سرویس و تعمیر اره زنجیری

تعمیر و سرویس اره زنجیری به روش زیر موجب می‌شود دستگاه کاملا نو شده و مثل روز اول کار کند.

 Chainsaw service and repair

برای اینکه اره زنجیری را در وضعیت مناسب نگه دارید، تیزکردن زنجیر و تنظیم کشش آن کافی نیست. مثلا اسپراکت و ساطور (تیغه) با گذر زمان فرسوده شده و حتما باید تعویض شوند. در اینجا متخصص ما نحوه تعمیر و سرویس اره زنجیری را به شما نشان می‌دهد. او به شما آموزش می‌دهد چگونه تمام اجزای مهم اره را در عرض یک ساعت تعویض کنید و دستگاه را در شرایط مطلوبی نگه دارید.

کار را با بررسی کلی دستگاه آغاز کنید

Check for sprocket

دندانه‌های اسپراکت را به دنبال پیداکردن شیارهای ناشی از فرسودگی بگردید. وجود یک نقطه صیقلی در محل برخورد لینکها با اسپراکت مشکلی ایجاد نمی‌کند. ولی اگر شیارهای ناشی از فرسودگی به چشمتان بخورد، لازم است اسپراکت را تعویض کنید.

Check for links

انگشتتان را به نرمی در طول لبه پایینی لینکها بکشید؛ پایین لینک باید تیز باشد، در غیر اینصورت فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد. حالا فرسودگی اتصالات لینکها را بررسی کنید؛ اگر ظاهرشان مشابه قسمت مشخص‌شده در عکس بود، لازم است زنجیر را عوض کنید.

Blade measurement

یک خطکش را در طرفین تیغه قرار دهید. هر دو طرف تیغه باید منحنی‌شکل بوده و کمی به سمت بیرون متمایل باشند. اگر هر یک از طرفین تیغه صاف شده باشد، باید آن را عوض کنید.

برخی افراد وقتی اره به درستی کار نمی‌کند تنها زنجیر را تعویض می‌کنند، در حالی که اسپراکت، تیغه و زنجیر مثل یک سیستم عمل می‌کنند و فرسودگی هر یک از آنها در عملکرد دیگری تاثیرگذار است. در حقیقت قرار دادن زنجیر نو روی یک اسپراکت فرسوده موجب می‌شود زنجیر نو نیز به سرعت فرسوده شده و در کشش و اتصال آن مشکلاتی ایجاد شود. از آنجایی که حرکت زنجیر از اسپراکت آغاز می‌شود، لازم است در هنگام تعمیر اره، ابتدا آن را بررسی کنید.

Check the blade

اسپراکت در محل تماس با لینکها دچار سایش و فرسودگی می‌شود؛ به همین دلیل در طول زمان ممکن است شیارهای کوچکی روی آن ایجاد شود. بنابراین وجود شیارهای کوچک نشان‌دهنده فرسودگی است، ولی وجود شیارهای عمیق می‌تواند نشان‌دهنده روغن کاری نادرست، کشش بیش از حد زنجیر یا وارد شدن فشار بیش از حد به اره باشد. مطابق تصویر 1 تیغه و زنجیر را بیرون بیاورید تا بتوانید اجزای مختلف را با دقت بررسی کنید. این کار را از اسپراکت شروع کنید. سپس لینکها و اتصالات میان آنها را مشابه تصویر 2 بررسی کرده و اگر اثری از فرسودگی دیدید، زنجیر را عوض کنید. اگر اسپراکت و لینکها مشکلی ندارند، طول تیغه‌ها را مشابه تصویر 3 اندازه‌گیری کنید.

پس از آن تیغه را بررسی کنید و اسپراکت را با انگشتتان بچرخانید. اسپراکت نباید صدای اضافی تولید کند و یا به جایی گیر کند؛ در غیر این صورت لازم است تیغه را عوض کنید. در نهایت مشابه تصویر 4 شکل تیغه را بررسی کنید. یک تیغه باکیفیت باید بیضی‌شکل باشد؛ اگر برآمدگی آن در دو سمت متفاوت باشد، وقت آن رسیده است که تیغه را تعویض کنید.

سوار کردن زنجیر جدید

زنجیر را در یک ماهیتابه قدیمی قرار دهید، ظرف را با روغن مخصوص تیغه پر کنید و بگذارید برای حدود یک ساعت در این حالت بماند تا نقاط مفصل آن کاملا روانکاری شوند. سپس زنجیر را روی تیغه سوار کرده و کشش آن را تنظیم کنید. حالا اره را به مدت چند دقیقه با نصف سرعت روشن کنید تا جایی که تیغه و زنجیر گرم شوند؛ سپس موتور را خاموش کنید و اجازه بدهید زنجیر خنک شود. کشش زنجیر را مجددا تنظیم کنید؛ پس از آن به مدت نیم ساعت به برش شاخه‌های کوچک بپردازید تا دستگاه با فشار کمی کار کند و مطمئن شوید روانکار کافی در دستگاه وجود دارد. پس از یک ساعت اجازه دهید زنجیر خنک شود و مجددا کشش آن را تنظیم کنید. حالا می‌توانید با خیال راحت با دستگاه کار کنید.

زنجیر و اسپراکت را عوض کنید.

Drive sprocket

از یک پیچگوشتی دوسو برای باز کردن و درآوردن اسپراکت استفاده کنید. برای نصب اسپراکت جدید آن را در محل قرار داده و با یک دم‌باریک به پیچ آن ضربه بزنید.

Check chain tension

قسمت بالایی زنجیر را بلند کرده و پیچ تنظیم را بچرخانید تا جایی که انتهای لینک در راستای قسمت بالای تیغه قرار بگیرد. حالا تیغه را نگه داشته و مهره‌های آن را سفت کنید.

اطمینان حاصل کنید که ترمز ضد لگد آزاد است. این نکته را می‌توانید با حرکت دادن زنجیر-البته پس از پوشیدن دستکش- بررسی کنید. سپس مطابق تصویر 5 کاور و اسپراکت قبلی را بیرون آورده و اسپراکت جدید را روی اره سوار کنید. زنجیر را دور تیغه قرار داده و تیغه را به اسپراکت متصل کنید. حالا کاور را مجددا در جای خودش قرار دهید به طوری که شیار روی تیغه و پیچ تنظیم روی هم بیفتند. مهره را تا حدی محکم کنید که هم بتواند تیغه را نگه دارد و هم به قدری شل باشد که همچنان بتوان کشش زنجیر را تنظیم کرد. حالا کشش را مطابق شکل 6 تنظیم کنید.

انتخاب زنجیر مناسب

خرید زنجیر مناسب سختتر از آن چیزی است که ممکن است فکرش را بکنید. اگر تیغه شما 45 سانتیمتری است، لزوما هر زنجیر 45 سانتیمتری به آن نمی‌خورد. برای اینکه تیغه و زنجیر به خوبی با هم کار بکنند، باید ضخامت لینک، گام و تعداد لینکهای زنجیر جدید، مشابه زنجیر قبلی باشند. علاوه بر این، گام زنجیر باید دقیقا با اسپراکت مچ شود. اگر این دو به خوبی بر هم منطبق نشوند، کشش زنجیر هیچگاه به میزان مطلوب خواهد رسید.

ساده‌ترین راه برای پیدا کردن زنجیر مناسب، بردن اره به مغازه است. ولی اگر مایل باشید خودتان نیز می‌توانید اطلاعات لازم برای انتخاب و خرید زنجیر جدید را به دست آورید. برای این کار لازم است ضخامت و تعداد لینکها و گام زنجیر را اندازه بگیرید.

Measure the thickness of links

ضخامت لینکها را اندازه‌گیری کنید. ممکن است ضخامت لینک روی آن حک شده باشد، در غیر اینصورت لازم است مطابق شکل بالا با یک میکرومتر ضخامت را اندازه‌گیری کنید. لازم به ذکر است لینکها معمولا در سایزهای 0.109، 0.127، 0.147 و 0.160 سانتیمتر تولید می‌شوند.

تعداد لینکها را بشمارید. تعداد لینکها از دیگر نکات مهم در خرید زنجیر جدید است که باید به دقت اندازه‌گیری شود.

Measure the chain distance

گام زنجیر را اندازه‌گیری کنید. فاصله مرکز تا مرکز سه پرچ متوالی را اندازه‌گیری کرده و آن را به دو تقسیم کنید تا گام زنجیر را مشخص کنید. گام زنجیر بیشتر اره‌های خانگی 0.95 سانتیمتر است.

بازسازی و تعمیر اره برقی
چگونه باید از چکش تخریب استفاده کنیم؟
چگونه با اره عمودبر یک چهارپایه بسازیم؟
[vc_empty_space]
فهرست