دریل ستونی چیست و چه کاربردی دارد؟

دریل ستونی یک ابزار رومیزی یا زمینی است که برای ایجاد سوراخهای دقیق در چوب و فلزات طراحی شده است. به منظور آشنایی هرچه بیشتر شما عزیزان با این دستگاه، در این مقاله به معرفی آن میپردازیم.

work with drill press

دریل ستونی چیست؟

دریل ستونی یک ابزار موتوری است که برای سوراخ کردن چوب، فلز و پلاستیک طراحی شده و مورد استفاده قرار میگیرد. دریل ستونی مشابه یک دریل دستی میتواند با مته های مختلفی کار کند تا سوراخهایی با قطر متفاوت ایجاد کند.

با این حال دریلهای ستونی برای همه افراد مناسب نیستند. اگر شما تنها برای تعمیرات جزئی منزل و یا گاه و گداری نجاری به یک ابزار سوراخکاری نیاز دارید، خرید دریل ستونی برای شما توجیه چندانی ندارد، ولی اگر مرتبا با چوب و فلزات کار میکنید، دریل ستونی میتواند سوراخکاری، پخ کردن و خزینه زنی را برای شما ساده تر کند. به زبان ساده تر دریل ستونی برای کارهای سری کاری و نیاز به دقت بالا مناسب است.

یک دریل ستونی ثابت، سنگین و نسبتا گران است و فضای زیادی را در کارگاه شما اشغال می کند. با این حال قدرت و دقت بالای آن، این مشکلات را جبران می کند.

برخلاف دریلهای دستی که برای ایجاد یک سوراخ دقیق به قدرت، ثبات و عدم لرزش دست اپراتور تکیه می کنند، دریلهای ستونی طوری طراحی شده اند که دقت را سرلوحه کار خود قرار دهند.

کاربرد دریل ستونی

دریل ستونی ابزاری است که خیلی بیشتر از حد تصور به کارتان می آید. اگر بخواهید یک جالباسی بسازید، باید یک دریل ستونی داشته باشید تا بتوانید تخته را به طور دقیق برای نصب چنگکهای جارختی سوراخ کنید.

همچنین اگر بخواهید چند اسباب بازی چوبی درست کنید، به مته های برگی، مارپیچی و اره استوانه ای یا saw hole  نیاز دارید. دریل های ستونی به دلیل اهرم بندی و قدرت زیاد موتور به هیچ وجه قابل مقایسه با دریل های دستی نیستند.

دریل ستونی چگونه کار می کند؟

مکانیزم حرکتی دریل ستونی بر پایه یک مکانیزم چرخشی -که به نام اسپیندل شناخته میشود- طراحی شده است. در این دستگاه مته روی یک سه نظام که در انتهای اسپیندل قرار گرفته است، سوار شده و حرکت آن در راستای عمودی توسط یک دسته دوار کنترل می شود.

این مکانیزم امکان سوراخکاری با دقت بالا را برای کاربر فراهم می کند. علاوه بر این، تمام دریلهای ستونی به مکانیزم توقف عمق مجهز هستند که امکان سوراخکاری با عمق ثابت را نیز برای شما به ارمغان می آورد.

What is a drill press

انتخاب و خرید دریل ستونی

هنگام خرید دریلهای ستونی باید به عوامل مختلفی توجه کنید تا بتوانید یک مدل مناسب را برای خود انتخاب کنید. در ادامه به بررسی نکات مهمی که لازم است هنگام خرید دستگاه به آنها توجه کنید، میپردازیم:

  • نوع دستگاه: دریلهای فشاری عمدتا در دو نوع اصلی رومیزی و ثابت (یا زمینی) تولید می شوند. دریلهای رومیزی کوچکتر و سبکتر هستند و حمل و نقلشان ساده تر است. مدلهای زمینی سنگین تر هستند و حملشان دشوار است، ولی از قدرت، ظرفیت و قابلیتهای بیشتری برخوردارند.
  • سایز: سایز ۳ نظام در دریل های ستونی هر چه بالاتر باشد ارتفاع و قدرت موتور هم بیشتر می شود. سایز سه نظام در دستگاه های دریل ستونی از ۱۳ شروع و تا ۳۲ ادامه دارد. هر چه ۳ نظام بزرگتر باشد موتور قویتر می شود و به همان نسبت اجزای دریل ستونی نیز بزرگتر می شود.

معمولا دریل های ستونی ۱۳ کوچکترین نوع دریل های ستونی هستند که ارتفاع و و جثه ی گوچکتری دارند و روی میز گذاشته می شوند.

  • توان: هرچه توان دریل بالاتر باشد، قدرت آن بیشتر بوده و می تواند با مواد سخت تری کار کند. بهترین راه برای بررسی توان دریل ستونی، محاسبه وات آن است. معمولا مدلهای ثابت دریل ستونی که برای کارگاههای خانگی مناسبند، توانی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ وات دارند.
  • سرعت: بیشتر دریلهای ستونی قادرند با سرعتهای مختلفی کار کنند تا هنگام کار با مواد مختلف کارایی بیشتری داشته باشند. (هرچه ماده سختتر باشد، سرعت مته باید پایین تر باشد.) هرچه دریل بزرگتر و صنعتی تر باشد، تعدد سرعت آن بیشتر است.

سرعت در دریل های ستونی از طریق جا به جا کردن تسمه در فولی های مختلف قسمت بالایی دستگاه انجام می شود.

  • قابلیت تنظیم میز و محل سوراخ: میز محلی است که قطعه روی آن قرار می گیرد و تقریبا در تمام دریلهای ستونی امکان بالا و پایین بردن آن وجود دارد.

حتی برخی مدلها امکان کج شدن میز به طرفین را تا 45 درجه – و در مدلهای بزرگ و پیشرفته تا 360 درجه کامل- فراهم میکنند؛ این ویژگی امکان دریلکاری در تمام زوایا را برای کاربر به ارمغان می آورد. برخی مدلها به چراغ LED یا راهنمای لیزری هم مجهز هستند که محل دقیق ایجاد سوراخ را به کاربر نمایش می دهد.

drill press
آموزش تعویض سه‌نظام آچاری دریل با سه نظام اتوماتیک
نحوه کار با میخکوب بادی
[vc_empty_space]
فهرست