نحوه استفاده از رنده نجاری برقی

داشتن رنده نجاری برقی مانند این است که رنده دستی، سمباده زن و رنده همبستگر (jointer) را در یک دستگاه داشته‌باشید. به کمک آن چوب را شکل داده و تراش دهید.

این مقاله به شما نشان می­دهد چگونه از رنده نجاری برقی خود نهایت استفاده را ببرید. از آن برای تراز کردن تیرآهن‌ها، بستن درهایی که به سختی بسته می­شوند و سایر پروژه­ های خود استفاده کنید. ما به شما تکنیک­ ها و نکاتی در مورد استفاده از رنده نجاری برقی آموزش می‌دهیم که کاراییشان ثابت‌شده ­است.

استفاده از رنده نجاری برقی برای بازسازی

با استفاده از تراز، ناهماهنگی­ های تیر را نشانه‌گذاری کنید. سپس فرورفتگی ها را علامت گذاری کنید. حالا یک سکوی کار پایدار آماده کرده و به تراش و صاف کردن تیرها بپردازید تا کاملاً تخت و یکنواخت شوند، حال تیرهای سقف جدید شما آماده ­اند. چیپ منحرف‌کننده( chip deflector وسیله ای است که روی قطعه سوار می‌شود تا از ریختن تراشه روی صورت جلوگیری کند- مترجم) قابل تنظیم یک وسیله جانبی بسیار ارزشمند برای دور کردن خورده چوب ها از صورت شماست.

اولین باری که من از رنده نجاری برقی استفاده کردم، در حال بازسازی یک خانه قدیمی بودم و لازم بود چند تیر سقف که ضعیف شده و شکم آورده بودند را تراز و آماده کنم (تصویر 1) در اولین تلاش، رنده شروع به زوزه کشیدن و جویدن و تکه کردن چوب کرد و اتاق را پر از خورده چوب کرد. در یک چشم به هم زدن تیرها تراز و یکنواخت شده بودند. حیرت زده بودم و سقف کامل شده فوق العاده به نظر می­رسید. برای یادگیری نحوه استفاده از رنده نجاری برقی به خواندن ادامه دهید.

نکات ایمنی

همانند استفاده از هر ابزار برقی دیگری چشم و گوش های خود را با ابزار ایمنی مناسب بپوشانید.

بعد از این که رنده را خاموش کردید، تا زمانی که سر برنده توقف کند، کفشک رنده را روی یک بلوک چوبی قرار دهید و اینگونه از خودتان، تیغه‌ها و قطعه کار محافظت کنید.

در هنگام کار در ارتفاع با قرار دادن تخته چوبی بین دو نردبان و در مکان مناسب نسبت که کاری که مایل به انجام آن هستید، در ایمنی کامل به کار خود بپردازید.

هنگامی که اطرافیانتان سرعت و راحتی کار شما را دیدند مراقب باشید. ممکن است نیاز داشته‌باشید برای دور کردن تمام کسانی که قصد قرض گرفتن ابزارتان را دارند، هشدار نصب کنید.

یک ابزار صرفه جویی در زمان

گوشه­ های نرده ­ها را به سرعت شکل دهید. ابتدا فرورفتگی v شکل را در قسمت جلویی گوشه الوار قرار دهید و یک دور کامل و بی وقفه را در طول چوب طی کنید. سپس همین کار را تکرار کنید تا به عمق مورد نظر خود برسید.

به کمک فنس قابل تنظیم بر روی رنده دستی لبه­ های در را دقیقا با زاویه 5 درجه گونیا کرده و بتراشید. لبه­ بدون لولا را رنده کنید تا در به نرمی بسته شود و لبه­ آن هنگام بسته شدن صدای کلیک ندهد. برای رسیدن به یک زاویه اریب یکپارچه و همینطور یک سطح کاملا صاف، جایی بایستید که در حالی که لبه مسطح فنس به قسمت بیرونی مماس است، بتوانید برش­ های بلند و همواری بزنید.

پشت رکوب (casing) در را از چوب و خرده چوب خالی کنید تا به راحتی بر روی چارچوب در و دیوار فیکس شوند. گچ بیرون زده از گوشه­ های چارچوب می­تواند باعث خم شدن رکوب بشود. رکوب خالی شده می­تواند به خوبی در جایش قرار بگیرد. عمق برش خود را کنترل کنید تا از نازک شدن بیش از حد رکوب که موجب ترک خوردن در هنگام میخ زدن می­شود، جلوگیری کنید.

این تخته‌ها را اریب ببرید تا کابینت­ ها کاملا به دیوار بچسبند. برش را با دقت تا نقطه نشانه‌گذاری شده ادامه دهید. همچنین زاویه رنده نجاری برقی را طوری بگیرید که از سمت جلو نسبت به قسمت عقب مقدار بیشتری چوب را ببرد، به این کار اریب از عقب (back beveling) می‌گویند. کابینت را از زمین به اندازه کافی بلند کرده و لبه تخته را ببرید.

رنده ­های برقی ابزاری برای صرفه جویی در زمانند که جایگاه خود را برای فعالیت­ هایی مانند صاف کردن گوشه‌ها، هموار کردن، تراز کردن و کادر بندی الوار، کنگره‌دار کردن نرده‌ها و پایه‌ها تثبیت کرده اند.

با مهارت و لوازم جانبی مناسب شما می­توانید از رنده­ ها در کار های ظریفی مانند گونیا کردن لبه­ ی در ها ، نشانه‌گذاری و حکاکی کابینت و میز یا اپن آشپزخانه و یا شکل دادن و زاویه دادن به تزیینات چوبی استفاده کنید. ما به شما 5 کاربرد دستگاه، نحوه استفاده از آن و همینطور طریقه حفظ و نگهداری این ابزار خاص و پرکاربرد را معرفی می­کنیم.

استفاده از رنده نجاری برقی

همانند رنده دستی، رنده نجاری برقی نیزبر روی دو کفشک یا صفحه­ ی کفی حرکت می­کند.

همانند رنده همبستگر، رنده نجاری برقی نیز تیغه­ هایی دارد که بر روی سر ابزار یا درام قرار گرفته ­اند که با سرعت 20000 rpm در حال چرخشند و با توجه به تفاوت ارتفاع کفی­ های عقب و جلو چوب را به صورت مساوی تراش می­دهند.

قسمت جلویی یک پیچ تنظیم عمق دارد. این پیچ با تنظیمات داخلش، عقب و جلو می‌شود تا کفشک جلو را بالا و پایین کند و با این کار عمق برش را تنظیم می‌کند. بسته به عمق برش، رنده می‌تواند مقدار زیادی چوب(0.3175 سانتیمتر) یا مقدار کمی به اندازه یک سنباده تسمه‌ای (0.0386 سانتیمتر) را ببرد.

با مهارت در درست نگه داشتن و حرکت دادن رنده، از رنده حداکثر استفاده را ببرید. حفظ تعادل بدن به درستی باعث تضمین ایمنی و بهترین نتیجه می­شود.

تعادل به معنای قرار دادن پاها با فاصله در وضعیتی است که بر روی تمام طول قطعه کار کنترل داشته باشید و احساس راحتی کنید. هر رفت و برگشت تراش نیازمند تعادل و کنترل فشار متناسب است.

 • ابتدا کفشک جلویی به صورت تخت بر روی چوب بدون تماس تیغه­ ها با قطعه کار قرار دهید.
 • ابزار را راه بیندازید و اجازه دهید موتور به نهایت سرعت برسد سپس به آرامی صفحه را با قطعه کار تماس دهید و به طور پیوسته به جلو حرکت دهید.
 • همانطور که رنده وارد قطعه کار می­شود فشار قسمت جلویی را حفظ کنید.
 • با تماس هر دو کفی دستگاه به چوب، فشار دست بین دسته ابزار و دسته جلویی را متعادل کنید.
 • هنگامی که ابزار را از روی قطعه دور می‌کنید کنترل بیشتری بر ابزار اعمال کنید تا بتوانید به طور کامل دسته عقبی را در اختیار داشته باشید. از حرکت دادن بیش از حد ابزار در انتهای قطعه جلوگیری کنید، هنگامی که به انتهای قطعه می­رسید کفشک جلویی از قطعه عبور کرده و پایین می­افتد و این کار باعث تراشیده شدن نا متوازن قسمت انتهایی چوب توسط تیغه ­ها می­شود(به این اتفاق snipe می­گویند)

سرعت حرکت ابزار و تنظیمات عمق اعمال شده بر روی دستگاه، همواری و صافی سطح کار نهایی شما را تعیین می­کند. برای برش الوار، عمق 0.3175 سانتیمتر به ازای هر بار تراش کافی است. برای به دست آوردن بهترین صافی سطح، هنگامی که کناره ­های یک تخته سخت را رنده می­کنید تنظیمات عمق را بر روی 0.0386 سانتیمتر یا 0.077 سانتیمتر قرار دهید، ابزار را به آرامی جابجا کنید و تعداد رفت و برگشت (pass) بیشتری داشته باشید.

دو قطعه تیغه کاربیدی در حال چرخش بر روی سر ابزار برش، قلب ابزار برش را تشکیل می­دهند. با استفاده از پیچ تنظیم عمق (پیچ تنظیم مشتی) و بالا و پایین شدن کفشک، عمق برش و تیغه را تنظیم و کنترل کنید.

تیغه‌ها را تعویض کنیم یا تیز کنیم؟

تیغه­ ها را هنگامی که کند یا دچار شکستگی های ریز شده ­اند، تعویض کنید. هنگامی که تیغه ­ها کند شده باشند، اتاق را پر از دود و کار با رنده و جلو بردن آن را سخت می­کنند. همچنین باعث می­شوند خرده چوب­ ها به جای تکه چوب به صورت خاک اره در بیایند. تیغه ­های مخدوش بر روی چوب هموار شیار هایی بر جای می­گذارند. رنده را از برق کشیده و دفترچه راهنما را به دقت بخوانید. با نصب مستقیم تیغه­ ها در جای خود و سفت کردن پیچ­ ها بر روی صفحه درام، از لرزش ابزار جلوگیری کنید.

برخی از رنده ­های برقی دو تیغه کامل دارند که باید به کمک سنگ مجددا تیز شوند. هرچند اکثر رنده­ ها(که شامل رنده ما هم می­شود) از دو تیغه کوچک دوطرفه کاربیدی قابل تعویض تشکیل می­شوند. بسیاری رنده ها ابزاری پلاستیکی به نام gauge base دارند که برای تنظیم محل قرارگیری تیغه‌های کوچک و تنظیم قرارگیری صفحه روی درام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکات دیگری در مورد تعویض تیغه ها:

 • قبل از تعویض تیغه یا انجام هرگونه تغییرات و بهینه سازی، رنده را از برق جدا کنید
 • تیغه­ ها را قبل از اینکه به قدری کند شوند که هنگام عبور از روی قطعه کار دود بدهند و پودر نرم ایجاد کنند، تعویض کنید. قرار دادن رنده در وضعیت ذکر شده باعث آسیب به موتور می­شود.
 • هر دو تیغه را همزمان تعویض یا تیز نمایید. این کار باعث حفظ تعادل سر دستگاه برش می­شود و همینطور برش ­های با کیفیت‌تری را در اختیار شما می­گذارد.
 • تیغه­ هایی که مستقیما بر روی سر ابزار برش نصب نشده اند باعث ایجاد لرزش در ابزار می­شوند. قبل از راه‌اندازی رنده از سفت بودن پیچ­ های نصب تیغه اطمینان حاصل کنید.

خرید راحت، اجاره دشوار

بیشتر رنده­ های برقی تیغه ­­ی 8.25 سانتیمتری دارند و برخی مجهز به تیغه­ ی 15.56 سانتیمتر یا عریض­تر هستند. قیمت رنده ها با توجه به عرض تیغه، کیفیت ساخت، آمپر و لوازم جانبی همچون کیف حمل، تعیین می­شوند.

مدل­ های سبک تا 90 درصد نیاز های شما را برطرف می­کنند و کمتر از 100 دلار قیمت دارند. رنده­ های حرفه ­ای و مخصوص پیمانکاران زمخت تر و سنگین­ترند و تنظیمات عمق ساده­تر و دقیق­تری دارند و شامل لوازم جانبی استاندارد می­باشند و قیمتی حدود 130 دلار و بیشتر دارند.

ابزار و لوازم را با توجه به نکات زیر خریداری کنید:

 • صفحات ریخته گری یکپارچه که نسبت به صفحاتی الحاقی فلزی تاب و انحنای کمتری دارند.
 • سیم برق بلندتر از 1.8 متر، چون کمتر در قطعه گیر می‌کنند­ و اجازه مانور آزادتری با ابزار را به ما می­دهند.
 • فنس قابل تنظیم (همانند تصویر 3) که به شما اجازه کار دقیق تر بر لبه درها، تخته ­ها و خرده چوب ­ها را می­دهد
 • چیپ منحرف‌کننده (تصویر 1) که آشغال و تراشه را هدایت می‌کند تا پخش نشود و روی شما نریزد.

رنده­ های برقی با قیمت روزانه 25 دلار کرایه داده می­شوند، اما یافتن آن­ها بسیار سخت است.

بسیاری از مراکز کرایه ابزار، رنده­ های برقی را از اجناس کرایه ­ای خود خارج کرده ­اند زیرا عده زیادی از استفاده کنندگان از ابزار به درستی استفاده نمی­کنند؛ مثلا تیغه­ ها را بر روی رنگ های قدیمی می­کشند و یا آن­ها را بر روی متصل کننده­ های فلزی (پنهان) در چوب­ ها می­کشند.

ابزار مورد نیاز برای استفاده از رنده نجاری برقی

با در اختیار داشتن ابزار مناسب برای این پروژه قبل از شروع، در زمان صرفه‌جویی کرده و مشکلات را به حداقل می­رسانید.

 • ماسک ضد گرد و خاک
 • خاک انداز
 • سه راهی بلند
 • محافظ گوش
 • عینک محافظ
نحوه استفاده از رنده نجاری برقی
نصب اتصالات در بتن
مقایسه دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی
فهرست