سنباده اوربیتال چه تفاوتی با سنباده لرزان دارد؟

وقتی با چوب کار می‌کنید، لازم است حتما قطعه را پس از پایان کار سنباده بزنید تا به یک کیفیت سطح مطلوب دست یابید. برای انجام این کار به ابزار مناسب نیاز دارید تا بتوانید کار را با کیفیت بهتر و سرعت بالاتری به انجام برسانید.

سنباده لرزان و سنباده اوربیتال دو ابزاری هستند که در بیشتر کارگاه ها برای سنباده زدن چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. با اینکه ظاهر این دو دستگاه خیلی به هم شبیه است، ولی تفاوت چشمگیری میان آن ها وجود دارد. در ادامه به بررسی تفاوت این دو نوع سنباده می‌پردازیم.

سنباده اوربیتال

سنباده اوربیتال

سنباده‌های اوربیتال به شکل دایره‌های کوچک نوسان می‌کنند و می‌توانند در هر جهتی حرکت کنند. کار با این دستگاه ساده است و به خاطر پد مربعی شکلی که دارد، می‌تواند در گوشه‌های تنگ و لبه‌های صاف به کار برود.

سنباده های اوربیتال نیاز به کاغذ سنباده خاصی ندارند و می‌توانند با کاغذ هایی که از قبل دارید و با هر مشی که مایلید، کار کنند.

رایجترین سایز سنباده اوربیتال با نام یک چهارم شناخته می‌شود چون معمولا با یک چهارم یک کاغذ سنباده کار می‌کند. (لازم به ذکر است مدل های یک دوم نیز در بازار موجودند که می‌توانید در صورت لزوم از آن ها استفاده کنید.)

کاغذ سنباده معمولی به راحتی به دستگاه متصل شده و در صورت لزوم به راحتی می‌توان آن را تعویض کرد.

سنباده اوربیتال

کاربرد سنباده های اوربیتال

یکی از نکات مهمی که در مورد سنباده های اوربیتال وجود دارد، این است که این سنباده ها از قدرت کافی برای برداشتن مقدار زیادی ماده برخوردار نیستند که به نوبه خود می‌تواند هم به عنوان نقطه ضعف و هم نقطه قوت دستگاه به شمار بیاید؛ زیرا با سنباده اوربیتال امکان این که به اشتباه ماده را بیش از مقدار لازم ببرید وجود ندارد ولی از سویی دیگر اگر به ابزاری با قدرت بالا نیاز دارید، این دستگاه نمی‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

سنباده اوربیتال از سنباده لرزان کوچکتر و فشرده‌تر است و به همین دلیل برای کار در در جاهای تنگ و باریک مناسبتر است.

همچنین از آنجایی که مواد زیادی را از روی قطعه برنمی‌دارد، برای آماده‌سازی قطعه قبل از لکه گیری و نقاشی مناسبتر است. علاوه بر این، سنباده اوربیتال با توجه به شکل مربعی که دارد، برای کار در پله‌ها بسیار مطلوب است و شما می‌توانید از آن برای آماده سازی لبه‌های دور از دسترس، گوشه‌ها و… برای جلا دهی و رنگ استفاده کنید.‌

در مجموع مزایا و معایب سنباده اوربیتال را می‌توان به شکل زیر بیان کرد:

مزایا

 • نمی‌تواند مقدار زیادی ماده را از روی قطعه بردارد که احتمال بروز خطا هنگام انجام کار را کاهش می‌دهد.
 • نسبت به سنباده‌زنی با دست نتیجه بهتر و یک دست تری دارد و اثر دستگاه کمتر روی قطعه به چشم می‌خورد (وقتی با سنباده‌های اوربیتال کار می‌کنید، ممکن است جای دستگاه کمی روی قطعه باقی بماند، ولی این مقدار با سنباده‌زنی دستی اصلا قابل مقایسه نیست)
 • برای استفاده در نقاط تنگ و دور از دسترس مناسب است.
 • می‌تواند برای کار در گوشه‌ها و قرنیزها به کار برود.

معایب

 • برای پروژه‌های سخت و سنگین مناسب نیست، چون نمی‌تواند مقدار زیادی ماده را از روی قطعه بردارد.
 • نسبت به سنباده لرزان از کیفیت سطح کمتری برخوردار است و جای حرکت دستگاه بیشتر روی قطعه باقی می‌ماند.

سنباده لرزان

سنباده‌های لرزان هم مشابه سنباده‌های اوربیتال کوچک و قابل حمل هستند و قابلیت مانور خوبی دارند، با این وجود این سنباده‌ها تفاوت زیادی با سنباده‌های اوربیتال دارند.

تفاوت اصلی این دو در تفاوت شکل پد است که در سنباده‌های اوربیتال به صورت مربع و در سنباده‌های لرزان به صورت دایره طراحی شده است. ممکن است تفاوت شکل پد چندان مهم به نظر نیاید، ولی تفاوتهای زیادی بین کارکرد این دو دستگاه ایجاد می‌کند.

شکل دایره‌ای پد موجب می‌شود حرکت سنباده لرزان تا حد زیادی با سنباده اوربیتال متفاوت باشد. به طور کلی سنباده لرزان دو حرکت اصلی دارد: اولا، دیسک سنباده مشابه یک سنباده اوربیتال معمولی در دایره‌های کوچک حرکت می‌کند.

ولی در عین حال در حین این حرکت، به دور خود نیز می‌چرخد. اگر تصور این حالت برایتان دشوار است، حرکت زمین را تصور کنید که در عین چرخش به دور خورشید، به دور خودش نیز می‌چرخد. این دو حرکت دقیقا مشابه حرکات مختلف سنباده لرزان هستند.

کاربرد سنباده لرزان

سنباده‌های لرزان می‌توانند برای انجام تقریبا هر کاری مورد استفاده قرار بگیرند. این دستگاه به خصوص در مواردی که لازم است ماده زیادی از روی قطعه برداشته شود، کاربرد زیادی دارد.

مثلا اگر می‌خواهید مجددا کفپوش ها یا یک وسیله بزرگ را بازسازی کنید، می‌توانید از آن استفاده کنید تا لایه‌های زیادی را سریعا از روی قطعه بردارید.

علاوه بر این موارد، سنباده لرزان برای پرداخت نهایی قطعات مختلف نیز کاربرد زیادی دارد چون همانطور که پیش از این اشاره شد، هیچ اثری روی جسم بر جا نمی‌گذارد.

بسیاری از سنباده‌های لرزان به قابلیت تنظیم سرعت مجهز هستند که امکان انجام کارهای مختلفی را برای کاربر فراهم می‌کند، به گونه‌ای که می‌توان برای کارهای ظریف از سرعت کمتر و برای پروژه‌های بزرگتر از سرعت بالاتر استفاده کرد.

یکی از مزایای مهم سنباده لرزان این است که هیچ نشانه‌ای از خود به جا نمی‌گذارد. همچنین این دستگاه به خاطر حرکت دوگانه‌ای که دارد هیچ نقطه‌ای را دو بار کاور نمی‌کند.

علاوه بر این موارد، هنگام کار با سنباده لرزان لازم نیست جهت سنباده‌زنی را حتما با توجه به جهت دانه‌های قطعه تنظیم کرد.

سنباده‌های لرزان با کاغذ سنباده معمولی کار نمی‌کنند و به همین دلیل حتما باید دیسک مخصوص آن ها را تهیه کرده و به دستگاه متصل کنید.

از طرف دیگر با توجه به شکل دایره‌ای دیسک، این سنباده نمی‌تواند در گوشه‌ها کار کند. همچنین استفاده از آن برای کار روی لبه‌ها به سادگی کار با سنباده اوربیتال نمی‌باشد.

اگر در باره کار با سنباده لرزان به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می توانید مقاله کار با سنباده لرزان را مطالعه کنید.

در مجموع مزایا و معایب سنباده لرزان را می‌توان به شکل زیر بیان کرد:

مزایا

 • هیچگونه اثری بر روی جسم به جا نمی‌گذارد.
 • نیازی نیست جهت حرکت سنباده را با توجه به به جهت دانه‌های قطعه تنظیم کنید.
 • قابلیت تنظیم سرعت در بیشتر مدل ها
 • قابلیت برداشت مقدار زیادی ماده از روی سطح جسم

معایب

 • نیاز به کاغذ سنباده مخصوص
 • نمی‌تواند در گوشه‌ها کار کند.
 • در لبه‌ها به سختی کار می‌کند.

سنباده زدن چوب

اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد سنباده‌های لرزان به دست آورید یا مایلید یک سنباده لرزان تهیه کنید، با ما تماس بگیرید.

سنباده اوربیتال
چند نکته برای کار با سنباده لرزان
انتخاب مته مناسب برای کار با بتن کن
فهرست