستند
 • میلگرد داخل بتن
 • سنگ زنی و تراش ابزار باغ
 • جوش روی فولاد و همچنین تمیز کردن جوش

صفحه های پرداخت و سیمی برای موارد زیر استفاده می شوند:

 • حذف رنگ
 • پاک کردن زنگ از فولاد
 • سنباده زدن چوب

آیا می توان از دستگاه فرز برای برش چوب استفاده کرد؟

دستگاه فرز برای فرز زنی فلز یا برش فلزات آهنی با استفاده از دیسک سمباده طراحی شده است. آنها فاقد پایه و سایر ویژگی های ایمنی اره های گرد هستند و نباید از آنها برای برش چوب، به ویژه با دست آزاد استفاده شود. یک دستگاه فرز معمولاً از یک تیغه با قطر کمتر از یک اره کوچک دایره ای استفاده می کند و عمق برش یکسانی را ایجاد نمی کند. بستن تیغه می تواند منجر به لگدی شود که می تواند خطرناک باشد. با این وجود می توانید برای تراشیدن، شکل دادن و سمباده زدن از دستگاه فرز روی چوب استفاده کنید.

انواع مختلف دستگاه فرز

سه نوع اصلی دستگاه فرز وجود دارد که هر کدام برای اهداف خاصی مناسب هستند. درک تفاوت بین هر نوع برای تصمیم گیری کاملاً آگاهانه مهم است.

دستگاه فرز شارژی

دستگاه فرز شارژی

دستگاه فرز شارژی در انواع محیط های کاری استفاده می شود. بعلت اینکه نیازی به اتصال دستگاه به پریز های برق نیست، می توان این فرز ها را به مناطق مختلف منتقل کرد. فرز های شارژی مخصوصاً در سنگ زنی هایی که باید روی نردبان و یا داربست انجام شوند بسیار مفید هستند زیرا کاربران هیچ نگرانی از بابت خطر گیر کردن سیم های عقب ندارند. با این حال، توصیه می شود برای جلوگیری از نگرانی در خصوص ذخیره برقی، مدل های شارژی با ظرفیت باتری بالا را انتخاب کنید.

دستگاه فرز برقی (سیمی)

دستگاه فرز برقی

برای استفاده از این دستگاه باید از اتصال آن به پریز برق مطمئن شوید و تا زمانیکه دستگاه فرز به منبع تغذیه متصل شده است عملیات سنگ زنی را انجام میدهد. دستگاههای فرز برقی نیز به طور معمول از وزن کمتری نسبت به گزینه های شارژی برخوردار هستند. اگر می خواهید به طور منظم از دستگاه های فرز برای کار های جزئی برش استفاده کنید، باید مدلی را انتخاب کنید که دارای یک دیسک کوچک باشد. همچنین باید ارگونومی و سطح لرزش مخصوص دستگاه فرز انتخابی خود را در نظر بگیرید.

دستگاه فرز پنوماتیک (بادی)

دستگاه فرز پنوماتیک

برای ارائه ترکیب ایده آل از عملکرد و دوام، دستگاه فرز پنوماتیک برای برش و شکل دادن به قطعه فلزی مناسب است. آنها اصولاً برای کار های سبک استفاده می شوند و به دقت بالایی نیاز دارند. فرز های پنوماتیک نیاز به اتصال به واحد های کمپرسور مناسب هوا دارند، با این حال، آنها برای کار های با دقت بالا مناسب هستند و وزن آنها به طور قابل توجهی سبک تر از سایر مدل های دستگاه های فرز است. علاوه بر این، برخی از آنها به اهرم های گاز مجهز هستند، که امکان کنترل سطح بالایی در انجام کار های فنی مانند لبه تیز و فرز کاری سرعتی را فراهم می کند.

دستگاههای فرز دور متغیر

فرز دور متغیر

دیسک های دستگاه های فرز دور متغیر را می توان با سرعت های مختلف تنظیم کرد تا متناسب با کاربرد های متنوع باشد. گزینه تنظیم دیسک با دور ویژه در دور بالا امکان اتمام موثر کار با دقت بالا را فراهم می کند. برخی از مدل ها برای کنترل بیشتر با دستگیره پادل نیز همراه هستند.

دستگاه های فرز مستقیم

دستگاههای فرز مستقیم

دستگاه های فرز مستقیم در زاویه 90 درجه قرار گرفته میشوند، و این ابزار ایده آل برای فرز کاری لبه های بیرونی و بخش های داخلی قطعات است، با سنگ های مختلف فرز متصل میشوند. زاویه منحصر به فرد دیسک می تواند در بعضی موارد، دستگاه های فرز مستقیم را به گزینه ای بهتر از دستگاه های فرز استاندارد تبدیل کند.

از دستگاه فرز برای چه مواردی می توان استفاده کرد؟

دستگاه های فرز معمولاً برای سنگ زنی برآمدگی های جوش، گوشه های تیز و سایر سطوح استفاده می شوند. با این حال، شما می توانید برای سمباده زنی نیز به این ابزار اعتماد کنید، که باعث می شود رنگ قدیمی و لکه ها از بین برود. کاربرد های جایگزین برای دستگاه های فرز شامل برش موادی مانند کاشی سنگ تراشی، بتن و فلز است.

کاربرد های خاص دستگاه فرز شامل موارد زیر است:

 • پرداخت مواد
 • زدودن زنگ زدگی
 • ایجاد پرداخت مات
 • تیز کردن تیغه ها
 • عملیات نجات اضطراری

نحوه استفاده امن از دستگاه فرز

دستگاه های فرز به طور معمول شامل یکسری ویژگی های ایمنی برای پیشگیری موثر از آسیب هستند. شروع آهسته یکی از این ویژگی هاست که چرخاندن فرز را بلافاصله پس از راه اندازی متوقف می کند. ضد لگد زنی یکی دیگر از ویژگی های ارزشمند آن است که اطمینان حاصل میدهد موتور در صورت گیر افتادن دستگاه فرز روی هر ماده ای موتور قطع می شود. حفاظت از راه اندازی مجدد باعث می شود که در صورت گرم شدن بیش از حد یا قطع شدن دستگاه، فرز خاموش باشد. یک ویژگی ایمنی اضافی دسته پادل، یا سوییچ ایمنی است، که اطمینان میدهد که فرز فقط هنگامی کار می کند که دو دست داشته باشید و از چرخش در صورت آزاد شدن سوئیچ جلوگیری می کند.

روش های ایمنی متنوعی وجود دارد که باید هنگام استفاده از دستگاه فرز رعایت شود. برای شروع، باید خود را به مجموعه کاملی از تجهیزات محافظت شخصی، از جمله ماسک ضد گرد و غبار، محافظ گوش و عینک ایمنی مجهز کنید. لباس محافظ باید به عنوان محافظ در برابر تماس با هرگونه جرقه ای که هنگام استفاده از دستگاه فرز به سمت بالا پرتاب میشوند، عمل کند. همچنین باید حداقل خطر آتش گرفتن برای لباس های شما هنگام کار وجود داشته باشد.

پیش بینی می شود که قبل از شروع استفاده از دستگاه فرز، به همکاران و سایر افراد در محل کار هشدار دهید. همچنین باید از سیم کشی مناسب به منظور جلوگیری از حوادث جدی برقی استفاده کنید. قبل از اینکه دستگاه فرز روی یک سطح قرار بگیرد دیسک صفحه باید کاملاً محکم روی فرز بسته شود تا اطمینان حاصل شود که چرخشی نداشته باشد و باعث صدمات جدی نشود.

مراحل ایمنی زیر نیز باید مورد توجه قرار بگیرند:

 • قبل از اینکه دستگاه فرز را به برق وصل کنید مطمئن شوید که خاموش است؛
 • مطابق با دستورالعمل های ارائه شده در دفترچه راهنما دستگاه فرز کار کنید؛
 • نوع مناسب دیسک صفحه را برای کار انتخاب و استفاده کنید؛
 • محافظ ایمنی را همیشه بر روی دستگاه فرز نگه دارید؛
 • برای کارکردن ایمن فرز از هر دو دست استفاده کنید؛
 • قبل از استفاده، دستگاه را بررسی کرده و قطعات را در صورت لزوم تعویض کنید؛
 • تمرکز کامل خود را حفظ کرده و به طور منظم استراحت کنید.

نحوه انتخاب دستگاه فرز مناسب

بیشتر کار هایی که به استفاده از دستگاه فرز نیاز دارند در مدت زمان طولانی انجام می شوند. ممکن است لازم باشد قبل از استفاده از دستگاه فرز با استفاده از یک ابزار دستی کوچک به دفعات از روی قطعه کار عبور کنید. دوام یکی از عوامل کلیدی است و شما باید اطمینان حاصل کنید که برای کار خاصی که در اختیار دارید مقدار مناسب برق تولید می شود.

دستگاه های فرز کوچک

فرز کوچک

یک دستگاه فرز کوچک به طور معمول ظرفیت دیسک هفت اینچ یا کمتر را دارد. آنها می توانند برای طیف وسیعی از اهداف برشکاری و سنگ زنی استفاده شوند و انواع مختلفی از دستگاه های فرز وجود دارند. متداول ترین اندازه ها 4 اینچی و 4 ½ اینچی هستند. این دستگاه ها به طور معمول ظرفیت قطر چرخ تا 7 اینچ را دارند، به ویژه دستگاه های کوچک دارای ظرفیت دیسک های 3 اینچی هستند.

چیزی که باید در یک دستگاه فرز کوچک جستجو کنید

در حالت ایده آل، دستگاه فرز کوچک با یک موتور بدون جاروبک مجهز خواهد شد، به این معنی که لازم نیست جاروبک ها به طور منظم تعویض شوند. موتور بدون جاروبک نیز برای بهره برداری کارآمد از مدل های بی سیم مناسب است و به حداقل رساندن ایجاد گرما را به حداقل میرساند و تضمین میکند که از ابزار برای مدت زمان طولانی استفاده کنید.

ترمز لگدزنی یک ویژگی اساسی ایمنی است، اطمینان میدهد که فرز در صورت اتصال به طور خودکار متوقف می شود. این از آزاد شدن ابزار و آسیب جدی جلوگیری می کند. برخی از دستگاه های فرز نیز به ماشه های دو مرحله ای مجهز شده اند، به این معنی که قبل از اینکه ماشه بتواند ابزار را به کار بیندازد، باید سوئیچ ایمنی را به سمت بیرون خاموش کرد این ویژگی خطر شروع تصادفی مرتبط با تغییر دیسک ها را به حداقل میرساند.

دستگاه های فرز متوسط ​​و بزرگ

دستگاه های فرز متوسط ​​و بزرگ

دستگاه های فرز با دیسک های 7 اینچ در گروه اندازه متوسط ​​قرار می گیرند، در حالیکه دستگاه های با دیسک بین 7 تا 9 اینچی در موارد بزرگ طبقه بندی می شوند. دستگاه های فرز بزرگ برای برش های قابل توجه و سمباده زنی سطوح بزرگ در یک مرحله ساخته شده اند. آنها همچنین دارای قدرت بالاتر هستند.

سیمی بودن دستگاه های فرز در محدوده اندازه متوسط ​​و بزرگ کاملاً معمول است. یک دستگاه فرز با اندازه متوسط ​​با کیفیت خوب باید شامل موتور هایی با ظرفیت حداقل 3 اسب بخار (3 HP) باشد در حالیکه انتظار می رود یک دستگاه فرز بزرگ دارای موتور هایی با ظرفیت بیش از 5 اسب بخار باشد.

چیزی که باید در یک دستگاه فرز بزرگتر جستجو کنید

کاملاً معمول است که دستگاه های فرز بزرگ از حفاظت بیشتری برخوردار هستند. این دستگاه ها برای جلوگیری از خراب شدن دستگاه در زیر وزن زیاد طراحی شده است. خاموش شدن خودکار یکی دیگر از ویژگی های رایج است که شما را از نیاز به تعویض برس برای محافظت از موتور آگاه می کند. برخی از دستگاه ها دارای دسته های کناری قابل تنظیم هستند که امکان انعطاف پذیری و قدرت مانور بیشتری را برای شما فراهم می کنند. بعلاوه، ممکن است این گزینه وجود داشته باشد که برای جمع آوری موثر هرگونه گرد و غبار و بقایایی که در حین کار با دستگاه فرز ایجاد می شود، یک ضمیمه خلاء وجود داشته باشد.

مقایسه دستگاه های فرز

در مقایسه دستگاه های فرز، مجموعه ای از عوامل اصلی باید در نظر گرفته شود. قبل از اقدام برای سنجیدن گزینه های خرید خود، توضیحات زیر را مطالعه کنید.

اندازه دیسک

از دیسک دستگاه فرز ممکن است به عنوان سر یا چرخ نیز یاد شود. طیف گسترده ای از اندازه های دیسک در دسترس است، اما برخی از رایج ترین اندازه ها شامل 115 میلی متری (4 ½ اینچی) و 230 میلی متر (9 اینچی) هستند. مناسب ترین انتخاب اندازه دیسک به کاری که می خواهید انجام دهید بستگی دارد، اما باید اطمینان حاصل کنید که دیسک با دستگاه شما سازگار باشد.

قدرت فرز

وات دستگاه فرز (W ) مخصوص مقدار نیرویی است که تولید می شود. سطح وات مورد نیاز به اندازه دیسک ها بستگی دارد. توان ورودی یک مدل سیم دار با آمپر (A) درجه بندی می شود، ورودی مربوطه برای مدل های بی سیم با ولت (V) اندازه گیری میشود و ورودی دستگاه های فرز پنوماتیک (بادی) بر حسب CFM (فوت مکعب در دقیقه) ارائه می شود و به طور معمول یک فشار متناظر به پوند بر اینچ مربع (PSI) وجود دارد.

سرعت چرخ ها و دیسک ها

باید توجه داشته باشید که دستگاه های فرز با ظرفیت دیسک های کوچک، دور بیشتری نسبت به مدل های بزرگتر تولید می کنند. رایج است که چرخش ها در هر دقیقه (RPM) بر حسب “سرعت بی باری” بیان می شود، که معادل سریعترین چرخش بدون نصب دیسک است. انتظار می رود كه یک دستگاه فرز با اندازه متوسط ​​بیش از 8000 دور در دقیقه بچرخد، در حالی كه یك دستگاه بزرگ فرز ممكن است حدود 6000 دور در دقیقه تولید چرخش بكند. با این حال، دستگاه فرز بزرگ قدرت بسیار بیشتری خواهد داشت.

انواع مختلف چرخ ها و دیسک

دیسک های برش کاربید سیلیکون

این دیسک ها برای شکل گیری فلزات ساخته شده اند. آنها همچنین امکان حذف کارآمد مواد و جلوگیری از آسیب سطح را فراهم می کنند. انتظار می رود با استفاده از دیسک های سنگ زنی، نیاز به پردازش بعدی به حداقل برسد و باعث می شود در زمان آماده سازی صرفه جویی شود.

دیسک های سنگ زنی برشی

این دیسک ها برای برش اشیا سخت و موادی مانند میله، پیچ، میلگرد و لوله فلزی ساخته شده اند.

پد ها و دیسک های سمباده

پد های سنباده باعث حذف کارآمد رنگ قدیمی در روند آماده سازی سطح می شوند. آنها همچنین برای سمباده زنی درشت و ریز مناسب هستند.

چرخ ها و دیسک های سنگ زنی

چرخ سنگ زنی یک چرخ قابل انعطاف است که از یک ترکیب ساینده ساخته شده است. این امکان را برای انواع عملکرد های سنگ زنی و سایش فراهم می کند. چرخ های دستگاه فرز و سایر اشکال ساینده های پیوند خورده دو ویژگی اساسی دارند-دانه های ساینده که امکان برش کارآمد را فراهم می کنند و پیوندی که دانه ها را در طول فرایند برش ترکیب و پشتیبانی می کند.

دیسک های سنگ زنی برای کاربرد های فلزی و سنگی در طیف وسیعی از اندازه های دستگاه مناسب هستند. استفاده اصلی از چنین دیسک هایی در حذف مواد است. با این حال، می توان از آنها برای پایان کاری و آماده سازی سطوح سنگی و فلزی نیز استفاده کرد.

چرخ برس سیمی

این چرخ ها امکان حذف موثر رنگ و زنگ زدگی را فراهم می کنند. آنها همچنین می توانند برآمدگی ها را از روی سطوح فلزی ناهموار بردارند.

چرخ ها و دیسک های برش الماسی

این چرخ ها و دیسک ها مخصوصاً برای برش بتن، کاشی، سنگ تراشی و گرانیت مناسب هستند. با این حال، مهم است که انتخاب مناسب و استفاده از تیغه برش مطابق با روش انجام شود. تیغه های الماس مناسب برای برش کاذب و مرطوب وجود دارد.

چرخ های سنگ زنی اکسید آلومینیوم

این چرخ های مبتنی بر اکسید برای طیف گسترده ای از برنامه ها از جمله نجاری، برش مواد خرد مانند برش تخته ها مناسب هستند.

دیسک ها و چرخ های زبانه دار

دیسک فلپ عملکردی مشابه برس سیمی دارد، اما در عین حال دارای زبانه است و نه سیم. این امکان ترکیب موثر مهره های جوش با بقیه فلز را فراهم می کند.

تفاوت بین فرز انگشتی و دستگاه فرز چیست؟

تفاوت بین فرز انگشتی و دستگاه فرز

به طور کلی، کار هایی که با استفاده از فرز انگشتی برقی یا فرز انگشتی شارژی انجام می شود دارای ماهیت کوچکتر، سبک تر و دقیق تر از کارهای دستگاه فرز هستند. دستگاه فرز به دلیل داشتن قدرت اسب بخاری بالا و قابلیت های قویتر، برای کارهای بزرگتر و سنگین تر مناسب تر است. به خصوص در شرایطی که دقت و صحت از اولویت زیادی برخوردار نیست. دلیل این امر این است که دستگاه های فرز هم از نظر وزن و هم از نظر ابعاد بسیار بزرگتر هستند. بخاطر اینکه فرز انگشتی دارای دیسک و اتصالات نسبتاً کوچکتری است، بنابراین دارای RPM سریعتری است و آن را به گزینه بهتری برای کارهای ظریف تبدیل می کند.

دیسک های دستگاه فرز از چه چیزی ساخته میشوند؟

دیسک های برش

بیشتر دستگاه های فرز معمولی از یک دیسک سنگ زنی ساینده دیامتری 4 ½ اینچی استفاده می کنند. اینها از فولاد با کیفیت بالا با رزین مصنوعی به عنوان اتصال دهنده ساخته می شوند تا اجازه اتصال ذرات به سطح را بدهند.

تیغه های الماس

هسته این تیغه یک دیسک فلزی گرد است که برای پشتیبانی از بخش های خارجی استفاده می شود و از الماس مصنوعی در لبه خارجی آن برای بهبود برش برخوردار است. این بدان دلیل است که الماس یکی از سخت ترین مواد است که آن را برای برش سنگ، بتن، آجر و غیره بسیار کارآمد می کند.

دیسک های سمباده

این دیسک های روش هایی برای اتصال دارند تا بتوانند آنها را به یک پد یا پایه ثابت کنند که سپس به دستگاه متصل شده و آن را به یک سمباده تبدیل می کنند.

سوالات رایج

محبوب ترین برند های دستگاه فرز کدامند؟

دستگاه های فرز متنوعی با مدل های مناسب برای اهداف آماتور و حرفه ای در دسترس هستند. شما می توانید از بین ابزار هایی برای کاربرد های خاص مانند برش، پرداخت و سنگ زنی انتخاب کنید، اما مهم است که دستگاه فرزی را انتخاب کنید که برای استفاده مورد نظر شما مناسب باشد.

برخی از معروف ترین برند ها عبارتند از:

 • Dewalt
 • Makita
 • Bosch
 • Hitachi
 • Black + Decker

آیا می توانید دستگاه فرز باتری خور را تهیه کرد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، انتخاب زیادی از بین دستگاه های فرز شارژی وجود دارد که با برق حاصل از باتری کار می کنند. شما می توانید طیف وسیعی از دستگاه های فرز بی سیم را بررسی کنید تا بهترین مدل را با توجه به نیاز های خود پیدا کنید.

چگونه می توان یک دیسک جدید به دستگاه فرز جدید نصب کرد؟

قبل از نصب دیسک ضروری است که دستگاه فرز را از منبع تغذیه برق جدا کنید. سپس باید دکمه قفل اسپیندل را فشار دهید و دیسک را تا حدی فشار دهید تا به طور کامل در جای خود قرار گیرد. دکمه قفل اسپیندل باید تا زمانیکه فلنج (پیچ جای صفحه) کاملا بسته میشود، نگه داشته شود و سطح صاف با دیسک تماس مستقیم داشته باشد. برای محکم کردن و محکم نگه داشتن فلنج میتوانید از آچار استفاده شود.

تفاوت بین دستگاه فرز و دیسک برش چیست؟

دستگاه فرز متنوع و بادوام برای کاربرد هایی مانند برش، سنگ زنی، پرداخت و تراشیدن مناسب است. برعکس، دیسک برش یک تیغه برش کوچک و یک دست است که برای کاربرد های برش سبک مناسب است. دستگاه فرز معمولاً سنگین تر است و برای کنترل آن به مقداری مقاومت نیاز دارد، در حالیکه دیسک برش وزن کمتری دارد و قدرت مانور بیشتری را ارائه می دهد.

چه چیزی می تواند یک دستگاه فرز را خرد کند؟

موضوع استفاده از دستگاه فرز نیست، همیشه خطر شکستن چرخ ساینده وجود دارد. اما می توان با بررسی دیسک ها، اطمینان از نصب صحیح و رعایت مراحل ایمنی، این خطر را به حداقل رساند. همچنین نصب صحیح چرخ های ساینده بر روی ابزار مربوطه ضروری خواهد بود.

صدمه به دستگاه فرز نیز ممکن است در اثر برگشت ضربه ایجاد شود. این می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که دستگاه با موادی که برش داده شده یا تغییر شکل داده گیر کرده و در صورت استفاده از چرخ نادرست یا برش با سرعت نامناسب احتمال بروز آن بیشتر است.

آیا می توان با دستگاه فرز، فلز را برش داد؟

برای برش هر نوع فلزی می توان از دستگاه فرز پرقدرت استفاده کرد. با این حال، هنگام برش انواع مختلف فلزات، خطر جرقه و پرتاب شدن ذرات ریز وجود دارد. در طول چنین فعالیت هایی استفاده از عینک و سایر تجهیزات حفاظت شخصی ضروری خواهد بود.

چه موادی را نمی توان با دستگاه فرز برش داد؟

دستگاه فرز با قدرت بالا قادر به برش اکثریت مواد خواهد بود. با این حال، الماس و مواد چند لایه مقاومت بالایی در برش دارند. همیشه باید مطابق با دستورالعمل های سازنده از دستگاه فرز استفاده کنید و فقط در صورت اطمینان کامل و اطمینان از ایمنی، کار های سنگ زنی را انجام دهید.

راهنمای خرید دستگاه فرز
راهنمای خرید دریل چکشی
راهنمای خرید پیچ گوشتی و بکس (برقی و شارژی)
فهرست