راهنمای استفاده از دریل

دریل یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای مورد استفاده در کارهای دکوراسیونی و تعمیراتی منزل به‌شمار می‌رود. اما همانند تمامی ابزارآلات برقی دیگر، بایستی هنگام کار با آن جانب احتیاط را درنظر بگیریم. استفاده‌ی صحیح از دریل مانع رخ دادن حوادثی نظیر آسیب دیدن در نتیجه‌ی پرتاب ذرّات ریز و یا برق گرفتگی می‌شود. اگر سوالی در ذهن دارید که در این راهنما بدان پاسخ داده نشده، می‌توانید به دفترچه‌ی راهنمای دریل خود مراجعه کنید.

آماده‌سازی دریل

استفاده از لباس و عینک ایمنی

۱. پوشیدن لباس کار مخصوص و محافظ چشم. از پوشیدن لباس‌های گشاد و آویختن جواهراتی که ممکن است هنگام کار با دریل به جایی گیر کنند خودداری کنید. از عینک‌های مخصوص جهت محافظت چشم در قبال ذرات پرتابی استفاده کنید.

محافظت از گوش در هنگام استفاده از دریل

۲. درصورت استفاده‌ی دائمی از دریل، از گوش خود محافظت کنید. یک دریل دستی صدایی بالغ بر ۹۰ دسی‌بل از خود تولید می‌کند که ممکن است در صورت تداوم، به آسیب‌های شنوایی منجر شود. با ‌این‌‌وجود صدای تولید شده توسط اکثر دریل‌های شارژی آسیبی به گوش نمی‌رساند.

دریل‌های چکشی با تولید صدایی بالغ بر ۱۰۰ دسی‌بل از تمامی دریل‌ها پر سر‌و‌صدا‌تر بوده و استفاده از محافظ گوش هنگام کار با این ادوات توصیه می‌شود.

استفاده از ماسک در هنگام دریل

۳. از ریه‌های خود درصورت لزوم محافظت کنید. درصورت ایجاد گرد و غبار، از ماسک تنفسی استفاده کنید. ماسک‌های معمولی تنها برای مصارف کوتاه مدت مناسب می‌باشند. درصورت استفاده‌ی دائمی و طولانی مدت از دریل، استفاده از ماسک‌های مخصوص فیلتردار توصیه می‌شود.

برای هر نوع ریزگرد، ماسک فیلتردار مخصوصی وجود دارد. بنابراین از مناسب بودن ماسکتان اطمینان حاصل کنید.

استفاده از مته مناسب در هنگام کار با دریل

۴. از مته مناسب استفاده کنید. استفاده از مته ی نامناسب می‌تواند منجر به شکستن مته و یا جسم زیر کار شود. از مته‌های معمولی برای اکثر چوب‌ها، مته‌های سیمان برای سنگ، آجر یا بتن، HSS (فولاد سرعت بالا) برای بیشتر مصالح و مته‌های با نوک کربنی یا الماسه برای سطوح بسیار سخت و شکننده نظیر چینی، شیشه یا کاشی‌های شیشه‌ای می‌توان استفاده کرد. مته‌ها تنوع بسیار بالایی دارند، به همین جهت و درصورت عدم اطمینان، به دفترچه‌ی راهنمای دریل یا سازنده‌ی مته رجوع کنید.

اگر می‌خواهید سوراخی برای بستن یک پیچ ایجاد کنید می‌توانید با یک روش بسیار ساده مته مناسب را پیدا کنید. برای اینکار پیچ را پشت مته قرار داده و در امتداد مته به آن نگاه کنید. مته باید بدنه‌ی پیچ را از دید شما پنهان کند، اما دندانه‌های پیچ بایستی همچنان از دو سوی مته قابل رویت باشد.

محکم کردن مته در دریل

۵. مته را به خوبی داخل سه‌نظام محکم کنید. سه‌نظام همان گیرنده‌های دهانه‌ی دریل می‌باشد که مته را هنگام چرخش در جای خود نگه‌داشته. قبل از تعویض مته از خاموش بودن و یا عدم اتصال دریل به برق (در صورت استفاده از دریل باسیم) اطمینان حاصل کنید. سپس با چرخاندن سه‌نظام، دهانه‌ی آن را شل کنید. بسته به نوع دریل اینکار می‌تواند بصورت دستی و یا به کمک آچاری مخصوص که در بخش بالایی و یا دسته‌ی دریل تعبیه شده انجام شود. مته را داخل سه‌نظام قرار داده و مجددا آن را سفت کنید. از مستقیم بودن و محکم بودن مته در جای خود اطمینان حاصل کرده و آچار را نیز قبل از روشن کردن دریل از جای خود خارج کنید.

دهانه‌ی هر سه‌نظام بیشینه اندازه‌ای دارد. سه‌نظام اکثر دریل‌های ساخته شده برای مصارف خانگی یکی از اندازه‌های یک به چهار، سه به هشت و یا یک به دو را دارند. قطر بدنه‌ی مته بایستی کوچکتر از این مقادیر باشد (اما نوک آن می‌تواند بزرگتر باشد.)

دریل را روشن کرده و گردش مته در هوا را مشاهده کنید. اگر در جای خود لَق می‌زند (و شکلی مخروطی را در فضا پدید می‌آورد) یا مته دارای خم شدگی است و یا اینکه به خوبی در جای خود محکم نشده، از آن استفاده نکنید زیرا به راحتی هنگام کار خواهد شکست.

محکم کردن اشیا در هنگام کار با دریل

۶. اشیای کوچک را در جای خود محکم کنید. اگر قصد دریل کردن اجسام کوچک و قابل حرکت را دارید، قبل از آغاز به کار، آن ها را در جای خود محکم کنید. به‌هیچ‌وجه با دست آن را نگه ندارید زیرا ممکن است مته سر خورده و به دستتان آسیب برساند.

مراقبت از سیم دریل

۷. مراقب سیم دریل باشید. اگر دریل برقی دارید هیچگاه در مواقعی که از آن استفاده نمی‌کنید سیم آن را بر روی زمین و در مسیر عبور و مرور نیندازید. هیچگاه دریل را از سیمِ آن در دست نگیرید. اگر قصد کار در محیط نمناک و یا گل‌آلود را دارید، از دریل شارژی استفاده کنید.

اگر قصد استفاده از سیم‌سیّار را دارید، دفترچه‌ی راهنمای دریل را مطالعه کرده تا از حداقل ضخامت مورد نیاز سیم آگاه شوید (یا اینکه جهت محکم‌کاری از سیم قطر ۱۶ استفاده کنید). از استفاده‌ی همزمان چند سیم‌سیّار، استفاده از سیم‌سیّار داخل منزل در خارج از منزل و استفاده از آداپتور جهت اتصال کابل سه‌شاخه به دوشاخه خودداری کنید.

استفاده از دریل بصورت ایمن

ایجاد یک سوراخ کوچک تست در هنگام کار با دریل

۱. ابتدا سوراخی آزمایشی حفر کنید. در بسیاری از اوقات بهتر است قبل از حفر کردن سوراخ اصلی، ابتدا سوراخی با قطری کوچکتر در محل مورد نظر حفر کنید. ابتدا یک سوراخ آزمایشی کم عمق حفر کرده و سپس با استفاده از مته‌ی بزرگتر کار را تمام کنید. سوراخ آزمایشی جلوی لغزش مته را گرفته و از پرتاب شدن اجزای ریز نظیر چوب جلوگیری می‌کند.

کار با مواد بسیار شکننده از جمله سرامیک و شیشه نیازمند احتیط دو چندان است. ابتدا به منظور جلوگیری از لغزش مته بر روی چسب کاغذی علامت کوچکی به شکل X کشیده و به جای حفر سوراخ آزمایشی، نوک مته را در مرکز علامت قرار داده و با چکش ضربه‌ی آرامی بزنید تا فرورفتگی کوچکی در محل ایجاد شود.

ایجاد فشار یکنواخت در هنگام کار با دریل

۲. فشار یکنواخت اعمال کنید. دریل را بصورت ثابت و محکم در دست گرفته و آن را به سمت سطح مورد نظر فشار دهید. اگر با اعمال فشاری معمولی مته در سطح فرو نرفت، احتمالا مته‌ی شما مته ی مناسبی نیست.

تنظیم گشتاور در هنگام کار با دریل

۳.گشتاور را تنظیم کنید. هر دریل معمولا دارای درجه‌ی تنظیم کننده گشتاور می‌باشد که اعدادی بر روی آن نوشته شده. هر چه عدد بالاتر باشد، گشتاور دریل (نیروی دورانی) بیشتر خواهد بود. اگر مته به آسانی داخل سطح فرو نرفت، گشتاور را افزایش دهید. اگر پیچ‌ها بیش از اندازه داخل سطح فرو رفته‌اند و یا اینکه ممکن است به چیزی آسیب برسد، گشتاور را کاهش دهید.

برروی برخی دریل ها بیشترین گشتاور ممکن با علامت مته نشان داده شده است.

جلوگیری از داغ شدن مته در هنگام کار با دریل

۴. نگذارید مته داغ کند. هنگام دریلِ سطوح سخت و یا چرخش با سرعت بسیار بالا، مته متحمّل اصطکاک بسیار زیادی می‌شود. این اصطکاک ممکن است دمای مته را سریعاً تا حدی بالا ببرد که از شدت داغی سرخ شده و یا اینکه سطح کار را بسوزاند. کار را با سرعت پایین آغاز کرده و فقط زمانی که مته توانایی چرخش آزادانه را ندارد سرعت را بالا ببرید. در صورت دریل کاریِ مصالح سخت و یا سوراخکاری متداوم، سرعت مته را پایین آورده و با اعمال وقفه‌هایی اندک، اجازه دهید تا مته کمی خنک شود.

هنگام سوراخکاری شیشه، سرامیک و یا سنگ، به منظور خنک کردن، دائما به مته آبرسانی شود. برای اینکار با استفاده از بَتونه و یا گِل مدلسازی سدّی اطراف محدوده‌ی سوراخکاری ساخته و سپس آن را از آب پر کنید تا آب به داخل حفره نفوذ کند. با بالا و پایین بردن مته اجازه‌ دهید به نوک آن آبرسانی شود.

پس از اتمام کار و قبل از لمس مته، مدتی زمان دهید تا خنک شود، حتی اگر بنظر داغ نباشد.

خارج کردن مته گیر کرده در دیوار

۵. برروی مته‌ی گیر کرده فشار اعمال نکنید. اگر مته داخل کار گیر کرد، با اعمال فشار به دریل‌کاری ادامه ندهید. ابتدا دریل را از برق کشیده، سپس مته را از سه‌نظام آزاد کرده و آن را بصورت دستی از داخل کار خارج کنید.

پرسش و پاسخ

چگونه با استفاده از دریل دیوار گرانیتی را سوراخ کنیم؟

سوراخ کردن دیوار گرانیتی کار دشواری است اما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر از این راهنما استفاده کنید. برای وصول نتیجه‌ی مطلوب‌تر، از پایه دریل قابل حمل برای ثابت نگه داشتن آن استفاده کنید. از یک دستیار کمک بگیرید تا بصورت مداوم هنگام کار به مته آبرسانی کند و با بالا و پایین بردن مته اجازه رسیدن آب به نوک آن را بدهید. از سرعت‌های پایین استفاده کرده و از داغ شدن مته جلوگیری کنید.

چگونه مته را در داخل سه‌نظام محکم کنم؟

در برخی دریل‌ها می‌توان مته را بصورت دستی در داخل سه‌نظام محکم کرد. دربرخی دیگر، شما برای اینکار نیازمند آچار مخصوص سه‌نظام هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر به این راهنما رجوع کنید.

چرا بایستی قبل از شروع به کار دریل، آچار را از داخل سه‌نظام خارج کرد؟

درصورت خارج نشدن آچار از سه‌نظام، با روشن شدن دریل آچار با سرعتی بسیار بالا به هوا پرتاب می‌شود.

نکته: بسیاری از دریل‌ها دارای عمق‌سنج می‌باشند که از سوراخ کردن بیش از اندازه‌ی سطح جلوگیری می‌کنند. اگر عمق‌سنج ندارید، اندازه‌ی مطلوب را برروی مته مشخص کرده و نوار کوچکی به عنوان نشانه بر روی آن بچسبانید.

راهنمای ایمن استفاده از دریل
دریل چگونه کار میکند؟
راهنمای خرید دریل
فهرست