نصب اتصالات در بتن

اشیا را سریع و ایمن به بتن وصل کرده و مهار کنید.

پیچ های بتنی بهترین بست برای اتصال سریع اشیا به بتن هستند. ما به شما نشان می‌دهیم چگونه آنها را سریع و ساده دریل و محکم کنید و چگونه بهترین گزینه را برای کار مد نظرتان انتخاب کنید.

پیچ های بتنی با طول های مختلف خریداری کنید.

پیچی انتخاب کنید که حداقل 2.54 سانتیمتر در بتن نفوذ کند.

پیچ هایی در سایز های متنوع تهیه کنید تا همیشه سایز لازم را در دسترس داشته باشید. پیچی انتخاب کنید که حداقل 2.54 سانتیمتر در بتن نفوذ کند.

به ضخامت ماده ای که میخواهید به بتن متصل کنید 2.54 سانتیمتر بیفزایید تا حداقل طول پیچ به دست آید. در مواد سخت و محکم مانند سنگ و بتن این مقدار مینیمم 2.54 سانتیمتر به درستی کار مورد نظر ما را انجام می­دهد. اما برای حداکثر مقاومت در آجرهای نرم و دیگر مواد نرم، از پیچ های بلندتر تا 4.5 سانتیمتر استفاده کنید. پیچ هایی با طول متفاوت را امتحان کنید تا ببینید کدام پیچ کامل و ایمن جسم را نگه می دارد.

شما می‌توانید پیچ های بتنی را در ابزار فروشی ها پیدا کنید و یا آن ها را به صورت آنلاین یا تلفنی سفارش دهید. پیچ ها در طول های متنوع در بسته های ۸ یا ۲۵ تایی و جعبه های ۱۰۰ تایی موجودند. هرچه تعداد پیچ بیشتری بخرید قیمت آن ارزانتر تمام می‌شود. در جعبه های ۲۵ تایی و بالاتر مته‌های دریل نیز قرار دارند. اگر پروژه های زیادی انجام می‌دهید ارزش این را دارد که پیچ با سایز های متفاوتی در دسترس داشته باشید.

از عمق کافی سوراخ اطمینان حاصل کنید

پیچ را 0.635 سانتیمتر عمیق‌تر از عمق نفوذ پیچ تنظیم کنید.

سوراخ های ایجاد شده برای پیچ های بتنی باید همواره 0.635 سانتیمتر عمیق تر از اندازه مورد نیاز نفوذ پیچ باشند تا یک فضای کوچک اضافه برای انباشته شدن خاک و ذرات حاصل از دریل کردن وجود داشته باشد. (تصویر بالا را ببینید.)اما تشخیص عمق مناسب سوراخ همواره ساده نیست، عمق کم باعث فرو نرفتن کامل پیچ در جایگاه خود شده و عمق بیشتر از حد نیاز، غیر ضروری و هدر دهنده انرژی و زمان ماست. به همین دلیل اکثر دریل های چکشی با یک پیچ توقف عمق قابل تنظیم ارائه می­شوند.

عیب یابی

اگر برای پیچیدن و سفت کردن پیچ در جای خود دچار مشکل شده‌اید، ابتدا از کافی بودن عمق سوراخ اطمینان یابید. اگر عمق پیچ کافی بود و همچنان با مشکل روبرو بودید ، به احتمال فراوان میزان ذرات ریز انباشته شده در سوراخ زیاد است. پیچ را در بیاورید و مته را چند بار به سوراخ وارد و مجدداً از آن خارج نمایید. سعی کنید دوباره پیچ را در جای خود سفت کنید. اگر همچنان پیچ به خوبی جا نشد، چندین بار آن را خارج کرده و مجدداً بپیچانید. اگر تمامی راه های بالا به نتیجه نرسید یک پیچ دیگر کمی آن طرف‌تر از سوراخ اولیه نصب کنید. نهایتاً برای بقیه­ سوراخ ها پیچ ­های کوتاه­تری را در نظر بگیرید.

در بعضی از مواقع شما با عکس مشکل بالا روبرو هستید. یعنی مشکل این است که پیچ هرز می­گردد. در صورت بروز این مورد ، ماده­ی مورد استفاده شما احتمالاً خیلی نرم است و زود فرو می­ریزد. یک پیچ بلندتر انتخاب کنید، یا اگر از پیچ 0.476 سانتیمتری استفاده می­کنید، پیچ با قطر 0.635 سانتیمتر را جایگزین آن کنید. ممکن است نیازمند استفاده از رول‌پلاک بتنی که با سفت کردن پیچ گسترش می‌یابد، باشید.(تصویر 11)

برای کار های سبک تا متوسط از پیچ های 0.476 سانتیمتری استفاده کنید

شما پیچ های با قطر 0.476 و 0.635 سانتیمتری را در طول های مختلف خواهید یافت.

فروشگاه­ های ابزار آلات پیچ های بتنی را در دو قطر 0.476 و 0.635 سانتیمتری ارائه می­کنند. پیچ های 0.476 سانتیمتری برای اکثر مصارف خانگی مانند نصب تخته‌های نازک (furring strips)، پیچ کردن دیوارها به کف بتنی  یا اتصال ابزار به آجر یا بلوک قدرت کافی را دارند. از آنجایی که پیچ های با سایز 0.476کمی ارزانتر هستند و دریل کردن سوراخ با قطر کمتر آسانتر است، معمولا انتخاب بهتری هستند. اگر به دلیل سختی بیش از حد بتن و شکستن پیچ های 0.476 به مشکل برخورده اید، پیچ های 0.635 را جایگزین کنید. همچنین نگهداری تعدادی پیچ 0.635 سانتیمتری برای مواقعی که سوراخ 0.476 را بیشتر از حد نیاز سوراخ کرده اید کارآمد است. برای کارهای سنگین مانند نصب کابینت روی دیوار بتنی یا بلوک یا برای تقویت قفسه هایی که وزن زیادی را متحمل می­شوند از پیچ  0.635 سانتیمتری استفاده کنید.

از دریل چکشی استفاده کنید

مته مناسب را در دریل خود قرار دهید. دریل را در حالت چکشی قرار داده و با اعمال فشار کنترل شده و معتدل سوراخکاری را شروع کنید. قبل از درآوردن مته خاک را از دور سوراخ فوت کرده یا برس بکشید.

مته های بتنی نوک بسیار سخت کاربیدی دارند

در اجسام نرم‌تر مانند آجر نرم می­توانید سوراخ های کمکی یا پیلوت را با استفاده از مته های کاربیدی و دریل معمولی ایجاد کنید، اما در بیشتر موارد به دریل چکشی نیاز دارید. دریل های چکشی سیم‌دار قیمتی در حدود 65 تا 400 دلار دارند. همچنین می­توانید مدل­های بی‌سیم که قیمت آن­ها از 230 دلار شروع می­شود نیز تهیه کنید. علاوه بر آن می­توانید یک دریل را با قیمت روزانه 35 دلار اجاره کنید.

مته‌های کاربیدی با سایز دقیق و مشخص معمولاً در بسته های پیچ قرار دارند، همچنین می­توانید به طور جداگانه آن­ها را تهیه کنید. سایز مته را با سایز پیچ مورد استفاده خود هماهنگ کنید، مته 0.4سانتیمتری برای پیچ های 0.476 سانتیمتری و مته 0.476 سانتیمتری برای پیچ های 0.635 سانتیمتر مناسبند. همواره مته اضافی در دسترس داشته باشید زیرا ممکن است نوک مته در بعضی از اجسام سخت به سرعت ساییده شود و در نتیجه سوراخ بسیار کوچک شود. یکی از نشانه های نوک ساییده شده این است که پیچ­ها به سختی جا می­روند یا کلا پیچیده و سفت نمی­شوند.

در مواردی که ظاهر زیبا چندان اهمیتی ندارد، از پیچ های با سر شش‌ضلعی (hex head) استفاده کنید

پیچ های شش ضلعی راحت‌تر بسته می­شوند. از یک پیچ گوشتی مخصوص برای پیچ شش‌ضلعی استفاده کنید.

در مواردی که به سطح تراز شده نیاز است و پیچ سر-تخت زیباتر به نظر می­رسد از پیچ های سر-تخت استفاده کنید در غیر این صورت از پیچ های سر شش ضلعی استفاده کنید.

پیچ های بتنی در دو حالت سر-تخت فیلیپس و شش ضلعی موجودند. در حالت هایی که سر پیچ باید هم تراز با سطح باشد (نوار فریز یا  furring strips  زیر دیوار کاذب) یا در حالتی که سر-تخت زیباتر به نظر می­رسد، از پیچ های سر تخت استفاده کنید. در غیر اینصورت همیشه از پیچ­ های سر شش ضلعی استفاده کنید. شکل آنها طوری است که پیچیدن و سفت کردنشان راحتتر است. برای پیچ های 0.476 سانتیمتری به پیچ گوشتی 0.635 سانتیمتری و برای پیچ های ضخیم تر 0.635 به پیچ‌گوشتی 0.8 سانتیمتری نیاز دارید.

هنگام استفاده از پیچ های سر تخت یک مته اضافه سر تخت شماره 2 برای پیچ های 0.476 و یک مته شماره 3 برای پیچ های 0.635 در اختیار داشته باشید. پیچ های محکم شده مته ها را به سرعت ساییده و فرسوده می‌کنند.

با دستان محکم و بدون لرزش و با فشار یکنواخت دریل‌کاری را انجام دهید

پیچ ها را با سرعت کم تا متوسط و با فشار یکنواخت سفت کنید.

سرعت پیچیدن و سفت کردن را با نزدیک شدن سر پیچ به سطح کم کنید.

تکنیک خوب و مناسب برای محکم کردن پیچ های بتنی ضروری است. کم بودن فشار رو به پایین باعث سر خوردن سری می‌شود مخصوصا اگر از پیچ های سر تخت استفاده کنید. برای گرفتن بهترین نتیجه، فشار ثابتی را بر روی پیچ حفظ کنید و دریل را با سرعت پایین تا متوسط استفاده کنید.

لازم است مراقب باشید و با نیروی مناسب کار کنید تا پیچ ها در نروند. دریل های سنگین(از نظر قدرت) بهترین بازده را دارند زیرا می­توانند سرعت پایین ثابتی را حفظ کنند. به محض تراز شدن پیچ با سطح و محکم شدن قطعه در جای خود کار را متوقف کنید. پیچاندن پیچ با سرعت بالا میتواند باعث پیچیدن بیش از حد شود که در نتیجه رزوه ها خدشه‌دار شده و ممکن است سری پیچ بشکند. بعد از محکم کردن تعدادی پیچ سرعت مناسب را حس خواهید کرد.

از دو دریل استفاده کنید یا از کیت نصب استفاده کنید تا کار ها را سرعت ببخشید

سوراخ را دریل کرده و سپس لوله را روی مته قرار دهید در حالی که سر پیچ‌گوشتی مخصوص پیچ شش‌ضلعی با سایز مناسب رو به بیرون باشد.

کیت شامل یک مته سر کاربیدی (قابل تعویض) یک پیچ گوشتی مخصوص پیچ شش‌ضلعی و یک پیچ گوشتی فیلیپس است.

مته مخصوص مصالح و یک مته راننده(drive bit) با سرعت متغیر را روی دریل چکشی سوار کنید. بدین ترتیب لازم نیست مدام مته ها را تعویض کنید. گزینه دیگر خرید ابزار نصب است. این ابزار به شما اجازه می‌دهد به سرعت از حالت سوراخکاری به پیچ گوشتی و بلعکس تغییر وضعیت دهید. همچنین شامل مته‌های سر-تخت و مته شش ضلعی برای هر دو پیچ 0.476 و 0.635 سانتیمتری می­باشد.

ما در مغازه ابزار فروشی در کنار پیچ های بتنی کیت نصب را نیز پیدا کرده و خریداری کردیم.

تعدادی رولپلاک پلاستیکی برای مواقع ضروری در دسترس داشته باشید

اگر پیچ بتنی در جای خود ثابت نمی­ماند یک رولپلاک پلاستیکی استفاده کنید تا چسبندگی لازم را ایجاد کند.

بعضی مواقع رزوه های پیچ در جای خود سفت نمی­شوند و پیچ در جای خود لق می‌زند. معمولا می­توانید این سوراخ را به حال خود رها کرده و درنزدیکی آن سوراخ جدیدی ایجاد کنید. اما اگر جابجا کردن پیچ راه حل مناسبی نیست، به راحتی سوراخ را بزرگتر کرده و یک رولپلاک در آن قرار می­دهیم. سپس پیچ بتنی را در رولپلاک می‌بندیم.

پیچ آستین لنگر(Sleeve Anchor) برای بلوک بتنی

اتصال اجسام سنگین به بلوک بتنی در صورت استفاده از ابزار و بست‌های مناسب، کار ساده ­ایست. اشتباهی که اکثر افراد مرتکب می‌شوند این است که فکر می‌کنند می‌توانند از رول‌پلاک استفاده کنند. حداقل باید از لنگر انبساط (lag shield) استفاده کنید. ولی حتی در این صورت هم تنها روی سه قسمت جامد می‌توانید از این نوع پیچ استفاده کنید.

پیچ آستین لنگر

آستین لنگر ها انتخاب بهتری هستند زیرا از آنها می‌توان در قسمت های توخالی و سیمانی بلوک و یا حتی ملات بین بلوک ها استفاده کرد. در ادامه به دو نکته مهم که هنگام نصب این بست باید به آن دقت کنید اشاره می‌کنیم.

1- باقی گذاشتن گرد و خاک حاصل از دریل‌کاری داخل سوراخ قدرت بست را پایین می‌آورد. بنابراین آن را با یک جاروبرقی یا فن تمیز کنید. یک سرنگ گوش بچه( که با قیمت 5 دلار در داروخانه‌ها موجود است) نیز برای این کار عالی است.(یکی از اینها در جعبه ابزارتان داشته‌باشید.) آن را داخل سوراخ برده و گرد و خاک را خارج کنید.

گرد و خاک داخل سوراخ را تمیز کنید.

2- مهره را شل کنید تا جایی که رزوه‌ها را رد کند. سپس آن را با ضربه‌های آرام چکش به جایش هدایت کنید. اینگونه به رزوه‌های پیچ آسیبی نمی‌رسد.

هنگام ضربه زدن به پیچ رزوه‌ها را محافظت کنید.

ابزار مورد نیاز برای این پروژه

با در اختیار داشتن ابزار مناسب برای این پروژه قبل از شروع آن، در زمان صرفه‌جویی کرده و مشکلات را به حداقل برسانید.

  • آچار قابل تنظیم(adjustable wrench)
  • چکش
  • دریل چکشی

همچنین شما به مته سر کاربیدی و راننده مهره(nut driver) شش‌ضلعی نیاز دارید.

مواد مورد نیاز برای این پروژه

با آماده داشتن مواد مورد نیاز خود از خرید های لحظه آخری بپرهیزید. در اینجا لیست مواد ذکر شده است:

  • پیچ های بتنی
  • رولپلاک پلاستیکی
  • پیچ آستین لنگر
نصب اتصالات در بتن
نه کاری که هنگام کار با اره برقی باید از انجام آنها خوداری کنید
نحوه استفاده از رنده نجاری برقی
فهرست