9 نکته برای داشتن برش های بهتر و ایمن با اره فارسی بر

اره فارسی بر توسط کاربران زیادی از مبتدی تا حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد. کار با این دستگاه فوت و فن های خاص خود را دارد.

در این مقاله نشان می‌دهیم چگونه قطعات خیلی کوچک را ببرید، خرابی قطعه را کاهش دهید و مهمتر از همه، این کارها را به روشی ایمن انجام دهید. در ادامه به شرح این نکات می‌پردازیم:

1 -قبل از شروع کار کمی صبر کنید تا دستگاه به حداکثر سرعت برسد.

اره فارسی بر

هرگز نباید بلافاصله پس از روشن شدن دستگاه برش را آغاز کنید. با این کار نه تنها احتمال خطر و آسیب دیدگی را افزایش می دهید، بلکه یک برش بی کیفیت و پر تراشه خواهید داشت. بهتر است ابتدا به موتور چند میلی ثانیه زمان دهید تا به حداکثر سرعت خود برسد و سپس کار را آغاز کنید.

حتما این نکته را به خصوص هنگام کار با قطعات نازک و باریک مدنظر قرار دهید تا محصول نهایی از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

2- برای برش قطعات کوچک از یک گیره یا همان پیچ دستی نجاری استفاده کنید.

برش با اره فارسی بر

برای جلوگیری از در رفتن قطعات کوچک از زیر اره بهتر است از یک گیره یا پیچ دستی استفاده کنید. برای قطعات خیلی کوچک مانند گچبری شکل سمت چپ از یک گیره و برای سایر موارد مانند شکل سمت راست از یک تکه چوب به عنوان تکیه گاه استفاده کنید.

در پایان برش اره را پایین نگه دارید و اجازه دهید تیغه کاملا توقف کند. پس از توقف کامل تیغه میتوانید دستگاه را بیرون بیاورید.

3- برای جابجایی اره فارسی بر آن را از پایه نگه دارید.

جابجایی اره فارسی بر

فارسی برها سنگین هستند و حمل آنها سخت است. در برخی مدل ها دستگیره ای بالای دستگاه نصب شده است تا بتوان آن را مانند یک چمدان گرفته و جابجا کرد. با این حال بهتر است عادت کنید اره را از پایه بلند کرده و سپس آن را جابجا کنید؛ زیرا با این روش فشار کمتری به کمرتان وارد کرده و امکان ضربه خوردن به ران پایتان را به صفر میرسانید.

لازم به ذکر است در این حالت عبور از درها راحت تر بوده و احتمال برخورد دستگاه به طرفین و آسیب دیدن آن کمتر میشود.

4- خاک اره را به سمت پایین هدایت کنید.

خروج خاک اره از اره فارسی بر

کنترل گرد و خاکی که در اثر کار با فارسی بر تولید می شود دشوار است. کیسه های مخصوص جمع آوری گرد و خاک نیز در این مورد کار زیادی انجام نمی دهند و حتی اگر یک جاروبرقی به دستگاه متصل کنید، باز هم خاک اره در فضای اطراف پخش می شود.

تنها راه کاملا مطمئن برای جلوگیری از آلوده شدن فضای داخلی ساختمان، انجام کار در فضای باز است. با این حال برای بهبود این مشکل می توان کیسه جمع آوری خاک اره را با یک زانویی که به راحتی به مجرای خاک اره متصل می شود جایگزین کرد.

این کار تمام خاک اره تولید شده را جمع آوری نمیکند ولی قسمت قابل توجهی از آن را به جای هوا و فضای اطراف به سمت پایین هدایت کرده و از پخش شدن گرد و خاک در هوا جلوگیری میکند. سایز مجرای عبور خاک اره در انواع مدل ها متفاوت است، برای همین لازم است قبل از خرید، حتما سایز مجرای دستگاه خود را اندازه گیری و مشخص کنید.

5- یک خط راهنما روی پایه اره بکشید.

کشیدن خط راهنما بر روی پایه اره فارسی بر

در اینجا یک روش سریع برای برش چندین قطعه یکسان به شما معرفی میکنیم:

ابتدا اولین قطعه را ببرید، سپس آن را روی اره قرار داده و خطوط راهنمای مربوط را به کمک یک مداد روی پایه اره رسم کنید؛ حالا به کمک این خطوط، سایر قطعات را برش دهید. این روش چندان دقیق نیست، ولی برای مواقعی که به دقت زیادی نیاز ندارید، مناسب است. علامت مداد به راحتی پس از پایان کار پاک می شود.

6- قبل از شروع کار با فارسی بر، حتما محافظ گوش استفاده کنید.

استفاده از محافظ گوش در زمان کار

اره های فارسی بر سر و صدای زیادی دارند و در صورتی که از گوش خود مراقبت نکنید، به مرور زمان به شنوایی شما آسیب می زنند. به همین دلیل محافظت از گوش هنگام کار با آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

7- برش های خیلی ظریف با اره فارسی بر

برش ظریف با اره فارسی بر

اگر میخواهید تعداد کمی قطعات مختلف را با اره ببرید از این روش استفاده کنید:

وقتی تیغه در حال حرکت نیست آن را پایین بیاورید، سپس قطعه را به تیغه نزدیک کرده و به آن فشار دهید. در مرحله بعد قطعه را محکم گرفته و تیغه را بالا بیاورید. حالا اره را روشن کرده و مجددا تیغه را پایین ببرید. با این کار تنها به اندازه تار مویی از قطعه را خواهید برید.

8- هرگز هنگام کار با اره فارسی بر بازوهای خود را قلاب نکنید.

جایگذاری اشتباه دست در استفاده از اره فارسی بر

بیشتر اره های فارسی بر مناسب راست دست ها طراحی شده اند؛ بنابراین باید اره را با دست راست و قطعه را با دست چپ نگه داشته و برش را انجام دهید. ممکن است مواردی پیش بیاید که لازم باشد قطعه را در سمت راست تیغه نگه دارید، در این حالت اگر همچنان بخواهید با دست راست با اره کار کنید، ناچار هستید دست چپ را در مسیر تیغه قرار دهید.

این کار شما را در معرض آسیب قرار میدهد؛ به همین دلیل در این حالت باید از دست چپ خود برای کار با اره و از دست راست برای نگه داشتن قطعه استفاده کنید. اگر این توصیه را نادیده بگیرید ممکن است در حال کار با دستگاه به بازو و دستان خود آسیب بزنید.

9- برای برش تخته های پهن با اره فارسی بر بهتر است تخته را رو به پایین قرار دهید.

برش تخته های پهن با فارسی بر

هنگام برش چوب، تراشه ها و باریکه هایی از قطعه جدا می شوند. وقتی در حال برش تخته های نازک هستید، تراشه ها از قسمت پایینی جدا می شوند، پس بهتر است هنگام کار با آنها، روی تخته به سمت بالا قرار گرفته باشد تا نتیجه نهایی کار، چشم نوازتر باشد.

ولی وقتی با مواد بزرگتر کار می کنید، تراشه ها از قسمت بالایی جدا می شوند و به همین دلیل بهتر است تخته های پهن طوری قرار داده شوند که روی آنها به طرف پایین قرار بگیرد.

استفاده از اره فارسی بر
همه چیز در مورد سنباده نواری
راهنمای انتخاب مته مارپیچ
فهرست