انتخاب قلم مناسب برای چکش تخریب

چکش تخریب ابزار قدرتمندی هستند که برای خراب کردن سازه‌های بتنی طراحی شده‌اند و در صنایع ساخت و ساز و عمران کاربرد زیادی دارند.

چکش های تخریب با توجه به ساختاری که دارند، می‌توانند مواد بسیار سختی مانند بتن را بشکنند. برای این کار آن ها با قلم های مختلفی کار می‌کنند که لازم است نوع قلم با توجه به کاربردی که برای آن مدنظر دارید انتخاب شود.

به دلیل اهمیت انتخاب قلم مناسب در هنگام انجام پروژه‌های مختلف، در این مقاله به معرفی انواع قلم‌ها و  فاکتورهای مختلفی که در انتخاب آن ها دخیلند، می‌پردازیم.

انواع قلم

سیستم نگهداری قلم: تمام ابزار آلاتی که با قلم کار می‌کنند، نیاز به یک سیستم نگهداری قلم دارند که قلم روی آن سوار می‌شود. سیستم های مختلفی برای نگهداری قلم وجود دارند که چکش های تخریب معمولا از سیستم SDS استفاده می‌کنند.

سیستم SDS نصب قلم را ساده‌تر می‌کند؛ زیرا در این حالت تنها کافی است قلم را در دستگاه جا بزنید و بدین صورت دیگر نیازی به محکم کردن سه‌نظام ندارید. بیشتر تولیدکنندگان مطرح مانند بوش، ماکیتا و هیلتی انواع چکش های تخریب را در کلاس های وزنی مختلف با سیستم SDS عرضه می‌کنند. برخی انواع قلم های SDS عبارتند از:

  • قلم نوک‌تیز معمولی یا point: این قلم‌ها یکی از رایجترین انواع قلم‌ها هستند و برای کاربردهای معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • قلم با نوک صاف یا قلم Flat Tip: این قلم ها امکان کنترل جهت تخریب را فراهم می‌کنند و به همین دلیل برای پرداخت نهایی یا کار نزدیک لبه‌ها مناسبند.
  • قلم stake driver: این قلم ها برای کشیدن بتن از میخ های چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • قلم پیک شکل یا spade: این قلم ‌ها به شکل خال پیک هستند و برای پرداخت سطوح صاف بتنی یا برش اریب در خاک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • قلم flex: قلم های flex تیغه‌های فلزی انعطاف‌پذیری هستند که برای تخریب کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • قلم scrabbler: این قلم‌ها سطح را کاملا پرداخت و هموار می‌کنند و می‌توان از آنها برای تمیز کردن قطعات مختلف پیش از نصب بست و اتصالات استفاده کرد.
  • برس ها: برس ها شامل تیغه‌های نوک‌تیز کاربیدی هستند که برای تمیز کردن درز ها و لکه‌های سخت روی بتن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

راهنمای خرید قلم

حالا که با انواع قلم‌ها آشنا شدیم، می‌توانیم به معرفی فاکتورهای مختلفی که در انتخاب یک قلم موثر هستند بپردازیم. نکات مهم در انتخاب قلم مناسب برای چکش تخریب عبارتند از:

سایز قطعه

سایز قلم با سایز قطعه ارتباط مستقیمی دارد. قلم ‌های نوک‌تیز کوچک می‌توانند برای کار با قطعات و کنده‌های کوچکتر مورد استفاده قرار بگیرند در حالی که قلم های بزرگتر برای کار با قطعات بزرگتر مناسبند.

با این حال در قطعه‌های کوچک نیز استفاده از قلم ‌های بزرگ میزان ضایعات را به حداقل میزان ممکن می‌رساند. در مجموع بهتر است برای شکستن قطعه‌های بزرگ از قلم‌های بزرگ استفاده کنید ولی در مورد قطعات کوچکتر کار را با قلم کوچک آغاز کرده و سپس با قلم‌های بزرگ ادامه بدهید.

جنس ماده

بدیهی است جنس ماده‌ای که قرار است با آن کار کنید، تاثیر به سزایی در انتخاب قلم دارد. اگر ماده نرم و ضعیف باشد، یک قلم بزرگ نسبتا کند به خوبی پاسخگوی نیاز شما خواهد بود، ولی اگر ماده سخت و محکم باشد، باید از قلم کوچکتر و تیزتری استفاده کرد.

قلم های نوک‌تیز کوچک فشار زیادی را به یک ناحیه کوچک از جسم وارد ‌می‌کنند که موجب می‌شود قطعه راحتتر بشکند.

کار با چکش تخریب

شکل ناحیه (قطعه‌ای) که قرار است تخریب شود

در برخی موارد شکل قطعه‌ای که قرار است تخریب شود یک شکل هندسی معمولی است که در این حالت تخریب ناحیه مورد نظر ساده است.

مثلا اگر دیواری که قرار است تخریب شود کاملا باز باشد، یا کف زمین کاملا بدون مانع باشد، انجام کار آسان است. ولی اگر سطح مورد نظر شکل پیچیده ای داشته باشد یا موانعی در راه آن قرار داشته باشد، تخریب آن دشوار می‌شود.

در اینجاست که قلم های متنوع و جالبی مانند قلم spade پدید می‌آیند. قلم‌هایی که شکل های متفاوتی دارند، برای تخریب سطوحی با شکل متفاوت مناسب هستند.

در این حالت بلند و باریک بودن قلم موجب می‌شود شکستن مواد در نقاط تنگ یا دور از دسترس ساده‌تر شود زیرا این نوع قلم‌ها می‌توانند به نقاط دورتری دسترسی پیدا کرده و کار را انجام دهند.

برخی افراد گمان می‌کنند لازم نیست قلم چکش تخریب را تعویض کنند، ولی افرادی که مرتبا از چکش استفاده می‌کنند، تغییری که در اثر استفاده از یک قلم مناسب ایجاد می‌شود را به خوبی درک می‌کنند.

انتخاب قلم مناسب برای کسب بهترین نتایج الزامی است و انجام پروژه را بسیار ساده‌تر می‌کند. اگر قلم را با توجه به نیازی که دارید، انتخاب کنید، در هنگام انجام کار به هیچ مشکلی برخورد نخواهید کرد.

انواع قلم چکش تخریب
مینی ‌فرز چیست؟
چگونه باید از چکش تخریب استفاده کنیم؟
فهرست