آموزش تعویض سه نظام آچاری دریل با سه نظام اتوماتیک

با یک سه ‌نظام اتوماتیک دریل کهنه خود را بازسازی کنید.

تعویض سه نظام دریل

اگر دریل شما کهنه شده و یا ‌صرفا می خواهید کار خودتان را راحت تر کنید، کافی است سه ‌نظام دستگاه را با یک سه ‌نظام اتوماتیک عوض کنید تا آن را به یک دریل کاملا نو تبدیل کنید.

مرحله اول: درآوردن سه‌نظام قدیمی

باز کردن پیچ سه نظام

تصویر 1: پیچ سه ‌نظام را در بیاورید.

به کمک کلید یا آچار فک های سه‌نظامی که روی دستگاه سوار است را کاملا باز کنید. سپس پیچ را در جهت عقربه های ساعت چرخانده و آن را دربیاورید. توجه داشته باشید پیچ های سه ‌نظام معمولا رزوه معکوس دارند و تا حدودی سفت هستند؛ به همین دلیل دراوردن آن ها به کمی زور بازو نیاز دارد.

باز کردن سه نظام

تصویر 2: سه ‌نظام را باز کنید.

دریل را محکم روی میز کار نگهدارید، سپس کلید یا آچار را روی دستگاه سوار کرده و با یک پتک در خلاف جهت عقربه‌های ساعت به آن ضربه بزنید تا سه‌ نظام شل شده و از شفت جدا شود. (اگر سه ‌نظام خیلی محکم باشد، ممکن است لازم باشد این کار را چندین بار تکرار کنید) حالا سه ‌نظام قبلی را بیرون بیاورید.

مرحله دوم: نصب سه‌نظام جدید

تعویض سه نظام

تصویر 3: سه ‌نظام اتوماتیک را نصب کنید.

سه ‌نظام جدید را روی شفت سوار کنید؛ برای انجام این کار لازم است سه‌ نظام را در جهت عقربه‌های ساعت پیچانده و سپس آن را با دست محکم کنید. حالا فک های سه‌ نظام جدید را کاملا باز کنید و پیچ سه‌نظام قبلی را روی آن سوار کنید؛ برای انجام این کار باید پیچ را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بپیچانید.

پس از نصب سه ‌نظام جدید، یک مته را روی دریل سوار کرده و دستگاه را آزمایش کنید. سپس مته را در آورده و دوباره سه‌نظام جدید را بررسی کنید تا شل یا لق نباشد و در صورت لزوم آن را مجددا محکم کنید.

امروزه تقریبا تمام دریل های 10 میلیمتری موجود در بازار سه‌ نظام اتوماتیک دارند. کاربران حرفه‌ای به طور متفق‌القول سه‌ نظام اتوماتیک را به خاطر سرعت بالای تعویض مته و عدم نیاز به آچار سه نظام به سه ‌نظام آچاری ترجیح می‌دهند. خوشبختانه مدل های قدیمی‌تر که با سه‌نظام آچاری طراحی شده اند نیز در مدت کوتاهی (حداکثر در عرض 20 دقیقه) و توسط خود کاربر می‌توانند به سه ‌نظام اتوماتیک مجهز شوند.

برای انجام این کار با تولیدکننده دریل تماس بگیرید و یا دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا روش صحیح تعویض سه ‌نظام را یاد بگیرید. در بیشتر موارد روش توصیه‌شده همان تکنیک آموزش‌داده شده در این مقاله است.

سه ‌نظام را می‌توانید به صورت آنلاین سفارش داده و یا آن را مستقیما از فروشگاه های ابزار آلات خریداری کنید. همچنین می‌توانید آن را از فروشندگان ابزار نیز خریداری کنید؛ برای این کار یا دریل را با خودتان ببرید یا مطابق تصویر 1 عددی که روی سه ‌نظام فعلی دریل ثبت شده است را یادداشت کنید.

این عدد نشان‌دهنده تعداد رزوه های پیچ سه‌نظام است؛ مثلا در اینجا کد THD 3/8-32 نشان‌دهنده 32 رزوه در 1 اینچ برای یک دریل 10 میلیمتری است.

پس از خرید سه ‌نظام دستگاه را از برق کشیده یا باتری آن را بیرون بیاورید. سپس مشابه تصویر 1 پیچ را شل کنید تا بتوانید سه ‌نظام قبلی را بیرون بیاورید. پس از درآوردن سه ‌نظام مشابه تصویر 2 و 3 سه‌نظام قبلی را روی دریل سوار کنید.

ابزار لازم برای تعویض سه‌نظام

ابزار و مواد مورد نیاز برای انجام این پروژه را از قبل آماده کنید تا در مصرف وقت صرفه جویی کنید. ابزار موردنیاز برای انجام این پروژه عبارتند از:

  • آچار آلن (در اینجا پیچ ما شش ضلعی است و به همین دلیل برای بیرون آوردن آن به آچار آلن نیاز داشتیم)
  • چکش لاستیکی
  • سه ‌نظام اتوماتیک
سه نظام دریل
نکات و تکنیک های مهم کار با اره گرد بر
دریل ستونی چیست و چه کاربردی دارد؟
فهرست