نکات و تکنیکهای مهم کار با اره گردبر

بایدها و نبایدهای کار با اره گردبر را بیاموزید.

circular saw

با خواندن این مقاله می‌آموزید چگونه به روشی ایمن با اره گردبر کار کنید. همچنین یاد می‌گیرید چگونه سرعت و کارایی خود را هنگام کار با این دستگاه افزایش دهید.

  • تیغه را روی عمق برش مناسب تنظیم کنید.

blade of circular saw

عمق مناسب برای تیغه

تنظیم تیغه روی عمق برش خیلی زیاد سبب بروز مشکلات مختلفی می‌شود: از آنجایی که در این حالت مقدار بیشتری از تیغه درگیر کار می‌شود، احتمال گیرکردن و لگد زدن آن بیشتر شده و خطر کار با دستگاه افزایش می‌یابد.

صرف نظر از مشکلات ایمنی، وقتی عمق برش تیغه روی میزان مناسبی تنظیم شده باشد، کارایی تیغه و دستگاه افزایش می‌یابد.

  • قبل از برش، عمق برش تیغه را تنظیم کنید.

work with circular saw

قبل از اینکه دستگاه را روشن کنید و ماشه را بکشید، اره را از برق بیرون آورده و با جمع کردن گارد، آن را کنار تخته نگه دارید. سپس پیچ یا اهرم تنظیم عمق را شل کنید و پایه اره را بچرخانید تا جایی که تیغه حدود 6 تا 12 میلیمتر زیر تخته قرار بگیرد. حالا پیچ تنظیم را محکم کنید و کار را آغاز کنید.

  • بگذارید قطعات اضافی آزادانه روی زمین بیفتند.

cut with circular saw

باید اطمینان حاصل کنید انتهای تخته کاملا آزاد است و می‌تواند به راحتی جدا شده و روی زمین بیفتد؛ رعایت این نکته سبب می‌شود اره در دستگاه گیر نکند.

هنگام برش الوار برای قاب‌زنی -و مواردی که در آنها کیفیت از اهمیت زیادی برخوردار نیست- اجازه دهید قطعه اضافی روی زمین بیفتد. قطعه ای که روی زمین می‌افتد، لایه نازکی از چوب را نیز با خود بلند می‌کند.

به همین دلیل در پروژه‌هایی که کیفیت در آنها از اهمیت بیشتری برخوردار است، بهتر است برای پیشگیری از خرد شدن چوب از افتادن قطعه جلوگیری کنید. برای این کار از گیره استفاده نکنید، بلکه تخته را با دست نگه دارید یا قطعه‌ای که می‌خواهد جدا شود را با دست بگیرید.

  • هنگام برش تخته چندلا آن را با استفاده از چند تکیه‌گاه ساپورت و محکم کنید.

crosscut with circular saw

تکنیک برش تخته چندلا:

برش عرضی تخته‌های چندلا بدون تکیه‌گاه می‌تواند موجب گیر کردن اره یا خراب شدن جلای چوب هنگام جدا شدن قطعه بریده‌شده شود. اگر از خرک استفاده می‌کنید، کافی است آن را با یک جفت 4X2 کمی بزرگتر کنید تا ساپورت لازم برای انجام کار را فراهم کنید.

  • هنگام برش هر دو طرف چوب را روی تکیه‌گاه قرار ندهید.

cutting with circular saw

لگدزدن دستگاه

برش چوبی که دو طرف آن روی تکیه‌گاه قرار دارد، حتما موجب بروز مشکل می‌شود. در این حالت تخته به سمت پایین شکم می‌دهد که باعث می‌شود تیغه در آن گیر کند. گیر کردن تیغه موجب لگدزدن اره، خرابی تخته و ایجاد خطر می‌شود.

  • برای برش موازی با دانه‌ها (برش rip) تخته را با میخ محکم کنید.

ripping with circular saw

فوت و فن برش rip: در بیشتر موارد بهتر است هنگام برش rip به جای اره گردبر از اره میزی استفاده کنید. با این حال اگر اره میزی در دسترس ندارید، و لازم نیست برش کاملا دقیق باشد، می‌توانید از اره گردبر استفاده کنید.

برای این کار باید تخته را در حین برش ثابت نگه دارید. بهتر است برای نیل به این مقصود از گیره استفاده نکنید بلکه تخته را با میخ به خرک محکم کنید، مگر اینکه تخته خیلی پهن باشد و گیره‌ها جلوی دست و پا را نگیرند.

در شکل بالا می‌بینید که میخ کاملا در تخته فرو نرفته‌است و با مسیر حرکت اره نیز تداخلی ندارد. شما می‌توانید در صورت لزوم میخها را کاملا داخل تخته فرو برده و پس از انجام کار به راحتی آنها را بیرون بیاورید. برای اینکه تخته آسیب کمتری ببیند، بهتر است از میخهای بی‌سر استفاده کنید.

*برش rip به برش سرتاسری الوار بر روی یک خط صاف گفته می شود.

  • برشrip را با انگشتتان هدایت کنید.

rip cutting

هدایت برش با دست:

اگر از انگشت اشاره برای هدایت برش استفاده کنید، انجام برشهای rip طولانی ساده‌تر می‌شود. تیغه را همراستا با خط برش قرار دهید، سپس پایه اره را با انگشت شست و اشاره بگیرید.

انگشت اشاره را در طول لبه حرکت بدهید تا تیغه را در مسیر برش هدایت کنید. برای تضمین ایمنی قبل از روشن کردن اره آن را محکم بگیرید و پس از پایان کار نیز تا زمانی که تیغه کاملا توقف نکرده است، دستگاه را رها نکنید.

  • برای شروع برشهای زاویه‌دار گارد تیغه را بالا نگه دارید.

Angled cutting with circular saw

فوت و فن انجام برش زاویه‌دار:

قبل از شروع برش زاویه‌دار، گارد تیغه را جمع کنید و وقتی برش چند سانتیمتر عمیقتر شد، به آرامی آن را آزاد کنید تا روی تخته قرار بگیرد. اگر بدون جمع کردن گارد کار را آغاز کنید، ممکن است گارد به چوب گیر کرده و موجب گیر کردن تیغه یا انحراف از مسیر برش شود.

در برخی اره‌های جدیدتر گارد تیغه طوری طراحی شده است که هنگام برش زاویه‌دار جمع شود، ولی حتی در این مدلها نیز اگر ابتدا گارد تیغه را جمع کنید، انجام برش زاویه‌دار ساده‌تر می‌شود.

  • اگر اره از خط برش فاصله گرفت، کار را از اول شروع کنید.

Direct cut with circular saw

شروع دوباره: برش در طول یک خط صاف مهارتی است که به تمرین زیادی نیاز دارد. وقتی تیغه در مسیر خط قرار گرفته‌باشد، نگه داشتن آن روی مسیر نسبتا آسان است؛ ولی اگر در هنگام شروع کار از مسیر منحرف شدید، هدایت اره به مسیر اولیه دشوار می‌شود.

به همین دلیل بهتر است در صورت وقوع این مشکل، به جای تلاش برای هدایت اره به مسیر اصلی کار را متوقف کنید و صبر کنید تا تیغه کاملا بایستد؛ سپس اره را بیرون بیاورید، آن را روی خط برش قرار دهید و مجددا کار را آغاز کنید. اگر خوب تمرین کنید، دیگر این مشکل ایجاد نمی‌شود و می‌توانید به راحتی یک خط صاف را ببرید.

  • تخته‌های سنگین را روی زمین و بدون استفاده از خرک ببرید.

how to cut with circular saw

برای برش الوار سنگین بهتر است قطعه را به جای خرک روی زمین قرار دهید تا کار راحتتر انجام شود. مطابق شکل بالا چوب را روی پای خود قرار داده و آن را به ساق پا تکیه دهید؛ حالا می‌توانید کار را شروع کنید.

دقت کنید که محل برش حداقل 30 سانتیمتر با انگشتتان فاصله داشته باشد.

ابزار لازم برای انجام این پروژه

با آماده کردن ابزار لازم در مصرف زمان صرفه‌جویی کنید. ابزار و مواد لازم برای انجام این پروژه عبارتند از:

tips for working with circular-saw
آموزش برشهای بلند با اره گردبر
آموزش تعویض سه‌نظام آچاری دریل با سه نظام اتوماتیک
[vc_empty_space]
فهرست