چگونه از دستگاه فرز استفاده کنیم؟

دستگاه فرز ابزار همه‌کاره‌ای است که می‌تواند فلز را خرد کند، کاشی، سنگفرش و گچ را ببرد، ملات را پاکسازی کند، همچنین می‌تواند سنباده بزند، صیقل کاری و تیز کند.

در این مطلب روش استفاده از دستگاه فرز برای برش کاشی، گچ و سنگفرش را یاد بگیرید؛ زنگار و اضافه‌های رنگ را پاک کنید؛ تیغه‌ها را تیز کنید و فولاد را بریده یا آسیاب کنید.

 • زمان انجام: فوری
 • پیچیدگی: نسبتا ساده

مروری بر دستگاه فرز

دستگاه‌های فرز از انوع مختلفی از صفحه سنگ‌ و برش استفاده می‌کنند، مانند صفحه الماسه که در اینجا نشان داده شده‌است.

دستگاه های فرز را در هر جایی که ابزاربرقی می‌فروشند می‌توانید پیدا کنید. فرز های دستی بزرگتر هم در دسترس هستند ولی فرز 10.16 سانتی متر و 11.43 سانتی‌متر برای بیشتر کارها مناسب هستند. می‌توانید فرز بسیار ارزان‌قیمتی خریداری کنید ولی برای استفاده مکرر و کارهای سخت مانند برش سیمان یا گچ، پیشنهاد می‌کنم هزینه بیشتری برای یک فرز با موتور قدرتمندتر (دنبال موتوری بگردید که 5 تا 9 آمپر جریان بکشد) متقبل شوید.

چیزی که فرز را تبدیل به یک دستگاه همه‌کاره کرده‌است، توانایی آن برای به کار بردن انواع مختلف صفحه‌ها و لوازم جانبی است. دستگاه فرز شما شامل یک مهره و واشر اسپیندل است که می‌توانید به شکل‌های مختلفی آن ها را نصب کنید تا صفحه‌های نازکتر یا ضخیمتر را به کار گیرید یا همه را بردارید تا برس سیمی گود(فنجانی) را در اسپیندل رزوه‌شده پیچ کنید. برای آموزش در مورد روش سوار کردن صفحه‌ها و لوازم جانبی به کتابچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید.

استفاده از دستگاه فرز

صفحه‌های فرز را در هر فروشگاه آنلاین ابزار آلات می‌توانید پیدا کنید. اگرچه صفحه‌ها شبیه هم به نظر می‌رسند، برای کارهای مختلفی طراحی شده‌اند. اتیکت ها را بخوانید.

پاک کردن فلز

زنگ و سیمان مرطوب و کثیفی روی وسایل باغبانی را با یک فنجان سیمی پاک کنید. با یک گیره یا پرس کار را ایمن کنید. مراقب باشید که به سمت بیرون لبه‌های تیز کار کنید و نه به سمت داخل آنها. در غیر اینصورت ممکن است برس به لبه گیر کند و باعث شود صفحه به سمت عقب لگد بزند.

رنگ را با یک صفحه سیمی پاک کنید. مجدداً مراقب باشید که به سمت بیرون لبه‌های تیز کار کنید و نه به سمت داخل آنها. صفحه‌های سیمی به خوبی در شیارها و نواحی تنگ جای می‌گیرند.

صفحه سیمی زنگ و رنگ پوسته پوسته شده را سریعاً پاک می‌کند. صفحه سیمی و انواع برس های دستگاه فرز برای کارهای مختلفی از جمله بریدن، سنباده زدن و تمیزکردن طراحی شده‌اند. برس سیمی گود(فنجانی) برای جدا کردن رنگ یا زنگ از سطوح بزرگ و صاف بهترین کارکرد را دارد.

برس سیمی راحت‌تر با شیارها و گوشه‌ها منطبق شده و کار می‌کند. انواع مختلفی از ضمایم صفحه و برس وجود دارد. اطلاعات روی جعبه را بخوانید تا نوعی که برای کار شما مناسب است را پیدا کنید. همچنین مطمئن شوید که رزوه‌ها با رزوه‌های اسپیندل شما هم‌خوانی داشته باشد. بیشتر دستگاه‌های فرز رزوه 1.5875 سانتی‌متری دارند ولی تعداد کمی استثنا هم وجود دارند.

میله، شمش و پیچ ها را ببرید

یک صفحه برش فلز را روی دستگاه سوار کنید. میلگرد را از طول به طور ایمن نگه دارید. صفحه برش را وسط فلز قرار دهید و اجازه بدهید وزن ابزار بیشتر کار را انجام دهد. برای اینکه از گیرکردن تیغه جلوگیری کنید اجازه بدهید انتهای میله به آزادی روی زمین بیفتد.

پیچهای فرورفته در بتن را ببرید. می‌توانید در مجاورت بتن کارکنید ولی سعی نکنید آن را با این صفحه ببرید.

برای بریدن فلزات در جایی که ناهمواری و زبری کار اشکالی ایجاد نمی‌کند از یک تیغه برش فلز ارزان استفاده کنید.

اگر صبور باشید، بیشتر فلزات را می‌توانید با یک اره آهن‌بر ببرید. ولی برای برش های سریع و ناهموار شکست دادن فرز سخت است. من از دستگاه فرز برای بریدن میلگرد(عکس سه)، نبشی، پیچ زنگ‌زده (عکس چهار) و فنس سیمی جوشکاری شده استفاده کرده‌ام. برای این کارها و سایر کارهای مرتبط با برش فلزات از یک صفحه سنگ ارزان استفاده کنید.

کاشی، سنگ و بتن را ببرید

برش کاشی با فرز

طرح برش را به دقت هر دو طرف کاشی علامت‌گذاری کنید. کاشی را محکم به میز کارتان بچسبانید و طرح را با تیغه الماسه روی کاشی با عمق حدود 0.3175 سانتی‌متر حک کنید.

کاشی را بچرخانید و آن را از پشت ببرید. برش‌ها را به آرامی از خطوط گوشه بگذرانید تا گوشه‌های مربعی یا دایره‌ای ایجاد کنید.

سوراخ کردن و بریدن سرامیک یا کاشی سنگی با کاترهای استاندارد کاشی، برای اینکه دور پریز یا سایر موانع قرار گیرند، اگر غیرممکن نباشد بسیار سخت است. ولی یک فرز همراه یا یک صفحه الماسه خشک‌بر این برش سخت را به یک کار ساده و کوتاه تبدیل می‌کند.

لبه‌ها را تیز کنید

تیغه را در یک گیره قرار دهید یا با گیره دستی به میزکارتان محکم ببندید. صفحه و محافظ تیغه را در جهتی تنظیم کنید که جرقه‌ها را از صورت و بدنتان منحرف کند. صفحه آسیاب را با زاویه تیغه هم‌تراز کنید. صفحه را روشن کنید و صفحه سنگ را سرتاسر تیغه با نیروی کمی حرکت بدهید.

یک دستگاه فرز مجهز به صفحه سنگ یک ابزار عالی برای بازیابی و تیزکردن لبه‌های ابزار کند مانند بیل، بیلچه و یخ‌تراش یا آسیاب کردن اولیه تیغه تبرها، تیشه و دستگاه چمن‌زن است. اگر به تیغه‌ای تیزتر نیاز دارید، کار را با یک سوهان ادامه دهید. عکس 7 نشان می‌دهد چگونه تیغه چمن‌زن را تیز کنید. از همین تکنیک برای تیزکردن لبه سایر ابزار استفاده کنید. طوری آسیاب را قرار دهید که صفحه از بدنه تیغه به سمت لبه‌ها حرکت کند.

در نهایت صفحه را خاموش کنید و صفحه سنگ را در کنار تیغه قرار داده و زاویه صفحه را طوری تنظیم کنید که با زاویه تیغه هم‌خوانی داشته‌باشد. نگه داشتن این وضعیت برای تیزکردن کردن لبه‌ها لازم است. صفحه را از لبه بلند کنید، آن را روشن کنید و قبل از اینکه آن را به تیغه نزدیک کنید، صبر کنید تا به حداکثر سرعت خود برسد.

بهتر است آسیاب را در طول کار در جهت دسته حرکت دهید تا اینکه آن را عقب و جلو ببرید. سپس آن را بلند کنید و همین کار را تکرار کنید. تمرکز کنید که زاویه صفحه را حفظ کنید.

تیغه فلزی با یک صفحه سنگ به راحتی برافروخته می‌شود. فلز برافروخته به رنگ مشکی مایل به آبی یا کاهی درمی‌آید و برای مدت طولانی تیز نمی‌ماند. برای جلوگیری از برافروختگی نیروی کمی وارد کنید و صفحه را در حال حرکت نگه دارید. همچنین یک سطل آب و اسفنج یا پارچه را دم دست نگه دارید و دائماً فلز را در آب قرار دهید تا خنک شود.

بریدن ساروج کهنه

ساروج کهنه و وارفته را با یک دستگاه فرز و صفحه درزکشی الماسه پاک کنید. برای اینکه درز را کاملاً پاک کنید برش های 1.27 سانتی‌متری ایجاد کنید. حدود 0.3 سانتی‌متر از آجر دور بمانید تا به آن آسیب نزنید.

استفاده از صفحه فرز در حذف ساروج کهنه بهتر از چکش یا قلم درز عمل می‌کند. اگر مقدار زیادی کار درزکشی دارید، ارزش دارد که یک فرز خریداری کنید. صفحه‌های درزکشی الماسه ضخیمتر، ساروج کهنه را سریع‌تر و بدون خراب کردن آجرها پاک می‌کنند. البته این کار گرد و خاک ایجاد می‌کند، برای همین ماسک بزنید، پنجره‌ها را حتماً ببندید و به همسایه‌ها هشدار دهید.

ما فقط به طور خلاصه در مورد کارهایی که با دستگاه فرز می‌توانید انجام دهید صحبت کردیم. ابزار فروشی محلی و مرکز خرید خانگی خود را بگردید تا ایده بهتری از ضمایم فرز موجود داشته‌باشید. آنها می‌توانند در مقدار زیادی از وقت شما صرفه جویی کنند.

مسائل ایمنی در هنگام استفاده از دستگاه فرز

برخلاف دریل‌های موتوری که با سرعتی بین 700 تا 1200 دور در دقیقه می‌چرخند، صفحه‌های سنگ و فرز با سرعت وحشتناک 10000 تا 11000 دور در دقیقه می‌چرخند. آنها به قدری سریعند که ترسناکند. برای استفاده ایمن از فرز به اقدامات احتیاطی زیر توجه کنید:

 • محافظ صورت و دستکش بپوشید
 • وقتی چرخ ها را تعویض می‌کنید فرز را از برق دربیاورید.
 • دسته را متصل کنید و با هر دو دست محکم نگه دارید.
 • اگر ممکن است از محافظ استفاده کنید.
 • برای اینکه مطمئن شوید صفحه‌ها معیوب نیستند ابتدا هر صفحه جدید را به مدت یک دقیقه در یک ناحیه محافظت‌شده روشن و اجرا کنید.
 • کار را طوری تنظیم کنید که خرده‌ها و آشغال به سمت پایین بریزند.
 • تماشاگران را دور نگه دارید. همه اشخاص در آن نزدیکیتان باید عینک ایمنی بپوشند.
 • کار را طوری تنظیم کنید که صفحه به سمت خارج و نه داخل لبه‌های تیز بچرخد. صفحه‌ها، به خصوص صفحه‌های سیمی می‌توانند به یک لبه گیر کنند و قطعه را پرت کنند یا موجب شوند صفحه به عقب لگد بزند.(عکس 1)
 • جرقه‌های ایجاد شده را از مواد آتش‌زا دور نگه دارید.
 • قطعه را با گیره بچسبانید یا به طریق دیگری محکم کنید.
 • دستگاه را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

ابزار لازم برای این پروژه

قبل از این که شروع به کار کنید ابزار لازم برای این پروژه خود انجام را آماده کنید تا در وقت و انرژی صرفه‌جویی کنید.

 • خاک‌انداز
 • سیم سیار
 • تیزکن
 • محافظ گوش
 • عینک ایمنی
 • صفحه درزکشی الماسه
 • صفحه سنگ
 • صفحه الماسه خشک‌بر
 • صفحه برش فلز
 • برس سیمی گود
 • صفحه سیمی
چگونه از دستگاه فرز استفاده کنیم؟
جوشکاری آلومینیوم به روش قوسی با پوشش گاز محافاظ (GMAW)
چگونه یک کمپرسور هوا را تعمیر کنیم؟
فهرست