راهنمایی خرید ابزارالات بی‌سیم (باتری خور)

در این راهنما کارشناسان ابزار و خوانندگان باتجربه به شما می‌گویند چگونه بهترین ابزار بی‌سیم را انتخاب کنید.

در اینجا یاد می‌گیرید چگونه دفعه بعد ابزار بی‌سیم ارزشمندی بخرید. حرفه‌ای های کهنه‌کار و ویراستاران ما راز هایشان در انتخاب بهترین باتری‌ها، ویژگی‌های مورد علاقه و روش به حداکثر رساندن بازدهی ابزار بی‌سیم و افزایش عمر را با شما در میان می‌گذارند.

تعداد بسیار زیاد و گیج‌کننده‌ای از ابزار، باتری‌ها و شارژر های بی‌سیم در بازار وجود دارد. می‌توانید هزینه زیادی برای آن ها صرف کنید ولی بهتر است با دقت و روش صحیح خرید کنید. اگر روش صحیح استفاده و نگهداری از ابزار بی‌سیم را بدانید، باتری لیتیم یونی شما به جای یک سال، بسیار بیشتر عمر می‌کند. این توصیه‌ها به شما کمک می‌کند تا ابزار بی‌سیم شما بیشترین کارایی را داشته‌باشند.

توصیه 1: باتری لیتیوم یونی بخرید.

باتری‌های لیتیوم یونی دارند به سرعت جایگزین باتری‌های نیکل-کادمیوم به عنوان باتری استاندارد ابزار بی‌سیم می‌شوند. اگرچه باید برای باتری‌های لیتیم یونی دو برابر یا بیشتر هزینه کرد، ولی این هزینه ارزشش را دارد. آن ها کوچک و سبکند و مدت طولانی‌تری با حداکثر توان کار می کنند. تعداد دفعاتی که قابل شارژ هستند دو تا سه برابر باتری‌های نیکل-کادمیوم است و مدت طولانی بدون از دست دادن شارژ باقی می‌مانند.

با این حال این باتری‌ها معایبی نیز دارند: علاوه بر قیمت بالا، آن ها نسبت به نیکل-کادمیوم در دما های خیلی پایین و خیلی بالا(زیر صفر و بالای 105 درجه فارنهایت یا 40 درجه سانتیگراد) بدتر عمل می‌کنند. ولی رقابت بین تولیدکنندگان، کم‌کم موجب پایین آمدن قیمت باتری‌های لیتیوم یونی می‌شود. و ویژگی‌های جدید “هوشمندی” و “عملکرد در آب و هوای نامناسب” به باتری‌های لیتیوم یونی کمک می‌کنند هنگام شارژ خنک بمانند و در دمای زیر صفر مدت طولانی‌تری کار کنند.

توصیه 2: شش راه برای افزایش عمر باتری لیتیوم یونی

باتری و شارژر لیتیوم یونی

یک باتری لیتیوم یونی گران است. از این توصیه‌ها پیروی کنید تا بیشترین شارژ را برای دستگاه شما داشته‌باشید.

1- باتری را کاملاً تخلیه نکنید.

استفاده از باتری لیتیوم یونی تا زمانی که کاملاً دشارژ شود، از عمر آن می‌کاهد. سعی کنید قبل از این که درصد شارژ آن به زیر 20 درصد برسد، آنرا شارژ کنید. اگر کارایی ابزار حتی ذره‌ای کاهش یافت باتری را شارژ کنید. منتظر توقف کامل ابزار نشوید.

2- باتری را زود به زود شارژ کنید.

ممکن است شنیده باشید بهترین زمان برای شارژ باتری زمانی است که نیاز به شارژ دارد. این حرف درست نیست. شارژ زود به زود برای باتری خوب است. حتی اگر کاملاً دشارژ نشده باشد.

3- باتری را در دمای صحیح شارژ کنید.

دمای بهینه شارژ باتری در بازه بین 40 تا 85 درجه فارنهایت (4 تا 24 درجه سانتیگراد) است. شارژ آن ها در دمای خیلی بالا یا پایین(زیر 32 درجه فارنهایت یا صفر درجه سانتیگراد و بالای 105 درجه یا 40 درجه سانتیگراد) در فرآیند شیمیایی سلول های باتری اختلال ایجاد می‌کند و ممکن است به طور دائم زمان کار باتری را پایین بیاورد. شارژر را در داخل خانه یا در سایه نگه دارید.

4- باتری را در هوای خنک (ولی نه یخ زده) و تا اندازه‌ای شارژ نگهداری و انبار کنید.

باتری های لیتیوم یونی اگر به درستی انبار شوند، عمر 3 تا 5 سال دارند. دما های خیلی بالا یا پایین عمرشان را کاهش می‌دهد. بنابراین آن ها را در کامیون، گاراژ یا فریزر نگه ندارید. آن ها را در یک محل خنک مانند زیرزمین، یخچال و با شارژ حدود 40 درصد نگه دارید. این میزان شارژ باتری و مدار محافظ آن را در مدت انبار کردن فعال نگه می‌دارد.

5- باتری تازه بخرید.

باتری‌های لیتیوم یونی عمر محدودی دارند. آن ها بلافاصله پس از تولید به آرامی شروع به تجزیه می‌کنند. بنابراین مهم است که تازه‌ترین باتری موجود را خریداری کنید. تاریخ روی باتری یا بسته‌بندی را چک کرده و از تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید.

6- مکرراً از باتری استفاده کنید.

از خرید و انبار کردن باتری اضافه به مدت طولانی خودداری کنید. اگر از باتری حداقل هر چند ماه یک بار استفاده نکنید، عمر آن کاهش می‌یابد. اگر دو باتری دارید، از هردو استفاده کنید.

توضیحات سازنده در مورد نگهداری و مراقبت از باتری بخوانید.

توصیه 3: با ابزار بدون باتری در پول صرفه‌جویی کنید.

وقتی باتری را خریداری کردید، ابزار مناسب آن را بدون باتری و با هزینه کمتر خریداری کنید.

بسیاری از تولیدکنندگان ابزار بدون باتری(فقط ابزار) را عرضه می‌کنند و آنچه در ابزارفروشی‌ها می بینید در حقیقت تنها بخشی از محصولات است. برای بیشترین تعداد محصول اینترنت را جستجو کنید . در خرده‌فروشی‌های آنلاین، اره عمودبر بی‌سیم Porter-Cable تنها 60 دلار قیمت دارد.

توصیه 4: دو باتری بهتر از یکی است.

یک بسته با دو باتری خریداری کنید. این کار معمولاً از خرید یک ابزار بی‌سیم با یک باتری و خرید یک باتری جداگانه ارزانتر درمی‌آید.

خرید یک باتری اضافه ضروری است در غیر اینصورت این باتری است که تصمیم می‌گیرد کی کار را متوقف کرده و استراحت کنید.

توصیه 5: به دنبال یک سیستم بگردید و نه فقط یک ابزار

ممکن است از یک دریل خوشتان بیاید ولی بهتر است قبل از اینکه خرید کنید به سایر ابزار موردنیاز خود در آینده هم فکر کنید. اگر باتری‌ها و شارژر یک ابزار را بتوانید برای سایر ابزار استفاده کنید، می‌توانید در آیند ابزار بدون باتری خریداری کرده و مقدار زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. بیشتر تولیدکنندگان انواع متنوعی از ابزار را عرضه می‌کنند که از یک نوع باتری استفاده می‌کنند. به طور مثال ابزار 18 ولت زیر، تنوع وسیعی دارند.

سیستم 18 ولتRyobi بیشتر از 50 نوع ابزار مختلف دارد که به باتری 18 ولتی آن می‌خورد و شامل محصولات خانگی، باغبانی و چمن‌زنی بی‌سیم است. اگر ازباتری با ولتاژ یکسانی از یک برند استفاده کنید، همیشه باتری شارژ شده و شارژر به مقدار کافی دارید.

توصیه 6: موتور های بدون برس پیشگامند.

بسته موتور درایور ضربه‌ای بدون برس 18 ولت بی‌سیم ماکیتا با قیمت حدوداً 300 دلار، دو باتری ، شارژر، گیره یا تنگ تسمه ای(belt clip) و محفظه دارد.

تولیدکنندگان حرفه‌ای حداقل چند ابزار با موتور بدون برس دارند. موتورهای بدون برس تماس فیزیکی بین قطعات را حذف می‌کنند که به حذف اصطکاک و عدم اتلاف انرژی می‌انجامد. تولیدکنندگان مدعیند موتورهای بدون برس در مقایسه با موتور های برس‌دار مدت زمان کاری (run time) را 50 درصد افزایش می‌دهند. نظرات کاربران نیز بسیار مثبت است.

در حال حاضر قیمت ابزار بدون برس 30 تا 100 دلار بیشتر از مدل برس‌دار است و به دریل، آچار ضربه‌ای و درایور ها محدود می شود. ولی هرچه مقبولیت این تکنولوژی بیشتر شود، قیمت ها کاهش پیدا کرده و می‌توانید موتور های بدون برس را در اره ها و سایر ابزار پیدا کنید.

توصیه 7: باتری‌هایی با نمایشگر میزان شارژ خریداری کنید.

با این مدل ها ، با فشار دادن یک دکمه نمایشگر روشن شده و با یک نگاه متوجه می‌شوید چقدر شارژ باقی مانده است.

نمایشگر شارژ روی جعبه برای باتری‌های لیتیوم یونی خیلی ضروری هستند. زیرا علاوه بر آن که در شرایط سخت -مثلاً روی نردبان- با یک نگاه می‌توانید میزان شارژ را متوجه شوید، بلکه عمر باتری را نیز با شارژ به موقع افزایش می‌دهند.

توصیه 8: شارژر های هوشمند عمر باتری را افزایش می‌هند.

باتری‌ها گرانترین قسمت ابزار بی‌سیم هستند و یک شارژر بد ممکن است به خاطر حرارت بالا و شارژ غلط عمر باتری را پایین بیاورد. شارژر های هوشمند مانند Makita DC18RA Rapid Battery Charger سنسورهای الکترونیکی و کنترل ولتاژ و دما دارند که با یک چیپ در داخل باتری در تماس است و شارژ بهینه را ممکن می‌کند. شارژر Makita DC18RA (عکس) یک فن دارد تا باتری را قبل از آغاز شارژ خنک کند تا باتری سریع شارژ شود.( یک باتری 3 آمپر ساعت لیتیوم یونی را در 22 دقیقه شارژ می‌کند.) قیمت آن در فروشگاه های لوازم خانگی و یا آنلاین 45 دلار به بالا است.

 شارژرCraftsman’s NEXTEC QuickBoost 12V(عکس: حدود 35 دلار) در 3 دقیقه اول 25 درصد شارژ شده و در 30 دقیقه به طور کامل شارژ می‌شود.

توصیه 9: ولتاژ یکسان، زمان کار (run time) متفاوت

باتری ‌ها با ولتاژ یکسان اغلب آمپرساعت متفاوتی دارند . آن هایی که نرخ آمپر ساعت بالاتری دارند بزرگتر، سنگینتر و گرانترند و زمان کارکرد طولانی‌تری دارند. برخی شرکت ها نرخ آمپرساعت را روی باتری می‌نویسند ولی برخی برایشان اسم انتخاب می‌کنند.(مانند DeWalt’s compact and XRP versions and Bosch’s Slim Pack and Fat Pack) یک مدلcompact 1.5 آمپری برای کسانی که به انجام پروژه‌های خود انجام در آخر هفته علاقه دارند مناسب است، مخصوصاً اگر شارژر سریعی انتخاب شود.

باتری‌های بی‌سیم برای صنعت ابزار به اندازه کارتریج جوهر برای صنعت پرینتر ضروری است.

توصیه 10: ابزار سیم دار را کنار نگذارید.

در راحتی استفاده از ابزار بی‌سیم شکی نیست. ولی در اکثر مواقع باتری‌ها خیلی سریعتر از دستگاه خراب می‌شوند و در مورد ابزاری که به نیروی زیادی احتیاج دارند، مانند اره گردبر و اره رفت و برگشتی، استفاده از ابزار سیم‌دار نیروی بیشتری تامین می‌کند. همچنین آن ها قیمت کمتر و عمر بسیار طولانی دارند.

راهنمایی برای خریداری ابزارالات بی‌سیم
مقایسه دریل چکشی و دریل بتن کن
جوشکاری آلومینیوم به روش قوسی با پوشش گاز محافاظ (GMAW)
فهرست