نه کاری که هنگام کار با اره برقی باید از انجام آنها خوداری کنید

هشدارهای زیادی در مورد حفظ امنیت هنگام کار با اره برقی در اینترنت وجود دارد. در اینجا به شما آموزش می‌دهیم چگونه از اره برقی در مقابل سایش، فرسودگی و آسیب‌دیدگی مراقبت کنید. به این نه نکته توجه کنید تا اره برقی عمر طولانی و خوشحالی داشته‌باشد.

1- از برش در خاک و کثیفی خود داری کنید

مسلماً دلتان نمی‌خواهد اره هنگام کار در خاک فرو رفته و کثیف شود. ولی وقتی برش را نزدیک زمین انجام دهید تنها یک انحراف کوچک کافی است که اره وارد خاک، سنگ و گل شود. خاک و کثیفی تنها در عرض یک ثانیه می‌تواند تیغه را کُند کنَد. به جز کند شدن لبه برنده، آلودگی موجب سایش و فرسودگی لینک زنجیر می شود که باعث می‌شود زنجیر کش بیاید. علاوه بر آن آلودگی و خاک موجب سایش نوک دنده‌ها می‌شود. برای پیشگیری از این مشکلات، همواره کنده را با فاصله کافی از زمین قرار داده و اره کنید تا جای کافی برای برای اینکه از لغزش احتمالی به داخل خاک و آلودگی جلوگیری کنید داشته باشید.

2- از اعمال فشار نامناسب روی تیغه خودداری کنید

زنجیر اره برقی

زنجیری که خیلی آزاد است ممکن است هنگام برش از ساطور(bar) دربیاید و شرایط خطرناکی ایجاد کند. زنجیر کاملاً سفت یا کاملاً شل همچنین موجب سایش چرخ‌دنده درایور و سایش سریع زنجیر و ساطور شود. برای این که تشخیص دهید مقدار تنش وارد شده به زنجیر مناسب است یا خیر، زنجیر را بالا بکشید. لینک باید همچنان در شیار ساطور باقی بماند. اگر لینک از نرده ساطور بیرون بیاید، زنجیر خیلی شل است.

3- مخزن روان ساز زنجیر را با روغن موتور استفاده شده پر نکنید

روغن موتور

ممکن است به نظر برسد که استفاده از روغن موتور رایگان است ولی در حقیقت اینطور نیست. استفاده از روغن موتور به جای روان ساز مناسب به خاطر افزایش شتاب در فرسایش زنجیر و ساطور هزینه بیشتری برایتان خواهد داشت. روغن موتور استفاده شده حاوی سوخت، اسید، آب و دوده است که هیچکدام برای قطعات متحرک مناسب نیست. اصلاً به همین دلیل است که روغن موتور را تخلیه کردید. بنابراین از روغن رایگان صرف نظر کرده و از روغن زنجیر یا روغن موتور تازه استفاده کنید.

4- از سوخت‌گیری مجدد اره برقی وقتی هنوز داغ است خودداری کنید

سوخت گیری اره برقی ( بنزینی)

حتی اگر برایتان مهم نیست که با سوخت‌گیری مجدد اره برقی وقتی هنوز داغ است خودتان را در معرض خطر آتش‌سوزی قرار می‌دهید، ولی باید بدانید اگر به اندازه کافی صبر نکنید تا اره‌ سرد شود، یک اره کاملاً خوب را سوزانده و خراب می‌کنید. همینطور که سوخت را داخل مخزن می‌ریزید، گرمای موتور آن را تبخیر می‌کند. اگر بخار جرقه بزند، مانند این است که بنزین داخل آتش بریزید. اگر نمی‌خواهید اره‌تان بسوزد، قبل از سوخت‌گیری مجدد حداقل 10 دقیقه صبر کنید تا سرد شود. اگر موتور هنوز به قدری داغ است که نمی‌شود به آن دست زد، قدم بزنید، چیزی بخورید یا به دوستتان زنگ بزنید.

5- حواستان باشد که با ترمز روشن کار نکنید

اره‌های برقی یک مکانیزم ترمز اضطراری پس‌زن (safety kickback braking mechanism) دارند که با قفل کردن صفحه کلاچ و اسپراکت (چرخ دنده) درایو (محرک)، تیغه را متوقف می‌کند. ولی شما ممکن است وقتی اره را در مقابل یک شاخه یا کنده درخت قرار می‌دهید، به طور اتفاقی و با ضربه زدن به دسته ترمز، آن را فعال کنید. اگر وقتی ترمز روشن است به ساسات (سوپاپ) خیلی فشار بیاورید در عرض چند ثانیه کلاچ گریز از مرکز را می‌سوزانید. اگر وقتی دستگاه را روشن می‌کنید، زنجیر شروع به حرکت و چرخیدن نمی‌کند، توقف کنید و اطمینان حاصل کنید که ترمز پس‌زن روشن نیست. اگر روشن است، آن را آزاد کنید و سپس دستگاه را روشن کنید.

6- از بریدن با تیغه کند خودداری کنید

اره برقی

بریدن با تیغه تیز طول عمر اره برقی را زیاد می‌کند. علت این امر آن است که یک تیغه تیز راه خود را به داخل چوب باز می‌کند و خودش را داخل آن می‌کشد، در حالی که یک تیغه کند به مقدار زیادی فشار روبه پایین نیاز دارد. این فشار، ساطور، لینک، کلاچ و دنده را فرسوده می‌کند. هر گاه تیغه به جای تولید تراشه شروع به ایجاد خاک اره کرد لازم است تیغه را تیز کنید.

7- در فصل زمستان، گاز را در مخزن رها نکنید

مخزن گاز

به محض اینکه مخزن گاز را پر می‌کنید باید به پمپ تثبیت‌کننده ( fuel stabilizer) اضافه کنید. ولی حتی با وجود گاز تثبیت کننده، بیشتر تولیدکنندگان اره برقی توصیه می‌کنند قبل از اینکه اره در انبار بگذارید مخزن را خالی کنید و اجازه دهید کاربراتور به طور خشک کار کند. خالی کردن مخزن موجب پیشگیری از خوردگی و ایجاد رسوبات آلوده یا روغنی در مسیرهای باریک کاربراتور می‌شود. همچنین طول عمر دیافراگم کاربراتور را افزیش می‌دهد. گاز را در یک ظرف خالی کنید. سپس موتور را روشن کنید و صبر کنید تا تمام سوخت باقی‌مانده مصرف شود. حالا می‌توانید ان را در انباری بگذارید.

8- به جای روغن مخصوص موتور های دو زمانه از روغن موتور خودرو استفاده نکنید

علت این مسئله واضح و ساده است. روغن دو زمانه برای روان سازی و سوختن با سوخت طراحی شده است. روغن موتور معمولی تنها برای روان سازی و نه برای سوختن طراحی شده است. حالا اگر روغن دو زمانه‌تان تمام شده و به جای آن از روغن موتور معمولی در اره برقی استفاده کنید چه می‌شود؟ شمع را آلوده می‌کند، رسوب کربنی روی سر سیلندر، خروجی اگزوز و شیار حلقه سیلندر به جا می‌گذارد. علاوه بر آن موتور از صدا خفه کن، روغن موتور سوخته نشده بیرون می‌ریزد که دستانتان را روغنی می‌کند. اگر به مدت طولانی از روغن موتور معمولی استفاده کنید، اره‌تان کاملاً خراب می‌شود و نیاز به تمیز کردن کامل خواهد داشت.

9- وقتی فیلتر هوا کثیف است از اره برقی استفاده نکنید

فیلتر هوای اره برقی

اره برقی مقدار زیادی گرد و خاک ایجاد می‌کند و فیلتر هوا مانع ورود این گرد و خاک و آلودگی به داخل محفظه احتراق می‌شود. ولی اگر فیلتر هوا را تمیز یا تعویض نکنید، موتور مقداری از گرد و خاک و آلودگی را به داخل محفظه احتراق می‌کشد، که موجب افزایش ساییدگی و فرسایش می‌شود. اگر دیدید قدرت موتور کم شده است یا مصرف سوخت افزایش یافته است، فیلتر هوا را بررسی کنید. برخی فیلترها را می‌شود تمیز کرد ولی برخی باید تعویض شوند. فیلتر یدک ارزان است ولی اره برقی نه.

نکات استفاده از اره برقی
10 اشتباه فیلم ها در ارتباط با ابزار آلات
نصب اتصالات در بتن
فهرست