10 اشتباه فیلم ها در ارتباط با ابزار

هالیوود مهد فیلمسازی جهان به شمار می رود. با این حال این قطب فیلمسازی در نمایش نحوه کار ابزار مختلف مرتکب اشتباهات فاحشی می‌شود. در ادامه لیستی از 10 اشتباه هالیوود در نمایش ابزار مختلف را برای شما آماده کرده ایم. برخی از این اشتباهات خنده‌دارند، برخی احمقانه هستند و برخی ممکن است مشکلات جدی را برای بینندگان رقم بزنند.

عدم اتصال دستگاه به کمپرسور

10 اشتباه فیلم ها در ارتباط با ابزار آلات

یکی از اشتباهات رایج فیلمسازان که در فیلم هایی مانند روانی آمریکایی (محصول سال 2000) مشاهده می‌شود، این است که قاتل گام اساسی استفاده از یک ابزار بادی یعنی اتصال به کمپرسور را فراموش می‌کند.

در این صحنه از فیلم کریستین بیل یک میخکوب بادی را در دست دارد که به کمپرسور متصل نشده است. روانی آمریکایی ممکن است یک طنز خوب در مورد بی عدالتی اجتماعی در دهه 80 باشد، ولی در نمایش نحوه استفاده از ابزار، ضعیف عمل می‌کند.

اره زنجیری

اره زنجیری

اره زنجیری که متداولترین ابزار قتل در هالیوود به شمار می‌رود، دایما به شکل یک ابزار مرگبار شکست‌ناپذیر به تصویر کشیده می‌شود. با این که اره برقی اگر به شیوه نادرست مورد استفاده قرار بگیرد ممکن است خطرناک باشد، ولی ایمنی این ابزار تا حد قابل قبولی بالا می‌باشد.

در فیلم های هالیوود می‌بینیم که اره زنجیری تفنگ را به دو نیم می‌کند و یا در حالی که زنجیر همچنان در حال حرکت است در هوا پرتاب می‌شود تا افراد را از فاصله زیاد بکشد. حتی در فیلم قتل عام با اره برقی 2 (محصول سال 1986) می‌بینیم که دنیس هوپر در یک دوئل با اره برقی شرکت می‌کند. این صحنه‌ها هیجان انگیزند ولی به هیچ وجه با واقعیت همخوانی ندارند.

اگر مایل به خرید اره زنجیری هستید، کافی است مدل های آچاریست را بررسی کرده و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

میخکوب ها

میخکوب

میخکوب ها ابزار مفیدی هستند که معمولا نحوه کار آنها به شکل نادرستی در فیلم ها نمایش داده می‌شود. ممکن است علت این مشکل عدم شناخت کافی فیلمسازان از این دستگاه باشد، ولی احتمال زیادی وجود دارد که علت آن وجود کلمه تفنگ در نام انگلیسی این کلمه باشد.

میخکوب ها در هالیوود مشابه اسلحه‌های اتوماتیک عمل می‌کنند و با لمس ماشه میخ ها را با دقت بالا از فاصله زیادی پرتاب می‌کنند، در حالی که این حالت با واقعیت تفاوت زیادی دارد. اگر به شکل بالا دقت کنید، می‌بینید که یک درپوش قرمرنگ در انتهای نازل دستگاه قرار دارد. در دنیای واقعی این درپوش باید فشرده شود تا امکان شلیک شدن میخ ها فراهم شود؛ در واقع به زبان ساده‌تر تا زمانی که میخکوب در تماس مستقیم با هدف قرار نگیرد، شلیکی رخ نمی‌دهد.

از نظر تئوری امکان‌پذیر است که با نگه داشتن یا ضربه زدن به درپوش این مشکل را حل کرد ولی در آن حالت باز هم میخکوب یک اسلحه کارا نخواهد بود: در یک نمایش تلویزیونی (Mythbusters)  کشف شد که در این حالت شلیک میخکوب از فاصله نزدیک خطرناک است، ولی میخ های شلیک‌شده از فاصله زیاد سریعا سرعت خود را از دست می‌دهند. این تحقیق نشان می‌دهد که میخکوب ها در فاصله بیشتر از یک متر به هیچوجه آن سلاح مرگباری که هالیوود به تصویر می‌کشد، نیستند.

برای آشنایی با نحوه کار میخکوب های بادی می توانید مقاله نحوه کار میخکوب بادی را مطالعه کنید.

پیچ گوشتی ها شاه کلید نیستند

پیچ گوشتی دو سو

برخی اوقات ستاره فیلم از پیچ گوشتی به اشتباه برای باز کردن درها استفاده می‌کند. در این حالت که به خصوص در فیلمهای اکشن مشاهده می‌شود، قهرمان یک پیچ گوشتی را برداشته، به در نزدیک شده و دید دوربین را سد می‌کند، لحظه‌ای بعد در باز شده و فیلم ادامه پیدا می‌کند.

واقعیت آن است که بیشتر پیچ گوشتی ها بزرگتر از آنند که در سوراخ کلید جا بشوند. از پیچ گوشتی های کوچکتر می‌توان با اعمال فشار به پین ها  همزمان با استفاده از یک سیم نازکتر برای باز کردن استوانه کلید برای باز کردن قفل در استفاده کرد. همچنین می‌توان به راحتی به کمک یک پیچ گوشتی و چکش قفل ها (به خصوص قفل های دستگیره‌ای) را شکست. بدیهی است این روش پر سرو صداتر است و برای جلوگیری از لو رفتن باید قفل را عوض کرد.

مشکلات مربوط به پیوستگی

کارتون سیمپسون ها

مشکلات مربوط به پیوستگی هنگامی رخ می‌دهند که لباس یا تجهیزات از صحنه‌ای به صحنه دیگر یا حتی نمایی به نمای دیگر بدون دلیل مشخصی تغییر می‌کنند. این مشکل یکی از انواع اصلی اشتباهات در فیلمبرداری است و به خصوص در زمینه ابزار زیاد مشاهده می‌شود. برای مثال در این فیلم سیمپسونز (محصول سال 2007) کمربند ابزار هومر مکررا ناپدید شده و مجددا پدیدار می‌شود؛ احتمالا انیماتور کشیدن آن را فراموش کرده است. یک مثال دیگر از این اشتباه، در فیلم روز استقلال (محصول سال1996) رخ داده است که در آن پنجره‌های کاخ سفید از نمای بیرون دارای میله‌های آهنی هستند در حالی که از نمای داخل اتاق بیضی میله‌ای دیده نمی‌شود.

استفاده از دودکش به عنوان ورودی و خروجی

در میان تمام اشتباهاتی که در این لیست برای شما گردآوری کرده‌ایم، این یکی تنها موردی است که عواقب غم‌انگیزی در دنیای واقعی را به دنبال داشته است. درست است که در دوران ملکه ویکتوریا، کودکان را برای تمیزکردن دودکش به داخل آن می‌فرستادند، ولی امروزه امکان ندارد (یک بزرگسال آنگونه که در فیلم ها نمایش داده می‌شود) بتواند از یک لوله دودکش مدرن عبور کند. سایز لوله‌های دودکش مدرن تنها به اندازه یک‌دهم شومینه است که به ندرت به اندازه‌ای بزرگ است که یک فرد بدون گیر افتادن بتواند از آن عبور کند.

با این حال هر ساله یک نفر- معمولا یک خلافکار احمق- در دودکش گیر می‌افتد. و قتی این اتفاق می‌افتد، اوضاع چندان خوب پیش نمی‌رود. چه آنها از فیلم مری پاپینز (محصول سال 1964) الهام گرفته باشند و چه بخواهند کاری که پدر کیت در گرملینز (محصول سال 1984) نتوانست انجام دهد را انجام دهند، معمولا یا توسط پلیس بیرون کشیده می‌شوند و یا اگر خیلی بدشانس باشند به دست پزشک قانونی می‌افتند.

استفاده از سیستم گرمایش و تهویه مطبوع به عنوان گذرگاه های مخفی

عبور از دریچه های هوا برای عبور از سقف و دیوارها در ساختمانهای بزرگ که در فیلم هایی مانند جان‌سخت (محصول سال 1988)، شیادان (محصول سال 1992) و کله‌پوک ها (محصول سال 1994)، دیده می‌شود، با واقعیت همخوانی زیادی ندارد. زیرا اولا، این مسیرها طوری طراحی می‌شوند که تنها قابلیت تحمل وزن مجرا با یک دیوار را دارند و توانایی تحمل وزن یک فرد بالغ که از میان آن سینه‌خیز برود را ندارد. دوما، لوله‌های هوا در واقعیت بسیار کثیفند، در حالی که تمام دریچه های هوا در فیلم های هالیوودی به شکل شگفت‌آوری تمیز هستند. در دنیای واقعی اگر بتوانید از میان لوله های هوا بدون کثیف شدن بگذرید، واقعا خوش شانس هستید!

با این که این حالت به ندرت در فیلم ها مشاهده می‌شود، ولی عبور از مجاری هوا در ساختمانهای صنعتی محتملتر است، زیرا سایز آنها بزرگتر است و استحکام بیشتری دارند. با این حال در این حالت نیز، با توجه به صنعتی بودن مجموعه، فیلترها و فن هایی در خطوط تهویه وجود دارند که امکان عبور از ورودی ها و خروجی های اصلی را محدود می‌کند.

ایرادات مربوط به لوله‌کشی ساختمان

در یکی از صحنه‌های فیلم گودال پول (محصول سال 1986)، یک زوج جوان تصمیم می‌گیرند کمی استراحت کنند و از یک حمام داغ لذت ببرند. آنها وان را پر می‌کنند، ولی ظاهرا وزن وان پر از تحمل زمین خارج بوده و به طبقه زیرین سقوط می‌کند.

تا اینجا ایرادی به فیلم وارد نیست؛ زیرا ممکن است یک وان پر برای ساختمانی که به درستی طراحی و ساخته نشده است، سنگین باشد. مشکل از آنجایی آغاز می‌شود که هیچ اثری از اتصالات لوله‌کشی (ورودی و خروجی) در حین و پس از حادثه در فیلم وجود ندارد که این مسئله با واقعیت همخوانی ندارد.

وسایل صحنه و ایرادات تاریخی

وسایل صحنه اشتباه و نابه‌هنگامی از اشتباهات رایج فیلمسازی به شمار می‌روند که معمولا شامل ابزار و وسایلی هستند که در ساخت فیلم مورد استفاده قرار گرفته‌اند. نابه‌هنگامی به آیتم های مدرنی گفته می‌شود که در صحنه پدیدار می‌شوند در حالی که با زمان ساخت فیلم هیچگونه همخوانی ندارند. مثلا وجود یک کلاه کابوی در فیلم دزدان دریایی کارائیب (محصول سال 2003) و کپسول گاز روی ارابه در گلدیاتور (محصول سال 2000) از اشتباهات بزرگ هالیوود هستند.

ابزار جادویی

اغلب در فیلم ها دیده می‌شود که قهرمانان یک فیلم در زمان محدودی به کمک چند گیره کاغذ و خلال دندان نوعی گجت و یا ماشین یا دستگاه پیچیده را می‌سازند. این یکی دیگر از نکاتی است که تیم Mythbusters به آن پرداختند؛ آن ها برخلاف آموزش حرفه‌ای و زمان کافی برای طراحی، دریافتند که نمی‌توانند از مواد سردستی یک هواپیمای دو نفره فوق سبک بسازند. بنابراین این مورد نیز مشابه 9 مورد قبلی از ایرادات هالیوود به شمار می‌رود.

10 اشتباه فیلمها در ارتباط با ابزار آلات
مسائل ایمنی هنگام کار با اره برقی
نه کاری که هنگام کار با اره برقی باید از انجام آنها خوداری کنید
فهرست