چگونه دریل شارژی را برقی کنیم؟

اگر دریل شارژی داشته باشید قطعا می‌دانید که چه ابزار فوق‌العاده ای است. راحتی استفاده از دریل بدون نیاز به منبع برق بر کسی پوشیده نیست. دریل‌های شارژی به جهت راحتی کار و قابلیت جابجایی در امورات گوناگون استفاده می‌شوند. با‌این ‌وجود دریل‌های شارژی عاری از اشکال نیستند.

یکی از بزرگترین ایرادات دریل‌های شارژی اتمام باتری و نیازِ به شارژ دوباره است. بدتر آنکه این باتری پس از مدتی برای همیشه از کار افتاده و شما را مجبور به خرید یک باتری جدید می‌کند. نیاز مکرر به خرید باتری جدید ممکن است هزینه‌بر باشد، تا جایی که برخی خرید یک دریل جدید را به باتری جدید ترجیح می‌دهند.

اما اجباری به این کار نیست. شما مجبور نیستید باتری جدید بخرید و یا اینکه دریل خود را دور بیاندازید. دراصل راهی وجود دارد که در صورت نیاز بتوان دریل شارژی را به یک دریل ساده برقی تبدیل کرد. البته این کار به همین سادگی‌ها هم نیست. چنین کاری دانش و تجربه ی کافی می‌طلبد و همچنین نیازمند ابزارهای مناسب می‌باشد. اما درهر صورت کاری شدنی است. موضوع بحث امروز ما نحوه‌ی تبدیل دریل شارژی به دریل برقی می‌باشد.

مهارت‌های مورد نیاز

قبل از هرچیز بهتر است صاف و پوست کنده به شما بگوییم که انجام چنین کاری آسان نیست. برای انجام این کار شما ملتزم به داشتن یک سری مهارت‌ها می‌باشید. حال بیاید به مهارت، دانش و ابزارهای مورد نیاز این کار بپردازیم.

لحیم‌کاری

اولین مهارتی که شما برای تبدیل دریل شارژی به دریل برقی بدان نیاز دارید مهارت لحیم‌کاری می‌باشد. به عبارت دیگر شما باید بتوانید با استفاده از هویه و سایر ابزارهای مورد نیاز، سیم‌های مختلف را به یکدیگر لحیم کنید. سیم‌های داخل کابل بایستی به رابط‌های باتریِ دریلِ شارژی لحیم شوند. اگر این کار به درستی انجام نگیرد دریل کار نخواهد کرد.

اصول علم الکترونیک

همچنین لازم است که درباره‌ی مبانی علم الکترونیک اطلاعاتی کسب کنید. بایستی به دنبال سیم و رابط‌های درست گشته و سیم‌ها و قطعات صحیح را به یکدیگر متصل کنید.

صادقانه بگویم، اگر لحیم‌کاری برایتان کاری دشوار تلقی می‌شود، بهتر است بی‌خیالِ موضوع شوید. راضی نیستیم که خودتان را بسوزانید یا جایی را به آتش بکشید. این را به یاد داشته باشید که کار با برق خطرناک است. بنابراین بایستی جانب احتیاط را رعایت کنید و اگر حس می‌کنید بر چنین کاری مسلط نیستید، بهتر است به سراغ خرید یک باتری و یا دریل نو بروید.

قطعات مورد نیاز

قبل از شروع به کار بایستی ابزار و قطعات مورد نیاز و مناسب را فراهم کنید. برای انجامِ صحیحِ این کار شما نیازمند موارد زیر هستید:

  • دریلی که می خواهید به نوع برقی تبدیل کنید
  • آداپتور
  • پیچ‌گوشتی
  • کاغذ‌ سنباده
  • لوازم لحیم‌کاری (مشعل صنعتی، هویه، روغن لحیم)
  • سیم‌چین
  • سیم‌لخت‌کن

راهنمای قدم به قدم

حال که راجب مهارت و دانش و تجهیزات لازم صحبت کردیم، لازم است که با مراحل کار آشنا شوید.

پس بیایید قدم به قدم به مراحل کار بپردازیم. در ضمن روش‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد، اما ما ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه را انتخاب می‌کنیم. همیشه دقت کنید که قبل از شروع به کار، برق قطع بوده و یا ادوات برقی به برق متصل نباشند.

۱. اولین قدم باز کردن دریل است. به منظور دسترسی به سیم‌کشی و ترمینال باتری بایستی محفظه‌ی دریل باز شود. توجه داشته باشید که با باز کردن محفظه دیگر امکان استفاده از گارانتی دستگاه را نخواهید داشت. در اینجاست که دانش شما در تشخیص سیم‌های داخل دریل و منبع تغذیه به کمک شما خواهد آمد.

۲. کابل مورد نظر جهت اتصال به دریل و یا به عبارت دیگر منبع تغذیه خود را در دست بگیرید. بخش انتهایی آن که قرار است به دریل متصل شود را ببرید. اگر کابل شما دارای جَک مخصوص جهت اتصال به دریل می باشد نیازی به این کار نیست.

۳. حال سرِ انتهایی سیم‌های بیرون آمده از انتهای کابل را لخت کرده تا برای لحیم‌کاری آماده شوند. در همین حین زنگ‌زدگی‌های رابط باتری را با کاغذ سنباده پاک کرده و آن را به روغن لحیم آغشته کید. البته لازم نیست که حتما سیم‌ها را به رابط باتری لحیم کنید. می‌توانید رابط باتری را خارج کرده و سیم‌های کابل را مستقیما به سیم‌های دریل لحیم کنید.

۴. حال سیم‌های کابل تغذیه را به ترمینال باتری لحیم کنید. اگر ترمینال را خارج کرده‌اید، سیم‌های کابل تغذیه را مستقیما به سیم‌های داخل دریل لحیم کنید. اگر دانش محدودی در زمینه‌ی برق داشته باشید، ممکن است سیم‌های اشتباهی را به یکدیگر لحیم کنید. بنابراین اگر دریل کار نکرد، سیم‌ها را از یکدیگر جدا کرده و اینبار در جهت مخالف به یکدیگر لحیم کنید.

نتیجه‌گیری

همانطور که مشاهده کردید تبدیل دریل شارژی به دریل برقی امری امکان‌پذیر است. با‌این‌حال این کار دانش و مهارت کافی می‌طلبد. مراقب باشید و به هیچ عنوان عجله نکنید، اگرچه موشک هوا نمی کنید، ولی این کار عاری از خطر نیست.

دریل چگونه کار میکند
12 نکته در مورد سوراخ کردن فلزات با دریل
دریل چگونه کار میکند؟
فهرست