کاربرد های مینی فرز و معرفی صفحه ها و دیسک ها

پیش‌تر در یادداشت مجزایی به طور مفصل به عملکرد و کاربرد مینی فرز پرداختیم؛ یادداشتی که پس از مطالعه آن متوجه جزئیات عملکردی و کاربردهای وسیع این وسیله خواهید شد. در این یادداشت اما این بار قصد داریم تا بر استفاده‌های عملی و ملموس مینی فرز تأکید کرده و روش‌های مختلفی که برای استفاده از آن وجود دارد را تشریح کنیم.

با این حساب پیشنهاد می‌کنیم اگر یادداشت دیگر را به طور کامل مطالعه نکرده و آشنایی کافی با مینی فرز ندارید، ابتدا به آن مراجعه و پس از درک نحوه عملکرد این وسیله به مطالعه این یادداشت بپردازید. هرچند در ابتدای همین متن تلاش می‌کنیم تا مروری اجمالی بر حیطه کاربردها داشته و سپس به روش‌ها عملی برای بهره‌برداری از مینی فرز بپردازیم.

کاربردهای مینی فرز

اساسی‌ترین کاربرد مینی فرز، حذف اضافه‌های آهن یا سایر موارد از سطح یک قطعه فلز (یا چوب در مواردی خاص) و همچنین ایجاد برش در فلزات با ضخامت کم است. به بیانی دیگر می‌توان گفت از صیقل و سنگ‌زنی تا برش، بخشی از کاربردهای این وسیله هستند. البته همانطور که پیش‌تر به آن پرداختیم، مجموعه کاربردها و عملکردهای مینی فرز را می‌توان در سه دسته اصلی خلاصه کرد:

  • برش سطوح
  • پرداخته کردن و پاکسازی سطوح
  • آماده‌سازی سطوح

هرچند با دقت در دسته دوم و سوم کاربردها ممکن است دچار ابهام شده و هر دو را یکسان تلقی کنید اما در ادامه با تفاوت‌های جزئی و کوچک این دو دسته از کاربردها آشنا خواهید شد. اما پیش از ورود به ارائه راهکار و روش‌های قابل اجرا برای استفاده از مینی فرز حتی در خانه و با کمترین امکانات، اجازه دهید یک پرسش اصلی و کلیدی را پاسخ دهیم.

برای مشاهده قیمت و خرید مینی فرز می توانید به دسته بندی این محصول در فروشگاه آچاریست مراجعه کنید

تعویض دیسک (صفحه) مینی فرز

حذف رنگ از سطح بدنه خودرو یا هر وسیله دیگری

بهترین متخصصان حوزه پرداخت و اصلاح بدنه خودرو معمولاً به مشتریان خود نمی‌گویند که رنگ، طرح یا ساختار جدیدی که در بدنه خودرو خود شاهد هستید تا حد زیادی مدیون استفاده از مینی فرز است. نقاش‌ها در بسیاری مواقع به کمک استفاده از دیسک سیمی، دیسک فلپ و دیسک سنباده، بقایای رنگ قدیمی را حذف و سطح را پاک می‌کنند. شما نیز می‌توانید برای حذف رنگ برخی از سطوح بدنه با احتیاط از سری سنباده استفاده کنید.

برای این کار موازی با سطح بدنه و در مدت زمان‌های کوتاه دیسک را به بقایای رنگ نزدیک کنید. دقت داشته باشید که تماس‌ها طولانی نشود و همچنین فشار زیادی بر وسیله اعمال نکنید. این ممکن است به دیسک مینی فرز ، خود وسیله یا بدنه آسیب وارد کند.

حذف رنگ از سطح بدنه خودرو

حذف زنگ زدگی از سطوح مختلف

بهترین دیسک‌ها برای انجام این کار، دیسک سیمی(برس سیمی) و دیسک سنباده هستند که به شما از در حذف کامل زنگ‌زدگی کمک می‌کنند. هنگامی که با یک لایه از زنگ روبرو هستید و قصد دارید تا در عین حفظ سلامت سطح زیرین، زنگ را حذف کنید، دیسک سیمی یک گزینه ایده‌آل است. در انجام این کار باید دقت کنید که از مینی فرز تا مرز پدیدار شدن فلز زیرین استفاده کنید و با ادامه سمباده کردن یا گردش دیسک سیمی، به فلز زیرین آسیب وارد نشود.

حذف زنگ زدگی از سطوح با مینی فرز

سنگ‌تراشی با مینی فرز؛ برش کاشی سرامیکی

انجام این کار با مینی فرز بسیار ساده و آسان است. شما می‌توانید به‌سادگی و سریع، با استفاده از دیسک الماسه‌ای که برش‌هایی به عمق یک‌هشتم اینچ دارد، کاشی سرامیکی را برش دهید. نتیجه کار بسیار قابل قبول بوده و لبه بدون خردشدگی، ترک و بریدگی، کاملاً صاف و یکنواخت خواهد بود. نتیجه به طرز اعجاب‌انگیزی به اندازه برش با اره کاشی مرطوب قابل قبول خواهد بود منتها انجام کار با مینی فرز به ملاحظه بیشتری نیاز دارد.

بهتر است این کار را در لبه میز انجام داده یا به کمک اجسامی مانند الوار یا آجر، یک پستی و بلندی ایجاد کنید. اگر میز در اختیار دارید یک طرف کاشی را با گیره به لبه میز محکم کرده و سپس با حفظ فشار و توازن نیرو، برش را در سطحی که معلق است ایجاد کنید.

به منظور اجتناب از ترک یا شکستن کاشی بهتر است خط برش شما از لبه میز خیلی دور نباشد. اما اگر این کار را با الوار یا آجر انجام می‌دهید به مراتب سخت‌تر است. در این شرایط باید با دست یا پا سمت دیگر کاشی را کنترل و با وسیله برش را در بخش معلق ایجاد کنید.

 

کاربرد های مینی فرز

از بین بردن ملات قدیمی

یک مینی فرز مسلح‌شده با دیسک الماسه می‌تواند به راحتی جای مجموعه‌ای از اسکنه(چیزل) را گرفته و با استحکامی به‌مراتب بیشتر از یک اسکنه، سطح آجرها و سنگ‌های پوشیده با ملات سیمان را تمیز کند. انجام کار در این روش پیچیدگی خاصی نداشته و ضمن حفظ کنترل کامل بر وسیله، می‌توانید لبه دیسک را به سطوح ملات قدیمی نزدیک و آن‌ها را حذف کنید. به عمق برش‌ها به منظور اجتناب از آسیب زدن به سطح اصلی سنگ‌ها و آجر دقت کنید.

پاک کردن و تیز کردن ابزار کار با مینی فرز

بیل یا هر ابزار دیگری در کارگاه یا حتی باغچه خانگی شما شدیداً کثیف شده و به فراتر از یک پاک کردن ساده نیاز دارد؟ راه حل استفاده از دیسک سنباده و دیسک سیمی و یک مینی فرز است! کافیست تا با دقت و بدون تماس عمیق، طولانی و مداوم، مینی فرزی که با این دو دیسک مسلح شده است به سطح ابزار فلزی خود نزدیک کنید. اما در مورد تیز کردن ابزار فلزی نیز می‌توان از این وسیله استفاده کرد. دیسک سنگ‌زنی ویژه برای تیز کردن ابزار مناسب هستند. فقط در نظر داشته باشید که به منظور اجتناب از وارد کردن آسیب به تیغه و ابزار فلزی باید کنترل کاملی بر مینی فرز خود داشته باشید و با زاویه مایل دیسک را به سطوح نزدیک کنید.

نجاری؛ منبت‌کاری

دیسک های مخصوصی برای منبت کاری با مینی فرز در دسترس هستند که بسته به نوع نیاز خود قادر به خرید و نصب آن‌ها هستید. عموماً برای این کار از دیسک تراشنده-ساینده یا همان (Abrasive Carving Disc) استفاده می‌شود. با نصب این دیسک روی وسیله خود، می‌توانید به سادگی تکه‌های خمیر چوب را برش داده و سطوحی با اشکال مد نظر خود ایجاد کنید. این دیسک مینی فرز به شما کمک می‌کند تا ناصافی‌های چوب را شکل دهید اما برای برش عمیق اصلاً مناسب نیستند؛ البته باید خاطر نشان کرد که برای برش‌های جزئی، سطحی و تزئینی مناسب هستند.

سنباده چوب با مینی فرز

نجاری؛ سنباده چوب

دیسک فلپ ساینده در واقع برای سنباده سریع سطوح خشن‌ترین چوب‌ها در کمترین زمان، مناسب هستند. شما می‌توانید در یک چشم به هم زدن با نزدیک کردن یک مینی فرز با این نوع از دیسک به سطح چوب می‌توانید لایه سطحی آن را حذف کنید. البته دقت داشته باشید که قدرت و سرعت بالای مینی فرز می‌تواند باعث از کنترل خارج شدن وسیله و کنده شدن لایه‌های زیرین چوب هم شود. اگر به مهارت کافی در انجام این کار برسید، نتیجه نهایی به‌مراتب بهتر از کار با سنباده‌های دستی خواهد بود.

چگونه می‌توان مینی فرز را برای کاربردهای مختلف آماده کرد؟

یکی از پرسش‌هایی که پس از مطالعه و مشاهده کاربردهای وسیع مینی فرز در ذهن مخاطبان نقش می‌بندد، این است که اساساً راز این کاربردهای وسیع و گوناگون چیست؟ در پاسخ باید گفت راز برتری مینی فرز در تعویض بودن دیسک آن است.

در هنگام پرداختن به عملکرد مینی فرز در یادداشت پیشین، به نقش دیسک و نحوه بسته شدن آن بر روی وسیله پرداختیم و توضیحات مبسوطی ارائه شد اما در حال حاضر نیز به طور اجمالی باید گفت دیسک که شکل آن در نمای ظاهری وسیله مشخص است، گردش دورانی موتور را به سطح فلز منتقل می‌کند. همین گردش دورانی دیسک بسته به زاویه اعمال و نوع آن می‌تواند به برش، صیقل و یا حذف لایه‌های بالایی سطح کمک کند. پس راز اصلی برتری مینی فرز در تعویض‌پذیر بودن این دیسک است.

انواع مختلف دیسک مینی فرز (صفحه)

دیسک مینی فرز در انواع و گونه‌های مختلفی در دسترس است؛ به طوری که سخت بتوان تمام گونه و انواع آن را تعیین کرد. دقت داشته باشید که سوای جنس، نوع طراحی و ساختار دیسک، حتی قطر و ضخامت آن نیز در تغییر نوع و کاربرد آن مؤثر است. پس در خاطر داشته باشید اشاره به تمام انواع و گونه‌های آن به تفکیک تمام مشخصات ممکن نیست. اما ما در این یادداشت تلاش کردیم تا به طور اجمالی انواع مختلف آن را بررسی کنیم.

برای مشاهده قیمت و خرید انواع صفحه ( دیسک ) میتوانید اینجا کلیک کنید.

دیسک سنگ‌زنی کاربید سیلیکون

این دیسک‌ها برای شکل دادن به فلزات طراحی شده‌اند. همچین از این دیسک‌ها برای حذف کارآمد مواد بدون آسیب زدن به لایه‌های اصلی سطح نیز استفاده می‌شود. استفاده از دیسک سنگ‌زنی کاربید سیلیکون کمک می‌کند تا نیاز به پرداختن سطح در مراحل بعدی به حداقل رسیده و در عمل هم به زمان و هم به انرژی کمتری برای کار با سطح نیاز باشد.

دیسک سنگ‌زنی کاربید سیلیکون

دیسک برش و سنگ‌زنی لبه‌ای

از این نوع دیسک برای ایجاد برش در مواد، فلزات و اجسام بسیار سخت استفاده می‌شود؛ اجسامی مانند میله‌ها، پیچ‌ها، میلگردها و لوله‌های فلزی که ضخامت دیواره آن‌ها زیاد است.

دیسک سنگ‌زنی لبه‌ای

صفحه سنباده

صفحه سنباده که گاهاً از آن به عنوان پد سنباده نیز یاد می‌شود، بسیار کاربردی بوده و در مواقع خاصی می‌تواند با نصب بر روی مینی فرز گره‌گشا ظاهر شود. از صفحه یا همان دیسک سنباده مینی فرز برای حذف کارآمد لایه‌های قدیمی رنگ استفاده شده و در روند آماده‌سازی سطح بسیار کاربردی هستند. همچنین از این نوع در مراحل نهایی پرداخته کردن اجسام برای لطیف ساختن سطوح در تماس با دست نیز، تحت شرایط خاصی، استفاده می‌شود.

دیسک ویژه سنگ‌زنی (قابل انعطاف)

این گونه از دیسک سنگ‎زنی که به آن چرخ سنگ‌زنی قابل انعطاف نیز گفته می‌شود، از یک ترکیب ساینده ساخته شده و قابلیت انعطاف به ماهیت آن امتیازات ویژه‌ای بخشیده است. یکی از اصلی‌ترین امتیازات گسترش دایره عملکرد سنگ‌زنی و سایش مینی فرز است. چرخ‌های آسیاب و سایر اشکال دیسک ساینده دو بخش اساسی دارند.

  • قطعات(در اصطلاح دانه‌های) ساینده که امکان برش کارآمد را در عمق‌های کم فراهم می‌کنند.
  • لبه‌های و پیوندهایی که این قطعات را به هم متصل ساخته و از فروپاشی آن‌ها تحت فشار اصطکاک جلوگیری می‌کنند.

استفاده اصلی این نوع از دیسک مینی فرز در حذف مواد و پرداخت سطوح سنگی و فلزی است. بسته به سایز برخی جزئیات دیگر، برای نصب بر روی انواع مینی فرزها قابل تهیه هستند.

دیسک ویژه سنگ زنی (قابل انعطاف)

صفحه سیمی (برس سیمی)

صفحه سیمی مینی فرز به هیچ وجه برای برش کاربردی نبوده و تنها برای حذف مؤثر رنگ و سایر مواد سطحی از جمله زنگ‌زدگی سطحی مناسب هستند. البته دسته خاصی از صفحه سیمی برای حذف پلیسه سطح فلز نیز مناسب هستند.

صفحه سیمی مینی فرز

دیسک الماسه

پیش از هر چیز باید تأکید کرد در حالت عادی این نوع دیسک برای صیقل و سنگ‌زنی طراحی نشده و به طور تخصصی برای برش مواد و اجسام است. از برش بتن تا کاشی و گرانیت، با کمک نصب این دیسک روی مینی فرز ممکن خواهد شد. با این حال باید خاطر نشان کرد دیسک الماسه در انواع مختلفی در دسترس است و بسته به نوع کار خود باید مورد مناسب را تهیه کنید. به طور مثال نوعی از آن برای برش خشک و دیگری برای برش مرطوب مناسب است.

دیسک الماسه مینی فرز

دیسک سنگ‌زنی اکسید آلومینیوم

این نوع از صفحه که تولید آن مبتنی بر اکسید مواد است، برای طیف گسترده‌ای از کاربردها مناسب است اما به طور خاص برای کار با چوب، نجاری و برش نئوپان در مواقع لزوم پیشنهاد می‌شوند.

دیسک سنگ زنی اکسید آلومینیوم مینی فرز

دیسک فلپ (سنباده فلاپ دیسک)

دیسک فلپ یا همان سنباده فلاپ دیسک مینی فرز ، عملکرد نزدیکی با دیسک سیمی دارد اما در عین حال به جای سیم، از لایه‌های فلاپ تشکیل شده است. این موضوع کمک می‌کند تا مینی فرز دارای این دیسک توان بهتری برای صیقل نرم سطح داشته و برای ترکیب محل برآمدگی جوش با سطوح دیگر فلز کاربردی باشد.

دیسک فلپ

هدف از معرفی انواع دیسک مینی فرز چه بود؟

تلاش کردیم تا پیش از پرداختن به پیشنهادهایی برای کار با مینی فرز در منزل، انواع دیسک آن را به شما معرفی کنیم؛ زیرا مطابق آنچه گفته شد، در عمل شما برای استفاده از این وسیله در کاربردهای مختلف نیاز به تعویض سری آن دارید. حال با اطلاع از این موضوع، حتی در کاربردهای خانگی می‌توانید به سادگی دیسک متناسب با کار خود را انتخاب و تهیه کنید. به بیانی دیگر گام اول کار با مینی فرز توسط افراد آماتور و در کارگاه‌های خانگی شناخت انواع دیسک مینی فرز است. اما حال نوبت به روش‌های مختلف استفاده از مینی فرز رسیده است.

یک تذکر بسیار مهم در استفاده از مینی فرز در خانه

دقت داشته باشید که انجام این قسم امور شاید در توان هر کسی نباشد و پیشنهاد می‌کنیم تا حتما پیش از انجام و عملیاتی کردن هر روش و هر کاربرد، به اندازه کافی تمرین کرده، موارد ایمنی را رعایت کرده باشید و همچنین به مهارت کافی در کنترل وسیله رسیده باشید. باید خاطر نشان کرد در برخی مواقع استفاده غلط و یا غفلت در استفاده از مینی فرز نه‌تنها آسیب مالی بلکه آسیب جانی و صدمات جسمی به همراه دارد.

کاربرد های مینی فرز
لیستی برای شناخت بهترین برند دستگاه جوش اینورتر
خرید دستگاه جوش، کدام معیارها و نکات اهمیت دارند؟
فهرست