12 نکته مهم برای کار با اره گرد بر

اره گرد بر ابزار پر کاربردی است که امکان برش سریع و کارای چوب و مواد دیگر را برای کاربر فراهم می کند. کار با اره گرد بر فوت و فن هایی دارد که اگر آنها را به خوبی فرا بگیرید، هم می توانید راحت تر با آن کار کنید و هم می توانید کارایی دستگاه را افزایش دهید. در اینجا ما 11 مورد از این نکات را برای شما گردآوری کرده ایم.

توصیه می کنیم آنها را با دقت مطالعه کرده و به کار ببندید تا از این پس بهتر بتوانید از این دستگاه استفاده کنید. نکات گردآوری شده در این مقاله در دو بخش به شما ارائه می شود:

ابتدا نکات مربوط به ایمنی بررسی شده و سپس به فوت و فن های کار با اره گرد بر پرداخته می شود.

اره گرد بر

ایمنی

ایمنی باید اولین اولویت شما هنگام کار با ابزار مختلف باشد؛ پس حتما به نکاتی که در ادامه به آنها اشاره میکنیم، توجه کنید:

حداقل تجهیزات ایمنی که لازم است هنگام کار با اره گرد بر از آنها استفاده کنید، یک جفت دستکش استاندارد و عینک محافظ چشم است.

محافظ چشم

اره های گرد بر ممکن است تراشه های کوچک چوب را به سمت بالا پرت کنند که امکان دارد به چشم برخورد کرده و به بینایی شما آسیب برسانند. به همین دلیل توصیه می شود به هیچ وجه در این زمینه کوتاهی نکنید و حتما یک محافظ مناسب برای چشمانتان تهیه کنید.

می توانید از عینک ایمنی معمولی استفاده کنید ولی بهترین کار استفاده از عینک حفاظ دار – که اطراف آن کاملا پوشیده شده است-  می باشد.

عینک محافظ

دستکش

استفاده از دستکش محافظت زیادی در برابر تیغه متحرک ایجاد نمی کند ولی در صورت پریدن تراشه و خرده چوب از زخم شدن دستتان جلوگیری می کند.

محافظ گوش

از دست دادن شنوایی نیز مانند بینایی جبران ناپذیر است، به همین دلیل توصیه می شود هنگام کار با اره گرد بر از محافظ گوش نیز استفاده کنید، به خصوص اگر می خواهید به مدت طولانی با اره کار کنید.

ماسک

توصیه می شود هنگام کار با اره گرد بر، ماسک بزنید تا از وارد شدن خاک اره و ذرات معلق دیگر به سیستم تنفس شما جلوگیری کنید. تاثیر استفاده نکردن از ماسک در بلند مدت خود را نشان می دهد بنابر این برای سلامت آینده ریه ها می بایست از ماسک استفاده کنید.

دستتان را از ماشه دستگاه دور نگه دارید

دستتان را از ماشه دستگاه دور نگه دارید

وقتی قطعه را با یک دست جابجا و آماده می کنید، دست دیگر را از ماشه دور نگه دارید تا از روشن شدن تیغه به طور اتفاقی و وقوع حوادث خطرناک جلوگیری کنید.

پس از پایان کار صبر کنید تا تیغه کاملا متوقف شود

تیغ اره گرد بر

پس از پایان برش، قبل از اینکه اره را زمین بگذارید یا قطعه بعدی را برای برش آماده کنید، صبر کنید تا تیغه کاملا بایستد. این کار ریسک وقوع حوادث خطرناک را به حداقل می رساند.

بعد از اتمام کار، اره را از برق بکشید.

وقتی دیگر به اره نیاز ندارید، ابتدا گارد تیغه را پایین برده و سپس اره را از برق بکشید. با این کار احتمال روشن شدن اره به طور اتفاقی کاهش می یابد، همچنین اگر در غیاب شما اره به دست بچه ها بی افتد، مشکلی پیش نمی آید. در بعضی از محصول ها مثل اره گرد بر کرون CT15075 مجهز به دکمه ایمنی هستند که از روشن شدن دستگاه به طور ناگهانی جلوگیری می کند.

نکات مهم هنگام کار با اره گرد بر

در این قسمت نکات مهمی که لازم است هنگام کار با اره گرد بر به آنها توجه کنید را مورد بررسی قرار می دهیم. نکاتی که در این بخش مطالعه می کنید بیشتر نکات تجربی هستند که می توانند در کیفیت و سرعت کار شما بسیار تاثیر گذار باشند. همچنین برای مطالعه تکنیک های بیشتر می توانید مقاله تکنیک های مهم کار با اره گرد بر را مطالعه کنید.

دو بار اندازه بگیرید

اندازه گیری چوب

این یکی از نکات مهم هنگام کار با اره گرد بر و یا هر ابزار دیگر در هنگام نجاری است. از آنجایی که پس از شروع برش اگر مشکلی وجود داشته باشد، دیگر نمی توان به عقب برگشت، پس همیشه اندازه گیری را دو بار انجام بدهید و سپس برش را آغاز کنید.

ارتفاع تیغه تنظیم کنید

برش چوب با اره گرد بر

توصیه می شود ارتفاع تیغه را به گونه ای تنظیم کنید که حدودا 3 میلیمتر پایین تر از قطعه قرار بگیرد. اگر اره پایین تر از مقدار لازم قرار بگیرد، باید نیروی بیشتری برای برش صرف کند؛ صرف نیروی بیشتر و زور زدن دستگاه موجب می شود برش چندان تمیز از آب در نیاید.

برش را از کنار خط راهنما آغاز کنید

برش دقیق چوب با اره گرد بر

اگر برش را دقیقا روی خط راهنما انجام دهید، در نهایت می بینید که سایز قطعه کمی از مقدار مورد نظر کمتر است، در برخی موارد این مسئله مشکلی ایجاد نمی کند ولی وقتی دقت از اهمیت زیادی برخوردار است، همین میزان خطا نیز می تواند موجب بروز مشکل شود. بنابراین بهتر است برش را از کنار خط راهنما آغاز کرده و به انجام برسانید تا قطعه نهایی دقیقا به اندازه مطلوبتان در بیاید. برای درک بهتر و کسب اطلاع بیشتر در باره برش ها می توانید مقاله آموزش برش های بلند با اره گرد بر را مطالعه کنید.

روی قطعه را به سمت پایین قرار دهید

برش تکه چوب با اره گرد بر

تیغه اره گرد بر برش را به سمت بالا انجام می دهد. به همین دلیل طرفی از چوب که رو به سمت پایین قرار گرفته است، کمتر در حین برش آسیب می بیند. به همین دلیل بهتر است طرف با کیفیت چوب را -که پس از پایان پروژه دیده می شود- رو به پایین قرار دهید تا کمتر آسیب ببیند و قطعه نهایی زیباتر باشد.

از چسب استفاده کنید

چسب کاغذی

برای جلوگیری از ریز ریز شدن چوب و کاهش تراشه ها می توانید قبل از شروع برش کمی چسب کاغذی را روی سطح چوب بچسبانید. چسب، قطعه را در حین برش ثابت نگه می دارد و از آسیب دیدن چوب جلوگیری می کند.

از تیغه مناسب استفاده کنید

انواع تیغه های اره گرد بر

اره گرد بر تیغه های مختلفی دارد که نسبت تعداد دندانه و مدل قرار گرفتن آنها تعیین می شوند. هر چه تعداد دندانه ها بیشتر باشد کیفیت برش بهتر می شود. تیغه ها به دو دسته چوب بر و ام دی اف بر تقسیم می شوند. شما می توانید از تیغه های ام دی اف بر برای برش انواع ام دی اف، آلومینیوم و پلاستیک استفاده کنید. بنابراین باید دقت کنید که تیغه برای کاربرد مورد نظرتان مناسب باشد.

معمولا تیغه های ام دی اف بر، به دلیل داشتن تعداد دندانه بیشتر و نوع قرار گیری الماس روی دندانه ها نسبت به تیغه های چوب بر گرانتر هستند. بعضی از برند ها مجهز به تیغه ام دی اف بر هستند. اره گرد بر رونیکس، پوکا و آنکور مجهز به تیغه های ام دی اف بر هستند و شما می توانید برای خرید و مشاهده قیمت اره گرد بر به فروشگاه اینترنتی ابزار آلات آچاریست مراجعه کنید.

در محیطی با نور کافی کار کنید

دستگاه اره گرد بر

کار با اره گرد بر در محیطی با نور کم احتمال بروز خطاهای غیرقابل جبران را افزایش می دهد. زیرا اگر بخواهید برش را با دقت و کیفیت بالا انجام دهید، باید قطعه و اره را به خوبی ببینید. پس حتما هنگام استفاده از اره گرد بر در محیطی با نور کافی کار کنید.

تنظیم ارتفاع تیغه و زاویه برای فارسی بریدن

تمام اره های گرد بر قابلیت فارسی بریدن را دارند. برای اینکار کافی است پیچ تنظیم کفی دستگاه را باز کنید و آن را در درجه دلخواه قرار دهید و در جای مناسب پیچ را محکم کنید. ارتفاع تیغه هم با استفاده از یک پیچ تنظیم قابل تغییر است.

جمع بندی

اره گرد بر یک ابزار همه کاره است، البته اگر فوت و فن های کار با آن را بلد باشید. هنگام کار با ابزار مختلف لازم است حفظ ایمنی را در اولویت قرار دهید. در صورت رعایت نکات ایمنی و آشنایی کامل با تکنیک های لازم، می توانید هنگام کار با اره گرد بر به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کنید که با هیچ ابزار دیگری قابل دستیابی نیستند. برای یاد گیری چگونگی کار با اره گرد بر می توانید مقاله استفاده از اره گرد بر را مطالعه کنید.

استفاده از اره گرد بر
خرید دستگاه جوش، کدام معیارها و نکات اهمیت دارند؟
6 پروژه نجاری با اره عمود بر
فهرست