12 نکته در مورد سوراخ کردن فلزات با دریل

در بیشتر پروژه‌هایی که خودتان انجام میدهید، زمانی فرا می‌رسد که لازم است قطعه‌ای فلزی را با دریل سوراخ کنید. ابزار و روش‌های انجام این کار تقریباً به اندازه انواع فلزات موجود متنوع است. در اینجا 12 نکته برای به انجام رساندن سریع، راحت و امن این کار آورده‌شده‌است.

1- هیچ سرمته تجملی برای فلز لازم نیست.

تقریباً هر مته مارپیچ معمولی می‌تواند کار سوراخ کردن فلزات را به خوبی انجام دهد. در حقیقت بیشتر سرمته‌های مخصوص فلزات طوری طراحی شده‌اند که امکان دریل کردن انواع مختلف مواد از جمله پلاستیک و چوب را دارند. ارزانترین نوع مته مارپیچ از فولاد سرعت بالا ساخته می‌شوند که این نوع برای بیشتر کارهایی که نیاز به سوراخ کردن فلز با دریل دارد مناسب است.

اگر نیاز به دریل کردن تعداد زیادی سوراخ دارید، یا لازم است فلزات سخت و خشن مانند فولاد ضد زنگ یا آهن ریخته‌گری را سوراخ کنید، مته کبالت استیل یا اکسید سیاه تهیه کنید که البته گرانترند. این مته ها قبل از کند شدن، تعداد بالاتری سوراخ را می‌توانند دریل کنند. برخی مته‌ها نیز پوشش مخصوصی به نام تیتانیوم نیترید (TiN) دارند که بنا به ادعای تولیدکنندگان نسبت به اصطکاک و گرما مقاومت بالاتری دارد که سبب می‌شود طول عمرشان شش برابر مته‌های استاندارد فولاد سرعت بالا باشد.

2- از چشمانتان محافظت کنید.

تنها چند تراشه کوچک فلز برای ایجاد آسیب جدی در چشم کافی است. بنابراین، وقتی فلزات را با دریل سوراخ می‌کنید استفاده از محافظ چشم مناسب ضروری است. برای حفاظت به بهترین شکل ممکن از عینکهای ایمنی استفاده کنید که طرفین صورت را نیز بپوشانند.

3- ابتدا یک گودی ایجاد کنید.

مته‌های دریل در ابتدای شروع کار ممکن است منحرف شوند. برای جلوگیری از این مسئله، نقطه‌ای را که می‌خواهید سوراخ کنید اندازه‌گیری و نشانه گذاری کنید. سپس با یک سنبه‌نشان و چکش یک گودی کوچک ایجاد کنید. اینطوری مته نقطه‌ای برای شروع کار دارد.

4- مته‌های روغن‌کاری شده عمر بیشتری دارند.

برای سوراخ کردن فولاد با ضخامت 0.3175 سانتی‌متر یا بیشتر از روغن برش یا روغن‌های چندکاره مانند روغن 3 در 1 استفاده کنید. روانسازی و روغنکاری مته اصطکاک و افزایش دما را کم می‌کند که کار دریل را راحتتر کرده و عمر مته را افزایش می‌دهد. برای فلزاتی مانند آلومینیوم، برنز یا آهن ریخته‌گری که دریل کردنشان راحتتر است، معمولاً روانکاری الزامی نیست.

5- استفاده از گیره از بریدگی جلوگیری می‌کند.

هیچوقت هنگامی که می‌خواهید یک قطعه فلز را دریل کنید آن را با دست نگیرید. مته فلز ممکن است گیر کند و موجب شود قطعه بچرخد، ضربه بزند یا دستتان را بشکافد (فلز تیز می‌تواند تا استخوان نفوذ کند).همواره حداقل از دو گیره برای نگه داشتن قطعه به شکل امن استفاده کنید.

6- با یک سوراخ کوچک شروع کنید.

به یک سوراخ بزرگ احتیاج دارید؟ ابتدا با یک سوراخ کوچک شروع کنید. حداکثر قطر بیشتر مته‌های مارپیچ 2.54 سانتی‌متر است. ولی اگر با یک سوراخ با قطر 0.635 سانتی‌متر شروع کنید و سپس فلز را با مته‌های بزرگتر سوراخ کنید تا به اندازه‌ای که می‌خواهید برسید، این گونه نتایج بهتری می‌گیرید.

7- سوراخ را پلیسه‌گیری و خش‌زدایی کنید.

پس از این که با دریل یک فلز را سوراخ کردید، بهتر است که لبه های تیز و دندانه‌ها را از بین ببرید. برای این کار می‌توانید ابزار تجملی و گران‌قیمتی مخصوص خش‌زدایی بخرید که لبه های تیز را صاف و هموار کند. ولی قبل از هزینه کردن برای آن، این کار را امتحان کنید: یک مته مارپیچ که قطر آن کمی بزرگتر از سوراختان است را برداشته و به آرامی با دستتان بالای سوراخ بچرخانید. این کار لبه‌ها را صاف می‌کند و دندانه‌ها را از بین می‌برد.

8- مته گرد بر سوراخ بزرگتری ایجاد می‌کند.

برای سوراخ‌های بزرگ، مته گردبر کار را سریع و تمیز انجام می‌دهد. مشابه مته‌های مارپیچ، مته‌های گرد بر روی دریل سوار می‌شوند و ورقه‌های نازک فلزی مانند آلومینیوم و فولاد را به خوبی می‌برد. از یک چوب به درد نخور به برای پس‌زمینه و محافظت از سطح کارتان استفاده کنید.

9- با سرعت کمتری دریل کنید.

هرچه مته سریعتر کار کند، داغتر می شود و گرما و حرارت مته را به سرعت کند می‌کند. در کل بهتر است هنگام دریل کردن فلزات سرعت را تا حد امکان پایین بیاورید. فلزات سخت مانند فولاد و سرمته‌های بزرگتر حتی لازم است با سرعت کمتری کار کنند. برای یک مته مارپیچ کوچک (بین 0.15875 تا 0.47625 سانتی‌متر) می‌توانید سرعت را تا 3000 دور بر دقیقه هنگام کار با فلزات افزایش دهید. برای مته های بزرگتر(بین 1.75 تا2.5 سانتی‌متر) 350 تا 1000 دور بر دقیقه توصیه می‌شود.

10- یک ساندویچ چوبی درست کنید.

برای ایجاد سوراخهای تمیز و دقیق در ورقه‌های نازک فلزی، یک ساندویچ چوبی درست کنید. کافی است ورقه فلزی را بین دو لایه چوب قرار داده و همه را با یک گیره به میز کار محکم کنید. لایه‌های چوب ورقه فلزی را صاف نگه می‌دارند و از انحراف مته هنگام سوراخ کردن ورقه جلوگیری می‌کنند.

11- از یک مته پله‌ای استفاده کنید.

مته‌های پله‌ای برای دریل کردن ورقه‌های فلزی و سایر مواد نازک طراحی شده‌اند و دقیقاً همان چیزی هستند که برای ایجاد سوراخ تمیز و با اندازه دقیق در یک جعبه تقسیم فلزی یا پنل الکتریکی یا حتی سینک فولاد ضد زنگ  نیاز دارید. مته پله‌ای امکان سوراخ کردن با قطرهای مختلف را فراهم می‌کند و برخی از آنها فلزات با ضخامت 0.95 سانتی‌متر را نیز سوراخکاری می‌کنند. البته عیب آن این است که از مته‌های معمولی گرانترند.

12- دریلتان را به یک دریل فشاری ارتقا دهید.

با اینکه سوراخ کردن بیشتر فلزات با یک دریل دستی نسبتاً آسان است، با دریل فشاری می‌توانید به دقت بالاتر و نتایج بهتری دست یابید. بیشتر دریل های فشاری در حقیقت برای کار با فلز طراحی و ساخته می‌شوند. پایین کشیدن دسته موجب می‌شود مته مستقیماً پایین و داخل قطعه رفته و یک سوراخ کاملاً دقیق ایجاد کند.

دریل‌های فشاری همچنین یک میز از جنس آهن ریخته‌گری بزرگ دارند که امکان تنظیمات ارتفاع و زاویه دارد و امکانات خوبی برای استفاده از گیره دارد. برای تغییر سرعت تنها کافی است درپوش را باز کنید و یک تسمه لاستیکی را از یک پولی به پولی دیگر انتقال دهید. گرانترین نوع دریل های فشاری نوعی هستند که روی زمین قرار میگیرند ولی شما می‌توانید یک نوع باکیفیت رومیزی را با قیمت چند میلیون تومان خریداری کنید.

نکات سوراخ کردن فلزات با دریل
13 اصطلاح ابزاری که افراد باید بشناسند
نحوه‌ی تبدیل دریل شارژی به دریل برقی
فهرست