چگونه از اره گرد بر استفاده کنیم؟

در این مطلب به بررسی نکاتی برای برش‌های دقیق و هموار با استفاده ار اره گرد بر مطرح کرده ایم. کار با اره گرد بر دقت بسیار بالا و تجربه می خواهد بنابر این در این مقاله 23 نکته آموزش کار با اره گرد بر را بیان می کنیم.

1- با علامت گذاری دقیق شروع کنید.

برای این که برش دقیقی داشته باشید، ابتدا باید نشانه‌های دقیقی را مشخص کنید. متر را باز کنید، مداد را در محل صحیح قرار دهید و دو خط بکشید که شکل V را تداعی کند، به طوری که نوک آن به نقطه مد نظر اشاره کند. استفاده از علامت V از یک تک خط – که ممکن است کم کم به چپ یا راست منحرف شود و از نقطه مد نظرتان دور شود- دقیقتر است.

به کمک یک گونیا خط برش را که از نوک V می‌گذرد، مشخص کنید. در نهایت یک ضربدر در طرفی از تخته که برش را انجام می‌دهید (و دور ریخته می‌شود) بگذارید. بریدن از سمت اشتباه می‌تواند تا 0.3175 میلی‌متر خطا ایجاد کند که برخی مواقع خیلی مهم است و برخی مواقع تاثیری ندارد.

علامت گذاری قطعه هنگام کار با اره گرد بر

2- استفاده از چاک لاین (ریسمان رنگی) به طور دقیقتر

سریعترین راه برای بریدن خطوط صاف در تخته چندلایه استفاده از چاک لاین است. ولی قبل از اینکه ریسمان را روی تخته قرار دهید، آن را در هوا تکان بدهید. این کار کمک می‌کند گچ اضافه آن بریزد و در نتیجه نشانه‌تان صافتر و واضحتر و دنبال کردنش آسانتر می‌شود. این یک گام مهم است که باید بلافاصله پس از پر کردن چاک لاین انجام دهید.

استفاده از چاک لاین

3- نور کافی برای برش داشته باشید

یک خط عالی و بی‌نقص برای برش (راهنمای برش) اگر دیده نشود کاربردی برای شما ندارد. بنابراین قبل از این که شروع به کار کنید، چند ثانیه زمان بگذارید و نورپردازی را چک کنید. حتی در کارگاه‌های با نور گیری خوب یا در صورت کار در فضای بیرون در یک روز آفتابی هم به خاطر سایه شما یا اره‌تان ممکن است دیدن علامت‌ها سخت باشد. در اینصورت زاویه تخته را تغییر دهید یا محل منبع نور را تغییر دهید تا در زمان کار نشانه میان سایه‌ها گم نشود.

نور کافی برای کار با اره گرد بر

4- به تیغه نگاه کنید، و نه به راهنما ها

هر اره‌ای تعدادی علامت یا چوب خط روبروی پایه دارد که نشان می‌دهد تیغه قرار است کجا را برش دهد، ولی دنبال کردن آنها آسان نیست. این نشانه‌ها با خاک اره پوشانده می‌شوند و یا کل پایه به خاطر ضربه خم می‌شود که راهنما را بی‌مصرف می‌کند.

اگر تیغه اصلی و خط برش را در طول زمان برش نگاه کنید، نتیجه بهتری می‌گیرید. مشکل این است که خاک‌اره خط برش را نیز می‌پوشاند. برخی اره ‌ها دمنده توکار دارند که گرد و خاک را پاک کند. اگر اره شما دارای این ویژگی نیست از دمنده توکار خودتان (دهانتان) استفاده کنید. کافی است هر چند ثانیه یک فوت کوچک کنید تا دیدتان تمیز و باز باقی بماند.

برش با اره گرد بر

5- قبل از بریدن زوایای مختلف، قطعه را با گیره محکم کنید.

گارد تیغه در تماس با صفحه‌ای با زاویه‌ای غیر از 90 درجه، معلق می‌شود. از آنجایی که باید با یک دست اره را نگه داشته و هل بدهید و با دست دیگرتان گارد را نگه دارید، قطعه را با گیره محکم کنید تا حرکت نکند- حتی گر لازم است آن را به زانویتان بچسبانید. وقتی زوایای غیر از 90 درجه یا گوشه‌ها را می‌برید، شست چپتان را روی اهرم بازگشت گارد نگه دارید تا هر زمان احساس کردید اره معطل کرده و یواش کار می‌کند، گارد را برگردانید.

محکم کردن قطعه با گیره هنگام کار با اره گرد بر

6- قبل از نشانه‌گذاری چسب بزنید.

وقتی چوب تیره یا لمینت را می‌برید بهتر است خط نشانه را به جای قطعه روی نوار کاغذی بکشید. اینطور خط راحتتر دیده می‌شود و برخی مواقع- مثل وقتی چوب محکم یا چند لا را می‌برید- تولید تراشه به حداقل می‌رسد.

چسب زدن تخته چوب قبل از نشانه گذاری

7- ایمن=دقیق

گوش گیر، عینک ایمنی و ماسک چه ارتباطی به برش دقیق دارند؟ خب، نگاه کردن به خط برش وقتی چشمانتان میان طوفانی از خاک‌اره سوسو می‌زند و چپ می‌شود سخت است. و بهتر است قبول کنید: محافظت در برابر صدا، خاک‌اره و تراشه‌ها موجب می‌شود آسوده‌تر، آرامتر و صبورتر باشید و احتمال اینکه به خاطر عجله اشتباه کنید کاهش می‌یابد.

استفاده از تجهیزات ایمنی در زمان استفاده از اره گرد بر

8- سیم را روی شانه‌تان قرار دهید.

در بیشتر اره ها سیم و دوشاخه برق طوری طراحی شده است که لبه تخته گیر کند و مزاحم کارتان شود. برای پیشگیری از این مشکل، سیم را بالای شانه‌تان قرار دهید. این کار احتمال بریدن سیم را تا 90 درصد کاهش می‌دهد.

قرار دادن سیم اره گرد بر روی شانه

9- برش‌های سریع و مساوی

وقتی لازم است چندین تخته را به طول مساوی ببرید، هرکدام را جدا جدا اندازه‌گیری و علامت‌گذاری نکنید. در عوض، یک الگوی ساده درست کنید. این کار کمتر از پنج دقیقه زمان می‌برد ولی تضمین می‌کند هر 100 پرچینی که می برید دقیقاً یک اندازه هستند.

برای این کار، یک فنس را به یک قطعه تخته چندلای طولانی پیچ کنید و اره را دور فنس هدایت کنید تا تخته اضافی را ببرید. سپس از محل برش طول مد نظر را اندازه‌گیری کنید و انتهای آن را به یک گیره پیچ کنید. محل گیره طول برش مدنظر را نشان می‌دهد و محل فنس، اره شما را هدایت می‌کند تا هر بار برش های کاملاً دقیق داشته‌باشید.

برش مساوی با اره گرد بر

10- یک برش تمیز داشته باشید.

اره‌های گرد بر معمولاً سمتی از چوب را که رو به بالا قرار دارد خرد کرده و تراشه ایجاد می‌کنند و سمتی را که رو به پایین قرار دارد، تمیز و بدون تراشه می‌برند. بنابراین وقتی تخته روکش‌دار را می‌برید، طوری تخته را قرار دهید که طرف خوب و باکیفیت رو به پایین قرار بگیرد. این کار باعث می‌شود که دندانه تیغه روکش را به اینکه نشکافد و ریز ریز نکند. همچنین اگر اره را با سرعت کمتری هل داده و حرکت بدهید، ایجاد تراشه کمتر می‌شود.

اگر نیاز دارید هر دو طرف بدون تراشه و کاملاً هموار بریده شوند، محل برش را روی روکش با یک کاتر مشخص کنید و سپس با فاصله یک تار مو خط برش، قطعه را از سمت دورریز ببرید. در نتیجه فقط تکه دورریز ناهموار می‌شود و اگر هم کمی ناهمواری وجود داشته‌باشد، با کمی سنباده‌زنی برطرف می‌شود.

برش تخته چوب با کاتر

11- پد برش تخته چند لا

فقط بازیکنان NBA انقدر دستان بلندی دارند که اره را در کل طول یک ورقه تخته حرکت دهد. بنابراین راحتتر است که تخته را روی ورقه‌ای از فوم قرار دهید، سپس چهار دست و پا حرکت کنید و برش را انجام دهید. در این صورت لازم نیست دستتان را زیاد بکشید و دید بهتری دارید. فوم را به دو یا سه قطعه ببرید و با نوارچسب به هم وصل کنید. نوارچسب لولا ایجاد می‌کند که موجب می‌شود بتوانید وقتی به فوم نیازی ندارید آن را تا کنید و انبار کنید.

پد برش تخته چند لا

12- دستیار برش 8d

وقتی می‌خواهید تخته‌ای را ببرید و اره رومیزی در دسترس ندارید، تخته را با میخ سایز 8d به بالای خرک وصل کنید. فقط میخ ها را طوری قرار دهید که از محل برش دور باشند. این کار از نگه داشتن تخته با یک دست و اره کردن آن با دست دیگر بسیار امنتر است و حاصل آن یک برش صاف و هموار است. وقتی برش کامل شد، تخته را دربیاورید، به میخ ها به آرامی ضربه بزنید تا سرشان بیرون بیاید، سپس آنها را بپیچانید و بیرون بیاورید.

13- روی زمین کار کنید.

لازم نیست هر بار می‌خواهید ورقه‌های تخته چندلا را ببرید آن را بردارید و روی خرک قرار دهید. برای صرفه‌جویی در زمان و انرژی می‌توانید روی زانویتان بنشینید و روی زمین کار کنید. تعدادی ورقه 4*2 زیر ورقه تحت برش قرار دهید، علامت گذاری کنید و ببرید. ضمناً یک گونیای متحرک نجاری برای نشانه‌گذاری اریب ها روی تخته چوبی بهترین انتخاب است.

کار کردن روی زمین با اره گرد بر

14- بریدن سنگ و مصالح

تیغه‌های یک بار مصرف مصالح را فراموش کنید. قیمت تیغه الماسه در سال های اخیر کاهش یافته است و برای این کار، کلیدی و ضروری است. برای این کار از کسی بخواهید وقتی در حال اره کردن آن هستید، یک شلنگ آبپاشی با فشار کم را روی محل برش نگه دارد. این کار تیغه را خنک نگه می‌دارد و از تولید گرد و خاک جلوگیری می کند. نگران نباشید. این کار به شرطی که پریزتان محافظ اتصال به زمین داشته‌باشد کاملاً امن است.

بریدن سنگ با اره گرد بر

15- اره برقی مینی

اگر تمایل دارید یک اره برقی اضافه داشته‌باشید، خرید یک اره کوچک با تیغه‌ای در بازه 12.7 تا 15.2 سانتی‌متر را در نظر داشته باشید. حتماً از آن خوشتان می‌آید زیرا از یک اره استاندارد 18.4 سانتی‌متری خیلی سبکتر است و در عین حال امکان بریدن مواد ضخیم 3.8 سانتی‌متری در زاویه90 درجه را برایتان فراهم می‌کند. اما دلیل اصلی آن است که در بیشتر اره‌های کوچک، تیغه سمت چپ موتور قرار گرفته است (به آن اره چپ‌بر نیز می‌گویند). برخی مواقع در جاهای کوچکتر که اره بزرگتر در آن جا نمی‌شود به خوبی جا گرفته و کار می‌کند. برخی مواقع نیز برای برش های اریب که بریدنش با اره راست‌بر سخت یا غیرممکن است می‌توان از آن استفاده کرد.

برای خرید و یا مقایسه قیمت و توانایی های اره گرد بر می توانید به صفحه خرید اره گرد بر در فروشگاه ابزار آلات آچاریست مراجعه کنید.

اره گرد بر مینی ( کوچک )

16- برش ترکیبی و پیچیده بدون گیر کردن و چسبیدن اره

بریدن زوایای تند، مخصوصاً در حالت ترکیبی(ترکیب زاویه و پخ) به یک مرحله مخصوص نیاز دارد و آن عقب کشیدن گارد تیغه هنگام برش است. اگر این کار را انجام ندهید، گارد به محل برش گیر می‌کند و ادامه کار را غیر ممکن می‌کند.

برش ترکیبی با اره گرد بر

17- از پایتان به جای خرک استفاده کنید:

در این روش استاد شوید تا لازم نباشد برای هر برشی الوار را به خرک متصل کنید. این کار آسان است و نیاز به چندین بار رفت و برگشت ندارد. همپنین در صورتی که پایتان را حداقل 30 سانتی‌متر از محل برش دور نگه دارید کاملاً امن است. کافی است یک طرف الوار را روی زمین قرار دهید و پایتان حائل طرف دیگر را باشد. تخته را بالا آورده و ببرید.

کار با اره گرد بر

18- بریدن فلز نازک

وقتی یک تیغه مخصوص برش فلز برای اره برقیتان داشته‌باشید، بریدن سقف فلزی به آسانی بریدن فویل آلومینیومی خواهد بود. کافی است نمایی که دیده می‌شود را رو به سمت پایین قرار دهید تا زیبایی و پرداخت بهتری داشته باشد.اگر می‌خواهید یک در یا مخزن کهنه فلزی را دور بیندازید، می‌توانید آنها را به قطعات کوچک ببرید تا راحتتر در سطل آشغال جا بگیرند و حملش ساده‌تر شود.

بریدن ورق فلزی با اره گرد بر

19- بریدن سطح اریب با زاویه تند

بیشتر اره‌های گرد بر تنها امکان بریدن سطح اریب با زاویه 45 درجه را دارند. در اینجا حقه‌ای برای بریدن زوایای بیشتر از 45 درجه به شما آموزش می‌دهیم. فرض کنید به یک زاویه 55 درجه احتیاج دارید.55 یا هر زاویه‌ای به آن نیاز دارید را از 90 درجه کم کنید و اره را برای آن زاویه (در این حالت 35 درجه) تنظیم کنید.

سپس یک بلوک را با انتهای تخته تراز کرده و به آن پیچ کنید. تا اره را در زمان برش ساپورت کند. ( به عبارت دیگر به این روش صفحه‌ای که برش را نسبت به آن انجام می‌دهیم و صفحه‌ای که گاید روی آن قرار می‌گیرد تغییر می‌دهیم تا به کمک این تغییر بتوان از زاویه متمم استفاده کرد و برش را انجام داد-مترجم) تیغه احتمالاً نمی‌تواند برش را کامل کند که آن را با یک اره دستی یا رفت و برشگستی به راحتی می توان تکمیل کرد. این روش برای برش های ترکیبی نیز پاسخگوست. ابتدا با تنظیم اره در 90 درجه زاویه را ببرید و سپس از تکه جاشده به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.

برش اریب با اره گرد بر

20- بریدن منحنی‌ها:

ممکن است هر بار نیاز به بریدن یک منحنی دارید، از اره عمود بر استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنم این بار اره گرد بر را برای این کار استفاده کنید. اره برقی برش منحنی‌شکل طولانی و با شیب کم را در زمانی بسیار کوتاهتر از اره عمود بر و با کیفیت عالی انجام می‌دهد. همچنین برش هایتان نسبت به اره عمود بر صافتر و هموارتر خواهند بود. هنگام بریدن تخته چندلا، تیغه را طوری تنظیم کنید که تنها به اندازه عمق لازم وارد تخته شود. هرچه تیغه پایینتر و عمیقتر قرار بگیرد، برش به خاطر گیر کردن تیغه در برش ها سختتر می‌شود. اگر ماده ضخیمتری را می‌برید، ابتدا یک برش با عمق کمتر و سپس برش ثانویه‌ای با عمق بیشتر ایجاد کنید. البته این روش برای منحنی‌هایی با زاویه خیلی تند مناسب نیست. اگر بریدن خیلی سخت باشد، باید از اره عمود بر استفاده کنید.

برش منحنی چوب با اره گرد بر

21- بریدن لوله‌ها

اره گرد بر امکان بریدن هر نوع لوله به جز آهن ریخته‌گری در زمان کم را دارا است. از یک تیغه کاربید دندانه باریک برای PVC،ABS، یا مس استفاده کنید. از یک تیغه مخصوص برش فلز برای بریدن فولاد از جمله پایه فنس یا لوله فلزی استفاده کنید.

انواع لوله

22- برش سقف در یک گام

گاهی اوقات لازم است برای ساخت دریچه، نورگیر یا دودکش سقف را سوراخ کنید. در اینصورت لازم نیست توفال را قبل از برش دربیاورید. کافی است یک تیغه کاربید کهنه را روی اره سوار کنید و مستقیماً از میان توفال و نما شروع به برش کنید.

برش سقف با اره گرد بر

23- بریدن آسان و بدون زحمت دیوار پوش

بریدن دیوار پوش (به خصوص ‌با لبه‌های زاویه‌دار) سخت است زیرا نمی‌توان اره را به خوبی روی لبه‌ها قرار داد. بار بعد که نیاز دارید دیوار پوش را ببرید از یک الگوی چوبی استفاده کنید. یک فنس 3*1 یا 4*1 را به یک نوار باریک 30 سانتی‌متری با فاصله 15 سانتی‌متر از لبه پیچ کنید. سپس الوار اضافه را بریده و دور بریزید. این راهنما را به دیوار پوش پیچ کنید به طوری که لبه تخته دقیقاً بالای خط برش مدنظرتان باشد. عمق برش را طوری تنظیم کنید که ضخامت الگو را نیز در بر بگیرد. پایه اره روی سطح صاف حرکت می‌کند و کیفیت برش عالی خواهدشد. اگر از یک تیغه الماسه استفاده کنید، این روش برای گچ‌کاری نیز کارکرد عالی خواهد داشت.

برش دیوار با اره گرد بر

کار با اره گرد بر
چگونه یک کمپرسور کوچک هوا انتخاب کنیم؟
تراز های لیزری چگونه کار می‌کنند؟
فهرست