11 نکته برای کارایی بهتر کمپرسور هوا

به نکات زیر توجه کنید تا کمپرسور شما بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد.

کار با کمپرسور هوا

نکات مختلفی وجود دارند که لازم است هنگام کار با کمپرسور به آنها توجه کنید.

این مقاله حاصل مصاحبه با چندین مهندس طراح است که در شرکت های بزرگ به طراحی و ساخت کمپرسور می‌پردازند، و همچنین چندین کاربر حرفه‌ای که هزاران ساعت با کمپرسور های مختلف کار کرده‌اند؛ که از آنها خواسته شده نکات مهم کار با کمپرسور را بررسی نمایند.

در ادامه این نکات را با شما در میان می‌گذاریم تا از این به بعد بتوانید به بهترین نحو با این ابزار مهم کار کنید.

اگر کمپرسور شما خراب شده است برای تعمیر آن می توانید مقاله تعمیر کمپرسور هوا را مطالعه کنید.

1. شلنگ کمپرسور و اتصالات آن را تمیز نگه دارید.

شلنگ کمپرسور هوا

آلودگی شلنگ به خاطر کار در محیط های مختلف و قرار گرفتن در گل و خاک اجتناب‌ناپذیر است. به همین دلیل لازم است مرتبا اتصالات شلنگ را تمیز کنید، در غیر اینصورت آلودگی وارد شلنگ و سپس کمپرسور شده و موجب بروز مشکلات متعدد می‌شود.

وجود آشغال در ابزار مختلف یکی از علت های اصلی خرابی پیستون و او-رینگ است. اگر شلنگ را روی زمین بکشید، حتما کثیف شده و ابزار را نیز آلوده می‌کند.

به همین دلیل توصیه می‌شود شلنگ و اتصالات آن را به خرک آویزان کنید یا آن را روی یک سطح تمیز قرار دهید تا از آلودگی شلنگ و ابزار جلوگیری کنید.

2. همواره قطعات یدکی به همراه داشته باشید.

قطعات کمپرسور هوا

یک سوپاپ خراب یا شلنگ سوراخ موجب خوابیدن دستگاه و وارد شدن خسارت مادی زیادی به شما می‌شود.

به همین دلیل بهتر است همیشه مجموعه‌ای از رابط ها و اتصالات، گیج فشار، چسب تفلون و قطعات لازم برای تعمیر شلنگ را به همراه داشته باشید.

3. هنگام کار، از سطوح براق مراقبت کنید.

اتصال دهنده شلنگ کمپرسور

رابط های فلزی ممکن است به کفپوش چوبی زمین آسیب زده و آن را خراب کند. به همین دلیل بهتر است رابط را با چسب بپوشانید تا از آسیب رساندن به سطوح مختلف جلوگیری کنید.

اگر با سطوح براق زیاد سرو کار دارید، بد نیست به فکر خرید یک رابط کامپوزیت ( که به سطح هیچ آسیبی نمی رساند ) باشید.

4. توجه به تدابیر لازم برای کاهش سر و صدای کمپرسور

طریقه کاهش صدای کمپرسور

هیچکس تمایلی به کار در یک محیط پر سر و صدا ندارد. بنابراین به نکات زیر توجه کنید تا صدای کمپرسور را تا حد ممکن کاهش دهید:

  • یک تخته را روی خرک گذاشته و کمپرسور را پشت آن بگذارید.
  • کمپرسور را پشت وسیله نقلیه بگذارید.
  • وقتی در محیط داخل کارگاه کار می‌کنید، کمپرسور را بیرون بگذارید.
  • کمپرسور را داخل کمد بگذارید ( این کار را برای مدل های گازی انجام ندهید)

5. از فیلتر رطوبت استفاده کنید تا ابزار و شلنگ ها را خشک نگه دارید.

فیلتر رطوبت کمپرسور

لازم نیست تمام افراد از فیلتر رطوبت استفاده کنند، ولی اگر در آب و هوای خیلی گرم و مرطوب کار می‌کنید، بهتر است از فیلتر استفاده کنید.

در این شرایط آب و هوایی کمپرسور ممکن است بخار آب موجود در هوا را تقطیر کند؛ آب اضافی موجود در خط هوا نهایتا به ابزار رسیده و ممکن است موجب ایجاد لکه‌های دائمی روی قطعه شود.

آب همچنین کارایی روغن موجود در ابزار مختلف را کاهش داده و بدین صورت موجب افزایش اصطکاک و زنگ زدن دستگاه می‌شود.

6. باد کردن تایر با سری باد

باد کردن تایر

چک کردن باد تایر ها به طور منظم در ماشین های سنگین از اهمیت زیادی برخوردار است. در این ماشین ها باد کردن تایر ها حتی به میزان کم بسیار زمان بر است.

با اتصال یک سری باد می‌توانید در مصرف زمان صرفه‌جویی کنید؛ کافی است فشار کمپرسور را به میزان مناسب تنظیم کنید و سری را به سوپاپ متصل کنید.

کسانی که تریلی یا کامیون دارند می‌توانند از این روش برای بادکردن تایرها استفاده کنند. با این روش به جای خم شدن روی تایر ها و صرف زمان زیاد می‌توانید از وقتتان به شکل مفیدتری استفاده کنید.

7. شلنگ را از داربست آویزان کنید.

مراقبت از شلنگ کمپرسور

حتی شلنگ های سبک پلی‌اورتان نیز در ارتفاع 7 متری وزن زیادی دارند . به جای آنکه شلنگ را بکشید، آن را به پایه داربست یا لوله دودکش یا یک گیره فنری آویزان کنید.

دقت کنید گره شلنگ را گشاد بگیرید تا به آن آسیب نزنید. هرگز شلنگ را به نردبانی که برای بالارفتن از پشت بام از آن استفاده کرده‌اید، آویزان نکنید زیرا یک تکان کوچک به شلنگ موجب می‌شود نردبان سقوط کرده و شما آن بالا گیر بیفتید.

8. رابط ها

رابط های شلنگ کمپرسور

همیشه انتهای دو رابط را به هم متصل کنید تا آشغال و گرد و خاک وارد دستگاه نشود. همچنین توصیه می‌شود از بست های ولکرو برا جلوگیری از پیچ خوردگی و در هم تنیدگی شلنگ ها استفاده کنید.

9. با نصب رابط مناسب جلوی لگد زدن شلنگ را بگیرید.

کانکتور شلنگ کمپرسوریکی از کسانی که با او مصاحبه کردیم، تجربه تلخی را با ما به اشتراک گذاشت: او یک شلنگ تحت فشار را –بدون تخلیه فشار- از کمپرسور جدا کرده بود، در نتیجه شلنگ به صورت او برخورد کرده و عینکش را شکسته بود.

برای جلوگیری از وقوع این مشکل یک رابط ایمن را روی دستگاه نصب کنید. این رابط ها یک دکمه دارند که وقتی آن را یک بار فشار دهید، فشار شلنگ تخلیه می‌شود و وقتی آن را دوباره فشار می‌دهید، شلنگ از ابزار جدا می‌شود.

البته لازم به ذکر است که می‌توانید فشار مخزن را قبل از درآوردن شلنگ تخلیه کنید، ولی انجام این کار چندان مورد تایید متخصصان نمی‌باشد؛ زیرا سوپاپ تخلیه برای تضمین ایمنی طراحی شده است و استفاده روزمره از آن توصیه نمی‌شود .

10. نحوه روشن کردن دستگاه در هوای سرد

دماسنجموتور کمپرسور به خصوص هنگام شروع به کار توان زیادی می‌کشد. هوای سرد می‌تواند این وضعیت را تشدید کند زیرا در این شرایط روغن سفتتر شده و نیروی مورد نیاز برای حرکت اجزا بیشتر می‌شود.

برای همین اگر هوا سرد است و کمپرسور هنگام شروع به کار به سختی کار می‌کند یا سوییچ های حفاظتی روی کمپرسور یا پنل الکتریکی مرتبا فعال می‌شوند، پیچ تخلیه را باز کنید تا فشار موتور را کاهش دهید و تا زمانی که موتور گرم نشده است پیچ را نبندید.

اگر این روش جواب نداد باید کمپرسور را در محیط داخل ساختمان روشن کرده و گرم کنید؛ سپس آن را به محیط بیرون منتقل کنید.

11. فشار را تنظیم کنید.

فشارسنج کمپرسوربه فشار پیشنهادی ابزاری که به کمپرسور متصل می‌شود، توجه کنید و فشار کمپرسور را روی همان مقدار تنظیم کنید. بالا بودن فشار کمپرسور نسبت به فشار مناسب برای دستگاه موجب کاهش عمر ابزار می‌شود.

کمپرسور هوا
نحوه کار با میخکوب بادی
برش کاشی با دستگاه مینی فرز
فهرست