مینی فرز چیست؟

مینی‌ فرز ها ابزار چند کاره‌ای هستند که کاربردهای زیادی دارند. آنها تفاوت زیادی با فرز معمولی ندارند و فقط سایزشان کمی کوچکتر است. مینی فرز ها برای انجام کارهای مختلفی به کار می روند؛ برخی از مهمترین کاربردهای آن ها عبارتند از:

1- برش: عمده‌ترین کاربرد فرز در برش مواد مختلف است. با استفاده از صفحه فرز مناسب می‌توان از فرز برای برش سنگ، فلز یا بتن استفاده کرد. برای این کار دیسک هایی با لبه الماس بهترین و قوی ترین دیسک ها به شمار می‌روند. پیمانکاران، تعمیرکاران خودرو و لوله‌کش ها از فرز برای برش مواد مختلف استفاده می‌کنند.

2- سنباده‌زنی: با سوار کردن دیسک های سنباده روی مینی فرز ها می‌توان از آنها برای سنباده زدن و آماده کردن سطح برای نقاشی استفاده کرد.

3- پولیش: مینی ‌فرز ها در صورتی که با دیسک مناسبی تلفیق شوند، می‌توانند برای پولیش فلزات به کار بروند. معمولا تعمیرگاه های خودرو از این قابلیت مینی‌ فرز برای پولیش خودروها استفاده می‌کنند.

4- تیز کردن: بسیاری افراد از مینی ‌فرز برای تیز کردن تیغه چمن زن و ابزار قدیمی استفاده می‌کنند.

5- ترمیم قطعات قدیمی: می توان از مینی فرز برای ترمیم لبه قطعات قدیمی استفاده کرد.

فرز بوش

برخی دیگر کاربردهای مینی فرز عبارتند از:

  • پرداخت مواد
  • زدودن قطعه از زنگار
  • عملیات نجات اضطراری

انتخاب مینی فرز مناسب

عوامل مختلفی در انتخاب یک مینی فرز مناسب موثرند که برخی از آنها عبارتند از:

سایز دیسک

دیسک مینی فرز که ممکن است با نام صفحه یا سنگ هم شناخته شود، در اندازه‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شود. سایز دیسک با سایز قطعه‌ای که می‌خواهید با فرز ببرید، ارتباط مستقیم دارد به گونه‌ای که هرچه سایز قطعه و عمق برش بیشتر باشد، باید سایز دیسک هم بزرگتر باشد. سایز دیسک باید علاوه بر کاربردی که برای دستگاه در نظر دارید، با دستگاه فرز نیز همخوانی داشته باشد.

توان دستگاه

قدرت دستگاه به توانی که می‌تواند تولید کند بستگی دارد. هرچه توان بالاتر باشد، کارایی و کیفیت دستگاه بالاتر است.

دیسک مینی فرز

سرعت دیسک

سرعت دیسک که با واحد RPM سنجیده می‌شود، از دیگر موارد مهم در انتخاب مینی فرز است. RPM نشان‌دهنده تعداد دفعات چرخش دیسک در هر دقیقه است؛ بهتر است بدانید هرچه دیسک کوچکتر باشد، سرعت چرخش آن هم بیشتر است. به طور کلی بهتر است سرعت دیسک به گونه‌ای باشد که با کاربردی که برای دستگاه در نظر گرفته‌اید، همخوانی داشته باشد.

عمر بالا

کارهایی که توسط مینی فرز انجام می‌شوند، زمانبر هستند و گاهی اوقات لازم است کاربر هر دوره کاری را چند بار تکرار کند. به همین دلیلی دستگاه باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد تا عمر آن کاهش پیدا نکند.

ایمنی دستگاه

آپشن های مختلفی وجود دارند که برای تضمین ایمنی یک مینی ‌فرز طراحی شده‌اند. مجهز بودن دستگاه به این آپشن ها از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا این ویژگی ها ضامن ایمنی کاربر و دستگاه هستند. یکی از این آپشن ها سیستم ضد لگد است که در صورت گیر کردن فرز در قطعه، دیسک را متوقف می‌کند و از ضربه زدن فرز و آسیب دیدن کاربر جلوگیری می‌کند. برخی مدل ها نیز به یک استارت دو مرحله‌ای مجهز هستند که ریسک روشن شدن تصادفی دستگاه را در حین تعویض دیسک به حداقل می‌رساند.

در این باره می توانید مقاله ایمنی هنگام کار با مینی فرز را مطالعه کنید.

گارد قابل تنظیم

اگر گارد قابل تنظیم باشد می‌توانید آن را با توجه به نیاز خود تنظیم کنید و حداکثر محافظت در برابر گرد و خاک و جرقه را فراهم کنید.

نتیجه گیری

مینی فرز ها از جمله پرکاربردترین ابزار فرز کاری هستند که برای کارهای مختلفی از جمله سنباده زنی، برش و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتخاب یک مینی فرز مناسب به کاربردی که برای دستگاه در نظر گرفته‌اید بستگی دارد. در سایت آچاریست شما می‌توانید انواع مینی ‌فرز ها را بررسی کنید و مناسبترین مدل را برای خودتان انتخاب کنید. اگر سوالی در این زمینه دارید، حتما با ما تماس بگیرید.

مینی فرز
ایمنی هنگام کار با مینی فرز
انتخاب قلم مناسب برای چکش تخریب
فهرست