ایمنی هنگام کار با مینی فرز

مینی فرز ابزار چند منظوره ای است که در سراسر دنیا برای انجام کارهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با توجه به نوع دیسکی که روی آن نصب می‌شود، برای برش، پولیش، سنباده‌زنی و… به کار می‌رود.

یکی از مسائل مهمی که در زمینه مینی فرز ها مطرح است، مبحث ایمنی می‌باشد. سرعت بالای دیسک دوار در مینی فرز ممکن است موجب بروز آسیب جدی به کاربر شود.

به همین دلیل توصیه می‌شود حتما هنگام کار با این دستگاه به نکات ایمنی توجه کنید. همچنین اگر می خواهید اطلاعات کاملی درباره مینی فرز داشته باشید می توانید مقاله مینی فرز چیست را مطالعه کنید.

برخی نکات ایمنی مهمی که لازم است هنگام کار با مینی فرز مدنظر قرار دهید، عبارتند از:

موارد ایمنی دستگاه و قطعات آن

 • بازرسی دستگاه: حتما قبل از شروع کار دستگاه را بازرسی کنید تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. ابتدا دسته را بررسی کنید تا در جایش محکم باشد و شل نشده باشد.

سپس سوراخ های خروجی را بررسی کنید تا اگر با گرد و خاک مسدود شده باشند که در صورت استفاده مداوم از دستگاه طبیعی است آن ها را تمیز کنید تا دستگاه در حین کار داغ نکند. همچنین باید گارد را بررسی کنید تا در جای خودش قرار داشته باشد. در نهایت دیسک را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

 • تاریخ انقضای دیسک: صفحه های فرز از موادی ساخته شده اند که با گذر زمان رو به زوال می روند و به همین دلیل نباید بعد از تاریخ معینی مورد استفاده قرار بگیرند. پس حتما قبل از شروع کار با دستگاه تاریخ انقضای دیسک را چک کنید و اگر تاریخ مصرفش گذشته است، آن را دور بیندازید.تاریخ انقضاء صفحه مینی فرز
 • قبل از عوض کردن دیسک، مینی‌فرز را خاموش کنید: ایجاد تنظیمات کوچک یا تعویض دیسک در حین حرکت فرز کار خطرناکی است، پس اگر لازم است دیسک را عوض کنید، حتما اول دستگاه را خاموش کنید.
 • آپشن های ایمنی: برخی مینی فرز ها به آپشن های ایمنی مختلفی مجهز هستند که ایمنی کاربر و دستگاه را افزایش می‌دهند. استارت دو مرحله‌ای و سیستم ضد لگد از جمله مهمترین آن ها هستند که احتمال وقوع مشکل در حین کار را کاهش می‌دهند.

پس توصیه می‌شود قبل از خرید حتما با فروشنده مشورت کنید تا دستگاهی با بیشترین ویژگی های ایمنی ممکن را خریداری کنید.

موارد ایمنی فردی کاربر

 • محافظت از چشم: حتما حین کار با مینی فرز از عینک ایمنی استفاده کنید تا در صورت پریدن خرده فلز، جرقه و … از چشمانتان محافظت کنید. می‌توانید به جای عینک از یک فیس شیلد هم استفاده کنید. فیس شیلد ها قسمت بیشتری از صورت را می‌پوشانند و به همین دلیل از عینک ایمن‌ترند.

استفاده از عینک در زمان کار با فرز

 • ماسک ضد گرد و غبار: پوشیدن ماسک ضد گرد و غبار را فراموش نکنید. زیرا اگر ماسک نزده باشید، گرد و خاک ناشی از کار می‌تواند وارد مسیر تنفسی شما شود و مشکلات تنفسی مانند آسم را تشدید کند یا موجب بروز بیماری های ریوی جدید شود.
 • محافظت از گوش: حتی کوچکترین انواع فرز نیز سر و صدای زیادی هنگام کار ایجاد می‌کنند. به همین دلیل لازم است حتما محافظ گوش بپوشید تا از بروز مشکلات مربوط به شنوایی جلوگیری کنید.

استفاده از محافظ گوش در زمان کار با مینی فرز

 • محافظت از دست: خرده‌های فلز ایجاد شده در اثر کار مینی فرز خیلی تیز هستند و ممکن است موجب جراحت دستانتان شوند، پس حتما هنگام برش فلزات دستکش چرمی بپوشید.
 • محافظت از پا: وقتی از مینی فرز استفاده می‌کنید، باید کفش یا چکمه ایمنی با نوک فولادی بپوشید تا در صورتی که قطعه فولادی یا جسم سخت دیگری به طور اتفاقی روی پایتان افتاد، آسیب نبینید.
 • پیش بند بپوشید: جرقه‌های زیادی در اثر کار مینی فرز ایجاد می‌شوند که ممکن است روی شما بریزند. به همین دلیل بهتر است حتما یک پیشبند چرمی بپوشید تا جرقه‌ها به خودتان و لباستان آسیبی نزنند.

پوشیدن پیش بند در زمان کار

 • خواندن دفترچه راهنما: توصیه می‌شود حتما قبل از شروع کار با دستگاه، دفترچه راهنمای آن را بخوانید و به دستورات آن عمل کنید.
 • دستگاه را محکم بگیرید: دسته مینی فرز را با هر دو دست بگیرید تا کنترل دستگاه را کاملا در دست داشته باشید.
 • استراحت: در حین کار تمرکز کافی داشته باشید و در صورتی که احساس خستگی کردید، حتما استراحت کنید.

موارد ایمنی محیطی

 • در نزدیکی دیگران کار نکنید: اجازه ندهید در حین کار کسی به شما نزدیک شود. از افرادی که در نزدیکی شما کار می‌کنند نیز بخواهید عینک ایمنی بپوشند.
 • تدابیر محیط زیستی: جرقه تولیدشده توسط مینی فرز ممکن است موجب بروز آتش‌سوزی شود، به همین دلیل باید حتما قبل از شروع کار اطرافتان را از سیلندر گاز یا مواد قابل اشتعال خالی کنید. همچنین توصیه می‌شود در روز های خیلی گرم که چمن یا گیاهان خشک در محیط وجود دارند، با فرز کار نکنید زیرا گیاهان خشک درجه اشتعال پذیری بالایی دارند و برخورد جرقه با آن ها ممکن است موجب بروز آتش‌سوزی شود.فرز ماکیتا
 • محافظت در برابر جرقه: مینی فرز ها به خصوص وقتی در حال کار با فلزات هستید – جرقه زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل بهتر است قبل از روشن کردن دستگاه، زاویه گارد را روی 45 درجه تنظیم کنید تا از ریختن جرقه روی خودتان جلوگیری کنید. استفاده از گارد همچنین موجب می‌شود که اگر دیسک در حین کار بشکند، از برخورد تکه‌های آن به شما و بروز مشکل جلوگیری شود.
 • تا زمانی که دیسک کاملا توقف نکرده است، دستگاه را زمین نگذارید: وقتی مینی فرز را خاموش کردید حتما صبر کنید تا دیسک کاملا توقف کند و سپس آن را روی میز قرار دهید تا از آسیب دیدن سطح جلوگیری کنید.

رعایت نکات ایمنی در مینی فرز ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله نکات ایمنی مهمی که لازم است هنگام کار با مینی فرز مد نظر قرار دهید را بررسی کردیم. حتما آن ها را به دقت مرور کرده و به کار ببندید تا از خطرات احتمالی مصون بمانید.

ایمنی کار با مینی فرز و فرز
راهنمای خرید بتن کن
مینی ‌فرز چیست؟
فهرست