ایمنی هنگام کار با مینی فرز

مینی فرز ابزار چندمنظوره‌ای است که در سراسر دنیا برای انجام کارهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با توجه به نوع دیسکی که روی آن نصب می‌شود، برای برش، پولیش، سنباده‌زنی و… به کار می‌رود.

یکی از مسائل مهمی که در زمینه مینی فرزها مطرح است، مبحث ایمنی می‌باشد. سرعت بالای دیسک دوار در مینی‌فرز ممکن است موجب بروز آسیب جدی به کاربر شود.

به همین دلیل توصیه می‌شود حتما هنگام کار با این دستگاه به نکات ایمنی توجه کنید. برخی نکات ایمنی مهمی که لازم است هنگام کار با مینی فرز مدنظر قرار دهید، عبارتند از:

موارد ایمنی دستگاه و قطعات آن

 • بازرسی دستگاه: حتما قبل از شروع کار دستگاه را بازرسی کنید تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. ابتدا دسته را بررسی کنید تا در جایش محکم باشد و شل نشده باشد.

سپس سوراخهای خروجی را بررسی کنید تا اگر با گرد و خاک مسدود شده باشند -که در صورت استفاده مداوم از دستگاه طبیعی است- آنها را تمیز کنید تا دستگاه در حین کار داغ نکند. همچنین باید گارد را بررسی کنید تا در جای خودش قرار داشته باشد. در نهایت دیسک را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

 • تاریخ انقضای دیسک: صفحه های فرز از موادی ساخته شده اند که با گذر زمان رو به زوال می‌روند و به همین دلیل نباید بعد از تاریخ معینی مورد استفاده قرار بگیرند. پس حتما قبل از شروع کار با دستگاه تاریخ انقضای دیسک را چک کنید و اگر تاریخ مصرفش گذشته است، آن را دور بیندازید.Angel grinder disk expiration date
 • قبل از عوض کردن دیسک، مینی‌فرز را خاموش کنید: ایجاد تنظیمات کوچک یا تعویض دیسک در حین حرکت فرز کار خطرناکی است، پس اگر لازم است دیسک را عوض کنید، حتما اول دستگاه را خاموش کنید.
 • آپشنهای ایمنی: برخی مینی‌فرزها به آپشنهای ایمنی مختلفی مجهز هستند که ایمنی کاربر و دستگاه را افزایش می‌دهند. استارت دومرحله‌ای و سیستم ضدلگد از جمله مهمترین آنها هستند که احتمال وقوع مشکل در حین کار را کاهش می‌دهند.

پس توصیه می‌شود قبل از خرید حتما با فروشنده مشورت کنید تا دستگاهی با بیشترین ویژگی های ایمنی ممکن را خریداری کنید.

موارد ایمنی فردی کاربر

 • محافظت از چشم: حتما حین کار با مینی فرز از عینک ایمنی استفاده کنید تا در صورت پریدن خرده فلز، جرقه و … از چشمانتان محافظت کنید. می‌توانید به جای عینک از یک فیس شیلد هم استفاده کنید. فیس شیلدها قسمت بیشتری از صورت را می‌پوشانند و به همین دلیل از عینک ایمن‌ترند.

Use glasses when working with angel grinder

 • ماسک ضد گرد و غبار: پوشیدن ماسک ضد گرد و غبار را فراموش نکنید. زیرا اگر ماسک نزده باشید، گرد و خاک ناشی از کار می‌تواند وارد مسیر تنفسی شما شود و مشکلات تنفسی مانند آسم را تشدید کند یا موجب بروز بیماریهای ریوی جدید شود.
 • محافظت از گوش: حتی کوچکترین انواع فرز نیز سر و صدای زیادی هنگام کار ایجاد می‌کنند. به همین دلیل لازم است حتما محافظ گوش بپوشید تا از بروز مشکلات مربوط به شنوایی جلوگیری کنید.

Use ear protection when working with angel grinder

 • محافظت از دست: خرده‌های فلز ایجاد شده در اثر کار مینی فرز خیلی تیز هستند و ممکن است موجب جراحت دستانتان شوند، پس حتما هنگام برش فلزات دستکش چرمی بپوشید.
 • محافظت از پا: وقتی از مینی فرز استفاده می‌کنید، باید کفش یا چکمه ایمنی با نوک فولادی بپوشید تا در صورتی که قطعه فولادی یا جسم سخت دیگری به طور اتفاقی روی پایتان افتاد، آسیب نبینید.
 • پیشبند بپوشید: جرقه‌های زیادی در اثر کار مینی فرز ایجاد می‌شوند که ممکن است روی شما بریزند. به همین دلیل بهتر است حتما یک پیشبند چرمی بپوشید تا جرقه‌ها به خودتان و لباستان آسیبی نزنند.

Wear a safety apron while working with angel grinder

 • خواندن دفترچه راهنما: توصیه می‌شود حتما قبل از شروع کار با دستگاه، دفترچه راهنمای آن را بخوانید و به دستورات آن عمل کنید.
 • دستگاه را محکم بگیرید: دسته مینی‌فرز را با هر دو دست بگیرید تا کنترل دستگاه را کاملا در دست داشته باشید.
 • استراحت: در حین کار تمرکز کافی داشته باشید و در صورتی که احساس خستگی کردید، حتما استراحت کنید.

موارد ایمنی محیطی

 • در نزدیکی دیگران کار نکنید: اجازه ندهید در حین کار کسی به شما نزدیک شود. از افرادی که در نزدیکی شما کار می‌کنند نیز بخواهید عینک ایمنی بپوشند.
 • تدابیر محیط زیستی: جرقه تولیدشده توسط مینی فرز ممکن است موجب بروز آتش‌سوزی شود، به همین دلیل باید حتما قبل از شروع کار اطرافتان را از سیلندر گاز یا مواد قابل اشتعال خالی کنید. همچنین توصیه می‌شود در روزهای خیلی گرم که چمن یا گیاهان خشک در محیط وجود دارند، با فرز کار نکنید زیرا گیاهان خشک درجه اشتعال‌پذیری بالایی دارند و برخورد جرقه با آنها ممکن است موجب بروز آتش‌سوزی شود.makita grinder
 • محافظت در برابر جرقه: مینی‌فرزها – به خصوص وقتی در حال کار با فلزات هستید – جرقه زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل بهتر است قبل از روشن کردن دستگاه، زاویه گارد را روی 45 درجه تنظیم کنید تا از ریختن جرقه روی خودتان جلوگیری کنید. استفاده از گارد همچنین موجب می‌شود که اگر دیسک در حین کار بشکند، از برخورد تکه‌های آن به شما و بروز مشکل جلوگیری شود.
 • تا زمانی که دیسک کاملا توقف نکرده است، دستگاه را زمین نگذارید: وقتی مینی فرز را خاموش کردید حتما صبر کنید تا دیسک کاملا توقف کند و سپس آن را روی میز قرار دهید تا از آسیب دیدن سطح جلوگیری کنید.

رعایت نکات ایمنی در مینی‌فرزها از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله نکات ایمنی مهمی که لازم است هنگام کار با مینی‌فرز مد نظر قرار دهید را بررسی کردیم. حتما آنها را به دقت مرور کرده و به کار ببندید تا از خطرات احتمالی مصون بمانید.

How to use an angle grinder safely
راهنمای خرید بتن کن
مینی ‌فرز چیست؟
[vc_empty_space]
فهرست