11 نکته برای کارایی بهتر کمپرسور هوا

به نکات زیر توجه کنید تا کمپرسور شما بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد.

Use of air compressors in carpentry

نکات مختلفی وجود دارند که لازم است هنگام کار با کمپرسور به آنها توجه کنید.

این مقاله حاصل مصاحبه با چندین مهندس طراح است که در شرکتهای بزرگ به طراحی و ساخت کمپرسور می‌پردازند، و همچنین چندین کاربر حرفه‌ای که هزاران ساعت با کمپرسورهای مختلف کار کرده‌اند؛ که از آنها خواسته شده نکات مهم کار با کمپرسور را بررسی نمایند.

در ادامه این نکات را با شما در میان می‌گذاریم تا از این به بعد بتوانید به بهترین نحو با این ابزار مهم کار کنید.

1. شلنگ کمپرسور و اتصالات آن را تمیز نگه دارید.

Air compressor hose

آلودگی شلنگ به خاطر کار در محیطهای مختلف و قرار گرفتن در گل و خاک اجتناب‌ناپذیر است. به همین دلیل لازم است مرتبا اتصالات شلنگ را تمیز کنید، در غیر اینصورت آلودگی وارد شلنگ و سپس کمپرسور شده و موجب بروز مشکلات متعدد می‌شود.

وجود آشغال در ابزار مختلف یکی از علتهای اصلی خرابی پیستون و او-رینگ است. اگر شلنگ را روی زمین بکشید، حتما کثیف شده و ابزار را نیز آلوده می‌کند.

به همین دلیل توصیه می‌شود شلنگ و اتصالات آن را به خرک آویزان کنید یا آن را روی یک سطح تمیز قرار دهید تا از آلودگی شلنگ و ابزار جلوگیری کنید.

2. همواره قطعات یدکی به همراه داشته باشید.

Air compressor plugs

یک سوپاپ خراب یا شلنگ سوراخ موجب خوابیدن دستگاه و واردشدن خسارت مادی زیادی به شما می‌شود.

به همین دلیل بهتر است همیشه مجموعه‌ای از رابطها و اتصالات، گیج فشار، چسب تفلون و قطعات لازم برای تعمیر شلنگ را به همراه داشته باشید.

3. هنگام کار، از سطوح براق مراقبت کنید.

Hose cupler

رابطهای فلزی ممکن است به کفپوش چوبی زمین آسیب زده و آن را خراب کند. به همین دلیل بهتر است رابط را با چسب بپوشانید تا از آسیب رساندن به سطوح مختلف جلوگیری کنید.

اگر با سطوح براق زیاد سرو کار دارید، بد نیست به فکر خرید یک رابط کامپوزیت – که به سطح هیچ آسیبی نمی‌رساند- باشید.

4. توجه به تدابیر لازم برای کاهش سر و صدای کمپرسور

هیچکس تمایلی به کار در یک محیط پر سر و صدا ندارد. بنابراین به نکات زیر توجه کنید تا صدای کمپرسور را تا حد ممکن کاهش دهید:

  • یک تخته را روی خرک گذاشته و کمپرسور را پشت آن بگذارید.
  • کمپرسور را پشت وسیله نقلیه بگذارید.
  • وقتی در محیط داخل کارگاه کار می‌کنید، کمپرسور را بیرون بگذارید.
  • کمپرسور را داخل کمد بگذارید ( این کار را برای مدلهای گازی انجام ندهید)

5. از فیلتر رطوبت استفاده کنید تا ابزار و شلنگها را خشک نگه دارید.

Compressor moisture filter

لازم نیست تمام افراد از فیلتر رطوبت استفاده کنند، ولی اگر در آب و هوای خیلی گرم و مرطوب کار می‌کنید، بهتر است از فیلتر استفاده کنید.

در این شرایط آب و هوایی کمپرسور ممکن است بخار آب موجود در هوا را تقطیر کند؛ آب اضافی موجود در خط هوا نهایتا به ابزار رسیده و ممکن است موجب ایجاد لکه‌های دائمی روی قطعه شود.

آب همچنین کارایی روغن موجود در ابزار مختلف را کاهش داده و بدین صورت موجب افزایش اصطکاک و زنگ زدن دستگاه می‌شود.

6. بادکردن تایر با سری باد 

Tire connection

چک کردن باد تایرها به طور منظم در ماشینهای سنگین از اهمیت زیادی برخوردار است. در این ماشینها باد کردن تایرها حتی به میزان کم بسیار زمانبر است.

با اتصال یک سری باد می‌توانید در مصرف زمان صرفه‌جویی کنید؛ کافی است فشار کمپرسور را به میزان مناسب تنظیم کنید و سری را به سوپاپ متصل کنید.

کسانی که تریلی یا کامیون دارند می‌توانند از این روش برای بادکردن تایرها استفاده کنند. با این روش به جای خم شدن روی تایرها و صرف زمان زیاد می‌توانید از وقتتان به شکل مفیدتری استفاده کنید.

7. شلنگ را از داربست آویزان کنید.

Compressor hose care

حتی شلنگهای سبک پلی‌اورتان نیز در ارتفاع 7 متری وزن زیادی دارند . به جای انکه شلنگ را بکشید، آن را به پایه داربست یا لوله دودکش یا یک گیره فنری آویزان کنید.

دقت کنید گره شلنگ را گشاد بگیرید تا به آن آسیب نزنید. هرگز شلنگ را به نردبانی که برای بالارفتن از پشت بام از آن استفاده کرده‌اید، آویزان نکنید زیرا یک تکان کوچک به شلنگ موجب می‌شود نردبان سقوط کرده و شما آن بالا گیر بیفتید.

8. رابطها

Compressor hose plugs

همیشه انتهای دو رابط را به هم متصل کنید تا آشغال و گرد و خاک وارد دستگاه نشود. همچنین توصیه می‌شود از بستهای ولکرو برا جلوگیری از پیچ خوردگی و در هم تنیدگی شلنگها استفاده کنید.

9. با نصب رابط مناسب جلوی لگد زدن شلنگ را بگیرید.

Compressor hose connectorیکی از کسانی که با او مصاحبه کردیم، تجربه تلخی را با ما به اشتراک گذاشت: او یک شلنگ تحت فشار را –بدون تخلیه فشار- از کمپرسور جدا کرده بود، در نتیجه شلنگ به صورت او برخورد کرده و عینکش را شکسته بود.

برای جلوگیری از وقوع این مشکل یک رابط ایمن را روی دستگاه نصب کنید. این رابطها یک دکمه دارند که وقتی آن را یک بار فشار دهید، فشار شلنگ تخلیه می‌شود و وقتی آن را دوباره فشار می‌دهید، شلنگ از ابزار جدا می‌شود.

البته لازم به ذکر است که می‌توانید فشار مخزن را قبل از درآوردن شلنگ تخلیه کنید، ولی انجام این کار چندان مورد تایید متخصصان نمی‌باشد؛ زیرا سوپاپ تخلیه برای تضمین ایمنی طراحی شده است و استفاده روزمره از آن توصیه نمی‌شود .

10. نحوه روشن کردن دستگاه در هوای سرد

Compressor barometer in cold weatherموتور کمپرسور به خصوص هنگام شروع به کار توان زیادی می‌کشد. هوای سرد می‌تواند این وضعیت را تشدید کند زیرا در این شرایط روغن سفتتر شده و نیروی مورد نیاز برای حرکت اجزا بیشتر می‌شود.

برای همین اگر هوا سرد است و کمپرسور هنگام شروع به کار به سختی کار می‌کند یا سوییچهای حفاظتی روی کمپرسور یا پنل الکتریکی مرتبا فعال می‌شوند، پیچ تخلیه را باز کنید تا فشار موتور را کاهش دهید و تا زمانی که موتور گرم نشده است پیچ را نبندید.

اگر این روش جواب نداد باید کمپرسور را در محیط داخل ساختمان روشن کرده و گرم کنید؛ سپس آن را به محیط بیرون منتقل کنید.

11. فشار را تنظیم کنید.

Compressor barometerبه فشار پیشنهادی ابزاری که به کمپرسور متصل می‌شود، توجه کنید و فشار کمپرسور را روی همان مقدار تنظیم کنید. بالا بودن فشار کمپرسور نسبت به فشار مناسب برای دستگاه موجب کاهش عمر ابزار می‌شود.

Tips for Maintaining an Air Compressor
نحوه کار با میخکوب بادی
برش کاشی با دستگاه مینی فرز
[vc_empty_space]
فهرست