برش کاشی با دستگاه مینی فرز

با دستگاه مینی فرز در برش کاشی حرفه‌ای ‌شوید.

کاشی هایی از جنس سنگ، پرسلان و شیشه برای سرامیک کردن حمام و آشپزخانه بسیار مناسبند و جلوه زیبایی به اتاق می‌دهند. با این حال برش این مواد به خاطر جنس سختی که دارند، کمی مشکل است. البته انجام برشهای مستقیم با یک سرامیک‌بر الماسه ساده است ولی اجرای برش منحنی‌ شکل (دایره، مربع و …) به تکنیک های خاصی نیاز دارد.

در این مقاله ما به شما آموزش می‌دهیم چگونه با استفاده از یک دستگاه مینی فرز و تیغه الماسه سخت‌ترین کاشی‌ها را نیز به شکل دایره یا مربع ببرید. شما می‌توانید یک دستگاه مینی فرز با قیمت مناسب و یک تیغه الماسه مخصوص برش خشک را تهیه کنید. (به طور کلی تیغه‌های گرانتر عمر بیشتری دارند). بهتر است تیغه‌ای خریداری کنید که لبه آن پیوسته بوده و تکه‌تکه نباشد تا برش هموارتر و باکیفیت‌تری داشته باشید.

The blade of grinder

لازم است به این نکته توجه کنید که برش با تیغه الماسه مخصوص برش خشک مقدار زیادی صدا و گرد و خاک ایجاد می‌کند. به همین دلیل حتما محافظ گوش بپوشید و در فضایی با تهویه مناسب یا حتی فضای باز کار کنید. استفاده از عینک ایمنی و ماسک مخصوص گردوغبار را فراموش نکنید.

با دستگاه مینی فرز کاشی های سنگی و سرامیکی را با دقت به شکل مربع و دایره ببرید.

برش دایره ای با دستگاه مینی فرز

ممکن است لازم باشد کاشی را به خاطر کف شور حمام یا عبور لوله‌ها به شکل دایره ببرید. با روشی که در ادامه به شما آموزش می‌دهیم، می‌توانید برشهای دایره‌ای مثل تصویر پایین را با دقت زیادی انجام دهید.

Circular cut

  • برش دایره‌ای- گام یک: برای برش دایره‌ای تیغه را کمی خم کنید.

ابتدا روی کاشی را با تیغه الماسه ببرید تا خط اولیه برش را مشخص کنید. برای این کار دستگاه فرز را با زاویه 30 درجه خم کنید و کاشی را تا عمق 1.5 میلیمتر ببرید. (عکس پایین)

Circular cut with grinder

  • برش دایره‌ای- گام دو: برش زاویه‌دار

در این مرحله تیغه را 3 میلیمتر عقبتر (داخل خط برش) برده و برش را عمیقتر کنید. این کار را تکرار کنید و مرتبا تیغه را عقبتر ببرید تا جایی که کاشی را کاملا ببرید. (عکس پایین)

Angled cutting with grinder

  • برش دایره‌ای- گام سوم: لبه برش را کاملا هموار کنید.

لبه‌ها را فرز و پرداخت کنید تا جایی که یک دایره بی‌نقص داشته باشید. (عکس پایین)

Angled cutter

برش نیم دایره از کنار کاشی

با روش زیر در دو گام کاشی را به شکل یک نیم‌دایره هموار ببرید.

Semicircular cut

  • برش نیم‌دایره- گام اول: برش اولیه

Semicircular cut with grinder

  • فرآیند برش نیم‌دایره از کناره‌های کاشی، مشابه فرآیند به کار رفته در برش دایره کامل است. ابتدا روی کاشی را تا نزدیکی خط راهنما بریده و خط برش را مشخص کنید. سپس قطعات اضافی را بریده و از کاشی جدا کنید؛ برای این کار بهتر است از برشهای سطحی شروع کرده و کم‌کم آنها را عمیقتر کنید. این کار تا جایی را ادامه دهید که زوائد کاشی تا حد ممکن از قطعه جدا شوند. (عکس بالا)

 

  • برش نیم‌دایره- گام دو: تکمیل برش و فرز نهایی

how to semicircular cut with grinder

برش نیم‌دایره را با چندین برش شعاعی- مانند پره‌های چرخ- تمام کنید. در نهایت لبه‌های تیز را با تیغه الماسه پرداخت کنید. همچنین می‌توانید زوائد را به کمک انبر کاشی -که وسیله‌ای شبیه انبردست است- کنده و سپس لبه‌ها را فرز کنید. (عکس بالا)

تکنیکی برای برش سوراخهای کوچک

Cut small holes

می‌توانید با برش عمیق از پشت کاشی سوراخهای کوچکی را روی آن ببرید. برای این کار از روش زیر استفاده کنید:

  • برش سوراخ کوچک- گام یک: برش عمیق

how to cut small holes with grinder

پشت کاشی یک دایره با قطر مطلوب بکشید. مطابق تصویر فوق محل آغاز برش را روی مرکز دایره تنظیم کنید و برش را (از پشت کاشی) شروع کنید. وقتی شیار ایجادشده روی کاشی با لبه‌های سوراخ مطلوب تراز شد- به عبارت دیگر وقتی روی کاشی به اندازه دایره موردنظر سوراخ شد- کار را متوقف کنید.

  • برش سوراخ کوچک- گام دو: تکرار برش عمیق

Cut small holes with grinder

یک دایره بزرگتر را پشت کاشی بکشید تا از آن به عنوان راهنمایی برای برشهای بعدی استفاده کنید. حالا دستگاه فرز را به اندازه عرض تیغه بچرخانید و به برش – تا رسیدن به خط راهنمای دوم- ادامه دهید. این فرآیند را تا زمانی که برش سوراخ تمام شود، تکرار کنید. (عکس بالا)

برش مستطیلی با دستگاه مینی فرز

Rectangular cut

می‌توانید با برش عمیق -از پشت کاشی- قطعه را به شکل مستطیل ببرید. برای انجام این کار از روش زیر استفاده کنید.

  • برش مستطیلی- مرحله اول: روی کاشی را نیم‌بر کنید.

Rectangular cut with grinder

محل برش را در طرفین کاشی به طور دقیق مشخص کنید. سپس روی کاشی را تا عمق 1.5 میلیمتر ببرید. مراقب باشید تا جایی که ممکن است از گوشه‌ها بیرون نزنید. (عکس بالا)

  • برش مستطیلی- گام دو: برش عمیق پشت کاشی

cutting with grinder

حالا کاشی را بچرخانید و آن را از پشت ببرید. هنگام بریدن اولین ضلع مرتبا کار را بررسی کنید و وقتی به گوشه‌ها رسیدید- البته از روی کاشی- کار را متوقف کنید. سپس سه ضلع دیگر را ببرید. (عکس بالا)

Tile cutting with grinder
11 نکته برای کارایی بهتر کمپرسور هوا
چسب حرارتی چیست؟
[vc_empty_space]
فهرست