برش کاشی با دستگاه مینی فرز

با دستگاه مینی فرز در برش کاشی حرفه ای ‌شوید.

کاشی هایی از جنس سنگ، پرسلان و شیشه برای سرامیک کردن حمام و آشپزخانه بسیار مناسبند و جلوه زیبایی به اتاق می‌دهند. با این حال برش این مواد به خاطر جنس سختی که دارند، کمی مشکل است. البته انجام برش های مستقیم با یک سرامیک‌بر الماسه ساده است ولی اجرای برش منحنی‌ شکل (دایره، مربع و …) به تکنیک های خاصی نیاز دارد.

در این مقاله ما به شما آموزش می‌دهیم چگونه با استفاده از یک دستگاه مینی فرز و تیغه الماسه سخت‌ترین کاشی‌ها را نیز به شکل دایره یا مربع ببرید. شما می‌توانید یک دستگاه مینی فرز با قیمت مناسب و یک تیغه الماسه مخصوص برش خشک را تهیه کنید. (به طور کلی تیغه‌های گرانتر عمر بیشتری دارند). بهتر است تیغه‌ای خریداری کنید که لبه آن پیوسته بوده و تکه‌تکه نباشد تا برش هموارتر و باکیفیت‌تری داشته باشید.

تیغه الماسه مینی فرز

لازم است به این نکته توجه کنید که برش با تیغه الماسه مخصوص برش خشک مقدار زیادی صدا و گرد و خاک ایجاد می‌کند. به همین دلیل حتما محافظ گوش بپوشید و در فضایی با تهویه مناسب یا حتی فضای باز کار کنید. استفاده از عینک ایمنی و ماسک مخصوص گردوغبار را فراموش نکنید.

با دستگاه مینی فرز کاشی های سنگی و سرامیکی را با دقت به شکل مربع و دایره ببرید.

برش دایره ای با دستگاه مینی فرز

ممکن است لازم باشد کاشی را به خاطر کف شور حمام یا عبور لوله‌ها به شکل دایره ببرید. با روشی که در ادامه به شما آموزش می‌دهیم، می‌توانید برش های دایره‌ای مثل تصویر پایین را با دقت زیادی انجام دهید.

برش دایره ای در سرامیک

برش دایره‌ای، گام یک

برای برش دایره‌ای تیغه را کمی خم کنید. ابتدا روی کاشی را با تیغه الماسه ببرید تا خط اولیه برش را مشخص کنید. برای این کار دستگاه فرز را با زاویه 30 درجه خم کنید و کاشی را تا عمق 1.5 میلیمتر ببرید. (عکس پایین)

ایجاد برش دایره ای با مینی فرز

برش دایره‌ای، گام دو

در این مرحله تیغه را 3 میلیمتر عقبتر (داخل خط برش) برده و برش را عمیقتر کنید. این کار را تکرار کنید و مرتبا تیغه را عقبتر ببرید تا جایی که کاشی را کاملا ببرید. (عکس پایین)

ایجاد برش عمیق با مینی فرز

برش دایره‌ای، گام سوم

لبه برش را کاملا هموار کنید. لبه‌ها را فرز و پرداخت کنید تا جایی که یک دایره بی‌نقص داشته باشید. (عکس پایین)

هموار کردن لبه های برش

برش نیم دایره از کنار کاشی

با روش زیر در دو گام کاشی را به شکل یک نیم‌دایره هموار ببرید.

برش نیم دایره در کاشی

برش نیم‌دایره گام اول: برش اولیه

برش نیم دایره با مینی فرز

فرآیند برش نیم‌دایره از کناره‌های کاشی، مشابه فرآیند به کار رفته در برش دایره کامل است. ابتدا روی کاشی را تا نزدیکی خط راهنما بریده و خط برش را مشخص کنید. سپس قطعات اضافی را بریده و از کاشی جدا کنید؛ برای این کار بهتر است از برش های سطحی شروع کرده و کم‌کم آنها را عمیقتر کنید. این کار تا جایی را ادامه دهید که زوائد کاشی تا حد ممکن از قطعه جدا شوند. (عکس بالا)

 

برش نیم‌دایره گام دو: تکمیل برش و فرز نهایی

تکمیل برش نیم دایره ای با مینی فرز

برش نیم‌دایره را با چندین برش شعاعی مانند پره‌های چرخ تمام کنید. در نهایت لبه‌های تیز را با تیغه الماسه پرداخت کنید. همچنین می‌توانید زوائد را به کمک انبر کاشی که وسیله‌ای شبیه انبردست است کنده و سپس لبه‌ها را فرز کنید. (عکس بالا)

تکنیکی برای برش سوراخ های کوچک

برش سوراخ های کوچک در کاشی

می‌توانید با برش عمیق از پشت کاشی سوراخ های کوچکی را روی آن ببرید. برای این کار از روش زیر استفاده کنید:

برش سوراخ کوچک، گام یک: برش عمیق

ایجاد سوراخ در کاشی با مینی فرز

پشت کاشی یک دایره با قطر مطلوب بکشید. مطابق تصویر فوق محل آغاز برش را روی مرکز دایره تنظیم کنید و برش را (از پشت کاشی) شروع کنید. وقتی شیار ایجاد شده روی کاشی با لبه‌های سوراخ مطلوب تراز شد به عبارت دیگر وقتی روی کاشی به اندازه دایره مورد نظر سوراخ شد کار را متوقف کنید.

برش سوراخ کوچک، گام دو: تکرار برش عمیق

ایجاد برش کوچک با مینی فرز

یک دایره بزرگتر را پشت کاشی بکشید تا از آن به عنوان راهنمایی برای برش های بعدی استفاده کنید. حالا دستگاه فرز را به اندازه عرض تیغه بچرخانید و به برش تا رسیدن به خط راهنمای دوم ادامه دهید. این فرآیند را تا زمانی که برش سوراخ تمام شود، تکرار کنید. (عکس بالا)

برش مستطیلی با دستگاه مینی فرز

ایجاد برش مستطیل در کاشی و سرامیک

می‌توانید با برش عمیق از پشت کاشی قطعه را به شکل مستطیل ببرید. برای انجام این کار از روش زیر استفاده کنید.

برش مستطیلی، مرحله اول: روی کاشی را نیم‌بر کنید.

برش مستطیل با مینی فرز

محل برش را در طرفین کاشی به طور دقیق مشخص کنید. سپس روی کاشی را تا عمق 1.5 میلیمتر ببرید. مراقب باشید تا جایی که ممکن است از گوشه‌ها بیرون نزنید. (عکس بالا)

برش مستطیلی، گام دو: برش عمیق پشت کاشی

برش مستطیل کاشی با مینی فرز

حالا کاشی را بچرخانید و آن را از پشت ببرید. هنگام بریدن اولین ضلع مرتبا کار را بررسی کنید و وقتی به گوشه‌ها رسیدید البته از روی کاشی کار را متوقف کنید. سپس سه ضلع دیگر را ببرید. (عکس بالا)

برش کاشی با مینی فرز
11 نکته برای کارایی بهتر کمپرسور هوا
چسب حرارتی چیست؟
فهرست