مقایسه دریل چکشی و دریل بتن کن

دریل چکشی و دریل بتن کن (Rotary Hammer) هر دو برای دریل کردن مصالح بنایی عالی هستند. چکش‌های دوار قدرتمندتر هستند و یک حالت فقط چکش بدون چرخش دارند. آنها یک مته sds دارند که برای برای چکش‌کاری مناسبتر است.

مقایسه دریل چکشی و دریل بتن کن

البته اگر بخواهید تنها یک یا دو سوراخ در یک بلوک بتنی دریل کنید، می‌توانید با یک دریل معمولی و مته مخصوص مصالح این کار را انجام دهید. ولی اگر بخواهید تعداد زیادی سوراخ در یک بتن قدیمی 50 ساله ایجاد کنید، لازم است ابزارتان را ارتقا دهید. در اینجا راز هایی در مورد تفاوت بین دریل چکشی و دریل بتن کن به شما ارائه می‌دهیم و کمک می‌کنیم تصمیم بگیرید کدام ابزار برای شما مناسب‌تر است. همچنین تعدادی مته و لوازم یدکی جالب به شما نشان می‌دهیم و توصیه‌هایی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند بهترین نتیجه را از این ابزار بگیریم.

دریل های چکشی و چکش‌های دوار (که به آنها دریل چکشی چرخشی هم گفته می‌شود) یک نیروی ضربه‌ای فراهم می‌کنند که برای حرکت و سوراخ کردن میان مصالح بسیار کارا و مؤثر است. همینطور که دریل چکشی در حال چرخش است، مته مصالح را می‌تراشد. تفاوت این دو ابزار در فرآیند مکانیکی ایجاد این نیروی ضربه‌ای است.

تصویر A- داخل یک دریل چکشی

اجزای داخلی دریل چکشی

یک دریل چکشی دو دیسک دارد که دارای برآمدگی‌هایی مشابه چیپ‌های پوکر است (عکسA). وقتی یکی از دیسک ها از کنار دیگری می‌گذرد، دیسک بالا و پایین می‌رود که موجب می‌شود که مته عقب و جلو برود. اگر نیرویی روی سه‌نظام نباشد، دو دیسک با یک کلاچ جدا شده و حرکت ضربه‌ای متوقف می‌شود. این کار مانع از فرسودگی و خرابی می‌شود. بسیاری از دریل‌های چکشی با خاموش کردن این حرکت چکشی می‌توانند به عنوان دریل معمولی مورد استفاده قرار بگیرند.

تصویر B- داخل یک دریل بتن کن

اجزای داخلی دریل بتن کن

یک دریل چکشی چرخشی (بتن کن)، حرکت ضربه‌ای را با یک پیستون و میل‌لنگ ایجاد می‌کند.(عکسB) پیستون در یک سیلندر حرکت می‌کند و وقتی جلو می‌رود یک فشار هوا ایجاد می‌کند که همین فشار هوا مکانیزم چکشی را به وجود آورده و هدایت می‌کند. دریل‌های چکشی چرخشی انرژی ضربه‌ای بیشتری نسبت به دریل چکشی ایجاد می‌کنند. عمر طولانی‌تری دارند و مزایای بیشتری دارند. یکی دیگر از مزایای دریل چکشی چرخشی دارا بودن سه حالت برای کار است: حالت دریل، دریل چکشی و فقط چکش. بنابراین به عنوان یک مته چکشی (jackhammer) کوچک نیز مورد استفاده قرار گیرد. البته دریل چکشی چرخشی گرانتر از دریل چکشی است ولی ارزش بالاتری دارد.

مته دریل چکشی

دریل چکشی

دریل‌های چکشی برای مصالح بنایی سبک بی‌نظیرند. دریل چکشی برای سوراخ کردن آجر، ساروج و بلوک های بتنی بهترین کارکرد را دارد ولی گاهی مواقع می‌تواند برای سوراخ کردن بتن ریخته(poured concrete) هم استفاده شود.

با این که لزومی ندارد هزینه زیادی برای خرید مته‌های دریل چکشی متحمل شوید، ولی مته‌های گرانتر معمولاً مجهز به سرمته کاربید هستند. همچنین سرمته‌ها به طور امن تری به دسته مته‌ها متصل شده‌اند که در استفاده زیاد احتمال شکست مته در صورت استفاده زیاد را کم می‌کند.

مته‌های دریل بتن کن و ضمائم

محبوبترین نوع مته در قفسه‌های ابزار فروشی‌ها درحال حاضر، مدل sds-plus است. مته‌های sds-plus شیار هایی روی ساقشان (shank) دارند که سبب می‌شود مته کاملاً بی‌خطر روی سه‌نظام سوار شود و در عین حال مستقل از آن به جلو و عقب حرکت کند. نصب و درآوردن آنها فوق‌العاده آسان است و به هیچ ابزاری احتیاج ندارد. برخی چکش های دوار خیلی بزرگ که سیستم مشابهی دارند ولی بزرگترند، sds-maxنام دارند. در این زمینه چندین برند وجود دارند که هرکدام سیستم اختصاصی خود را دارند برای همین اطمینان حاصل کنید که مدل مته و ابزارتان هم‌خوانی داشته‌باشند.

وقتی دریل بتن کن روی حالت چکش تنظیم شود، می‌توانند برای کارهای مختلفی استفاده شوند. تعداد زیادی ضمایم وجود دارند که برای انجام کارهای مختلف به شما کمک می‌کنند.

برخی از این الحاقات که محبوبترند را در عکس می‌بینید:

  • بیلچه خاک(clay spade): خاک سخت را می‌شکند و خرد می‌کند.
  • اسکنه سرد(cold chisel): برای قطعه کردن بتن
  • کاشی‌بر(tile remover): برای در آوردن کاشی خوب کار می‌کند.
  • قلم نقطه‌کوبی(bull point chisel): برای آغاز سوراخ کردن در بتن
  • قلم فلس‌گیری (scaling chisel): طراحی شده برای پاک کردن زنگ‌زدگی و آلودگی جوشکاری و بتن

اگر در حال حاضر یک دریل چکشی چرخشی دارید و دنیال یک دریل ویژه کارهای سنگین می‌گردید که سوراخهای بزرگ در چوب یا مواد درزبند دریل کند،  خرید یک آداپتور سه‌نظام sds-plus را مد نظر قرار دهید.(عکس سوم)

مته‌ های دریل بتن کن

دریل بتن کن برای کارهای بزرگتر است

این مدل برای دریل کردن بتن سخت عالی است. همچنین می‌تواند با انواع مختلف ضمائم و وسایل کمکی هماهنگ شود.

دریل بتن کن

وسایل یدکی و ضمائم دریل چکشی چرخشی

ضمایم این مدل شامل انواع مختلف قلم برای برش فلز، شکستن بتن ، درآوردن کاشی و حتی حفاری خاک سخت است.(مدل سمت چپ مناسب یک چاکSDS  است) حتی می‌توانید سه‌نظام برای مته‌های معمولی نیز در آن قرار دهید.

وسایل یدکی و ضمائم دریل چکشیآداپتور مته sds-plus

این آداپتور امکان آن را فراهم می‌کند که از مته‌های دریل دسته‌صاف، اره استوانه‌ای و مخلوط‌کن استفاده کنید. فقط به خاطر داشته‌باشید که تنظیمات را روی حالت چکش قرار دهید وگرنه ممکن است مته را خراب کنید.

کدام مته به درد شما می‌خورد؟ عاج دار یا ساده؟

مته عاج دار و مته ساده

ممکن است چند صد هزار توان صرف خرید دریل چکشی مناسب برای دریل کردن سوراخهای 1.27 سانتی‌متری کنید. ولی اگر کمی بیشتر هزینه کنید دو فایده عمده برایتان دارد: امکان دریل کردن سوراخهای بزرگتر و مهمتر از آن سرعت بالاتر دریل که وقتی می‌خواهید تعداد زیادی سوراخ را دریل کنید، عالی است.

نیروی ضربه‌ای یک دریل چکشی با واحد BPM(ضربه در دقیقه) اندازه‌گیری می‌شود. ولی این مقیاس کافی نیست. آمپر موتور و خوش‌دست بودن آن و این که در دستتان چه احساسی دارد مهم‌تر است. سه‌نظام‌های تمام فلزی نسبت به انواعی که برخی قسمت هایشان پلاستیکی است، عمر بیشتری دارند. با اینکه سه‌نظام‌های بدون آچار برای دریل های معمولی مناسبند، ولی نیروی لازم نگهداری مته برای دریل کردن مصالح را ندارند. سایز سه‌نظام اغلب حداکثر سایز سوراخ را مشخص می‌کند.

نیروی ضربه‌ای دریل بتن کن با پوند انرژی ضربه‌ای اندازه‌گیری می‌شود. هنگام خرید به این نکته توجه کنید که  جریان بالاتر مهم است ولی انرژی ضربه‌ای بالاتر مهم‌تر است. چکش‌های دوار بر اساس حداکثر سایز سوراخ پیشنهادی تولیدکننده طبقه‌بندی می شوند. ولی می‌توانند هر از گاهی سوراخی با قطر بیشتر را سوراخ کنند. اگر از دریل تنها برای سوراخهای 2.2 سانتی‌متر استفاده می‌کنید، یک دریل بزرگتر بخورید که لازم نباشد همواره در حداکثر ظرفیتش کار کند.

چه چیزی می‌توانید بخرید؟ (به دلیل نوسان شدید قیمت ارز، قیمت ها به  دلار وارد شده اند)؟

50 تا 100 دلار: دریل های چکشی در این رنج قیمت موتور هایی با جریان 6 تا 8 آمپر دارند و برای دریل کردن سوراخ هایی تا عمق 1.27 سانتی‌متر در بلوک، آجر، ساروج و سایر مصالح سبک مناسبند. این دریل ها بتن را نیز با سرعت کم سوراخ می‌کنند.

100 تا 150 دلار: دریل های چکشی در این رنج قیمت موتورهایی با جریان7تا 10 آمپر دارند و برای دریل کردن سوراخ هایی تا عمق 1.5 سانتی‌متر در بتن و مصالح سبک مناسبند.

150 تا 225 دلار: دریل های چکشی در این رنج قیمت موتورهایی با جریان7تا 10 آمپر دارند و ضربه 2 الی 4 نیوتن متری فراهم می‌کنند. اینها برای سوراخ کردن مصالح سبک و بتن تا 2.54 سانتی‌متر مناسبند. در حالت چکشی برای جدا کردن ساروج و بتن و کاشی با مساحت کم قابل استفاده‌اند.

بالای 225 دلار: دریل های چکشی در این رنج قیمت ضربه‌ای بالاتر از 13.5 نیوتن‌متر را فراهم می‌کنند و امکان سوراخ کردن با عمق 4.5 سانتی‌متر به مدت طولانی را دارند. هزینه خرید آنها 400 تا 800 دلار و اجاره آن 60 دلار در روز است.

قبل از اقدام به خرید بتن کن، مقاله راهنمای خرید بتن کن را مطالعه کنید.

توصیه‌هایی برای دریل کردن بتن

1. باقی‌مانده‌ها و تراشه‌ها را تمیز کنید

شیارهای روی مته طوری طراحی شده‌اند که در حال دریل کردن این خرده ریزها را بالا بیاورند، ولی بهترین راه برای تمیزکردن سوراخ این است که هنگام دریل کردن گاهی مته را بیرون بیاورید. هرچه این خاک و خرده‌ریز ها کمتر شوند اصطکاک کاهش یافته و دریل کردن راحتتر و بهتر می‌شود. احتمال گیر کردن مته کمتر شده و عمرش افزایش می‌یابد.

تراشه های باقیمانده از دریل کاری

2. خیلی محکم فشار ندهید

در جایی که ترکیب فشار کافی و rpm صحیح داشته باشید، سریعترین سرعت را در دریل کردن مشاهده می‌کنید. ولی با فشار دادن به بیشترین حد توان به این نقطه دست پیدا نمی‌کنید. در حقیقت فشار بیش از حد، سرعت فرآیند دریل کردن را کاهش می‌دهد و فرسایش و خرابی زیادی برای چرخ‌دنده‌های موتور به ارمغان می‌آورد. همچنین موجب شکستن مته می‌شود.

3. از دریل کردن بیش از حد خودداری کنید

بیشتر دریل‌های چکشی و چرخشی با یک دسته کمکی و پیچ توقف عمق(depth stop) فروخته می‌شوند. بهتر است از اینها استفاده کنید. لزومی ندارد با سوراخ کردن با عمق بیش از حد لازم، زمان و مته را هدر بدهید. همچنین لزومی ندارد که بلوک بتنی را تا هسته توخالی آن سوراخ کنید، زیرا ممکن است بدون تکیه‌گاه از میان سوراخ به جلو هل داده شوید.

کنترل عمق سوراخ در دریل کاری

4. ابتدا یک سوراخ کوچکتر را دریل کنید

اگر لازم است سوراخ هایی بزرگتر از ظرفیت دریلتان داشته‌باشید، بهتر است با یک سوراخ کوچکتر شروع کنید. این کار فشار روی دریل را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. همچنین، مته‌های کوچک به اندازه مته‌های بزرگ سر نمی‌خورند که وقتی نیاز به سوراخ دقیقی دارید کمک می‌کند.

ایجاد یک سوراخ کوچک با دریل

دریل چکشی
مقایسه دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی
راهنمایی خرید ابزارالات بی‌سیم (باتری خور)
فهرست